FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | IJD |
| Lat/Long: | 41-44-38.5000N 072-10-48.8000W 41-44.641667N 072-10.813333W 41.7440278,-72.1802222 (estimated) |
| Elevation: | 246.1 ft. / 75.0 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (1985) |
| From city: | 3 miles NE of WILLIMANTIC, CT |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 06256 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IJD (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATTENDED |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 27; MIRL RWY 09/27- CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | no, LDG FEE FOR BUS/CORPORATE ACFT. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX ASOS: | 133.675 (860-456-8839) |
| BRADLEY APPROACH: | 127.8 |
| BRADLEY DEPARTURE: | 127.8 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.6 