FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CLW |
| Lat/Long: | 27-58-37.9700N 082-45-32.6050W 27-58.632833N 082-45.543417W 27.9772139,-82.7590569 (estimated) |
| Elevation: | 71 ft. / 21.6 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 3 miles NE of CLEARWATER, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33755 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 LNDGS & TKOFS PERMITTED 0700-2300. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes SEG CIRCLE PAINTED ON RWY. |
| Lights: | ACTVT VASI RWY 16 & 34; MIRL RWY 16/34 - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3P: | 119.225 (727-462-6383) |
| TAMPA APPROACH: | 125.3 |
| TAMPA DEPARTURE: | 125.3 |
| WX ASOS at PIE (6 nm SE): | 134.5 (727-502-6385) |
| WX ASOS at TPA (12 nm E): | 126.45 (813-296-2752) |
| WX ASOS at SPG (15 nm SE): | 118.875 (727-821-4334) |
| WX AWOS-3 at TPF (17 nm E): | 118.925 (813-251-6824) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PIEr321/5.7 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| SRQr348/35.8 | | SARASOTA VOR/DME | | 117.00 | | 05W |
| LALr268/39.5 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CAPOK | | 255/3.1 | | 360 | | 05W | | PI | .--. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 4108 x 75 ft. / 1252 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 8 /F/B/X/T | | Single wheel: | 27.0 | | Double wheel: | 42.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 27-58.938000N | | 27-58.327667N |
| Longitude: | 082-45.709667W | | 082-45.377167W |
| Elevation: | 65.9 ft. | | 69.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Displaced threshold: | 357 ft. | | 846 ft. |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-box VASI on right (3.50 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. pole, 257 ft. from runway, 110 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear RWY 16 APCH RATIO 22:1 TO DTHR. | | 37 ft. trees, 350 ft. from runway, 110 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear RWY 34 APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CLEARWATER P.O. BOX 4748, ATTN: MARINE DEPT CLEARWATER, FL 33758-4748 Phone 727-224-7005 CTC PERSON: MICHAEL MACDONALD 727-224-7005. |
| Manager: | WILLIAM HODGSON 25 CAUSEWAY BLVD., P.O. BOX 4748, P.O. BOX4748 CLEARWATER, FL 33767 Phone 727-224-7101 727-562-4955 EXT 3499 |
Additional Remarks
| - | FULL STOP LNDG ONLY. NO TOUCH & GO. |
| - | RWY 16/34 TREES PENETRATE 7:1 TRANS SFC W SIDE. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT CTC FBO 727-325-5957. |
| - | FOR CD CTC TAMPA APCH AT 813-878-2528 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BANGZ TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (423KB) |
| BLFRG THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (301KB) |
| DADES TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (428KB) |
| RAYZZ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (442KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (146KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (416KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPIE - St Pete-Clearwater International Airport (6 nm SE)
KTPA - Tampa International Airport (12 nm E)
KSPG - Albert Whitted Airport (15 nm SE)
KMCF - MacDill Air Force Base (15 nm SE)
KTPF - Peter O Knight Airport (17 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David King
Taken in October 2013
looking northwest from 1,500 ft.
Do you have a better or more recent aerial photo of Clearwater Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:58 | | 10:58 |
| Sunrise | | 07:21 | | 11:21 |
| Sunset | | 19:48 | | 23:48 |
| Evening civil twilight | | 20:12 | | 00:12 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 06:12:09 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 02:12:09 |
|
| METAR |
| KCLW | 020555Z AUTO 12008KT CLR 21/16 A3015 RMK AO2
|
KPIE 5nm SE | 020553Z 11008KT 10SM CLR 22/18 A3015 RMK AO2 SLP209 T02170178 10261 20217 58006
|
KTPA 12nm E | 020553Z VRB03KT 10SM CLR 22/17 A3016 RMK AO2 SLP212 T02170167 10256 20217 58003
|
KSPG 14nm SE | 020553Z AUTO 09011KT 10SM CLR 23/17 A3014 RMK AO2 SLP205 T02330172 10267 20233 58004
|
KMCF 15nm SE | 020455Z AUTO 09006KT 10SM CLR 21/17 A3016 RMK AO2 SLP216 T02130167 403080166
|
KTPF 17nm E | 020555Z AUTO 08005KT 10SM CLR 21/17 A3015 RMK AO2 T02050170 10249 20205 58002 $
|
|
| TAF |
KPIE 5nm SE | 020521Z 0206/0306 11010KT P6SM SKC FM021500 10009KT P6SM FEW030 FEW250 FM021900 10010KT P6SM VCTS SCT040CB SCT250 PROB30 0220/0224 4SM TSRA BKN030CB FM030200 10008KT P6SM SCT040 BKN100
|
KTPA 12nm E | 020521Z 0206/0312 09005KT P6SM SKC FM021500 10009KT P6SM SCT030 SCT250 FM021900 10010KT P6SM VCTS SCT040CB SCT250 PROB30 0220/0224 4SM TSRA BKN030CB FM030200 10006KT P6SM SCT040 BKN100
|
KMCF 15nm SE | 020100Z 0201/0307 10009KT 9999 SCT070 BKN080 QNH3009INS BECMG 0208/0209 09009KT 9999 FEW030 SCT100 QNH3009INS BECMG 0218/0219 12009KT 8000 -SHRA SCT050 QNH3007INS TEMPO 0221/0301 VRB10G20KT 6000 -TSRA BKN040CB BECMG 0303/0304 09006KT 9999 NSW BKN020 QNH3012INS TX29/0220Z TN19/0211Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|