FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | TPF |
| Lat/Long: | 27-54-55.6000N 082-26-57.8000W 27-54.926667N 082-26.963333W 27.9154444,-82.4493889 (estimated) |
| Elevation: | 7.4 ft. / 2.3 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 3 miles S of TAMPA, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33606 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | TPF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Pattern altitude: | 907.4 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 22; PAPI RWY 04, 36; MIRL RWY 04/22 AND 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-3: | 118.925 (813-251-6824) |
| TAMPA APPROACH: | 119.9 |
| TAMPA DEPARTURE: | 119.9 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.8 ;IFR |
| WX ASOS at TPA (6 nm NW): | 126.45 (813-296-2752) |
| WX AWOS-3 at VDF (8 nm NE): | 121.125 (813-630-0924) |
| WX ASOS at PIE (13 nm W): | 134.5 (727-502-6385) |
| WX ASOS at SPG (13 nm SW): | 118.875 (727-821-4334) |
| WX AWOS-3 at PCM (16 nm E): | 120.025 (813-764-8259) |
| WX AWOS-3P at CLW (17 nm W): | 119.225 (727-462-6383) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PIEr093/12.5 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| LALr259/23.5 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| SRQr016/31.1 | | SARASOTA VOR/DME | | 117.00 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CAPOK | | 115/14.3 | | 360 | | 05W | | PI | .--. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 3583 x 100 ft. / 1092 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 26 /F/A/X/T | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 108.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 27-54.653500N | | 27-55.126017N |
| Longitude: | 082-27.244167W | | 082-26.844000W |
| Elevation: | 6.9 ft. | | 6.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 042 magnetic, 037 true | | 222 magnetic, 217 true |
| Displaced threshold: | 179 ft. | | 180 ft. |
| Declared distances: | TORA:3403 TODA:3403 ASDA:3403 LDA:3224 | | TORA:3404 TODA:3404 ASDA:3404 LDA:3403 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 6 ft. fence, lighted, 200 ft. from runway, 222 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear 6 FT FENCE 200 FT FM RWY END 222 FT R. | | 30 ft. boat, 415 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear RWY 22 APCH RATIO 26:1 TO THE DTHR. |
Runway 18/36
| Dimensions: | 2687 x 75 ft. / 819 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 8 /F/B/X/T | | Single wheel: | 27.0 | | Double wheel: | 42.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 27-55.197585N | | 27-54.757473N |
| Longitude: | 082-26.887140W | | 082-26.826555W |
| Elevation: | 5.9 ft. | | 6.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 178 magnetic, 173 true | | 358 magnetic, 353 true |
| Displaced threshold: | 203 ft. | | 201 ft. |
| Declared distances: | TORA:2687 TODA:2687 ASDA:2574 LDA:2371 | | TORA:2487 TODA:2487 ASDA:2512 LDA:2311 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 6 ft. fence, lighted, 200 ft. from runway, 93 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear RWY 18 HAS 6 FT FENCE AND 15 FT ROAD 200 FT FM RWY END 93 FT RIGHT. | | 5 ft. fence, lighted, 200 ft. from runway, 150 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear RWY 36 HAS 5 FT FENCE AND 15 FT ROAD 200 FT FM RWY END 150 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HILLSBOROUGH COUNTY AVIATION AUTH PO BOX 22287 TAMPA, FL 33622 Phone 813-870-8711 813-251-1752 |
| Manager: | BRETT FAY PO BOX 22287 TAMPA, FL 33606 Phone 813-870-8735 |
Additional Remarks
| A30A-22 | SHIP CHANNEL RWY 22 APCH/DEP END. |
| A30A-18 | SHIP CHANNEL RWY 18 APCH/DEP END. |
| - | OCEAN VESSEL SHIP CHANNEL EAST. |
| - | GULLS ON AND INVOF ARPT. |
| - | TWY E CLSD TO ACFT WITH WING SPANS IN EXCESS OF 40 FT. |
| - | BE ALERT: MACDILL AFB LCTD 0.6 MILES SW. |
| - | FOR CD CTC TAMPA APCH AT 813-878-2528 |
| - | BE ALERT: GA TRAFFIC DEPARTING TPF SHOULD BE ADVISED MILITARY CLASS D AIRSPACE 0.6 MILES OFF THE DEPARTURE END OF RUNWAY 22. GA TRAFFIC MUST EXERCISE EXTREME CAUTION FOR OPPOSING MILITARY TRAFFIC IN THE PATTERN FOR RUNWAY 5-23 AT MACDILL AFB |
| - | 24 HR ADVN NOTICE OR IMT REPORTING UPON LDG FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQUIP. 813-870-8770 EXT. 3 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DADES TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (429KB) |
| RAYZZ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (443KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (228KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (242KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (22KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (309KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMCF - MacDill Air Force Base (5 nm SW)
KTPA - Tampa International Airport (6 nm NW)
KVDF - Tampa Executive Airport (8 nm NE)
KPIE - St Pete-Clearwater International Airport (13 nm W)
KSPG - Albert Whitted Airport (13 nm SW)
KPCM - Plant City Airport (16 nm E)
KCLW - Clearwater Executive Airport (17 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of PhotosFromTheAir.com
Photo taken 27-Feb-2012
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Peter O Knight Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 10:12 |
| Sunrise | | 06:38 | | 10:38 |
| Sunset | | 20:15 | | 00:15 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 00:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 23:01:15 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 19:01:15 |
|
| METAR |
| KTPF | 212255Z AUTO 30007KT 10SM SCT070 31/23 A2995 RMK AO2 T03100227 $
|
KMCF 5nm SW | 211555Z 17004KT 10SM CLR 31/22 A3005 RMK A02A SLP178 T03060216
|
KTPA 5nm NW | 212253Z 30009G17KT 10SM R19R/5500VP6000FT FEW050 BKN250 31/21 A2997 RMK AO2 SLP147 CB DSNT S T03060211
|
KVDF 8nm NE | 212255Z AUTO 36009KT 10SM BKN075 30/23 A2996 RMK AO2 T02970229
|
KPIE 12nm W | 212253Z 30007KT 10SM CLR 30/22 A2997 RMK AO2 SLP147 T03000217
|
KSPG 13nm SW | 211053Z 13006KT 10SM CLR 25/23 A3001 RMK AO2 SLP161 T02500228
|
KPCM 16nm E | 212255Z AUTO 09003KT 10SM FEW075 SCT095 33/17 A2996 RMK AO2 T03320172 $
|
KCLW 17nm W | 212255Z AUTO 31006KT CLR 28/21 A2998 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMCF 5nm SW | 210900Z 2109/2215 09006KT 9999 SKC QNH3000INS BECMG 2113/2114 11009KT 9999 SCT080 QNH3002INS BECMG 2119/2120 13010KT 9999 VCTS BKN060CB QNH2992INS TEMPO 2121/2201 VRB12G18KT 6000 -TSRA BKN030CB BKN050 BECMG 2202/2203 VRB06KT 9999 NSW FEW050 QNH2999INS TX35/2119Z TN24/2109Z
|
KTPA 5nm NW | 212101Z 2121/2224 28009KT P6SM SCT040 SCT100 BKN250 PROB30 2121/2201 VRB15G25KT 3SM TSRA BKN030CB FM220200 VRB04KT P6SM SCT040 SCT130 BKN250 FM220600 14004KT P6SM BKN250 FM221700 20008KT P6SM SCT035 BKN250 FM222100 24009KT P6SM SCT040 BKN250
|
KPIE 12nm W | 211727Z 2118/2218 07007KT P6SM SCT040 SCT250 FM212000 29011KT P6SM VCTS SCT040CB BKN250 FM220200 VRB05KT P6SM SCT040 SCT130 BKN250 FM220600 13006KT P6SM BKN250 FM221400 14008KT P6SM SCT025 BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|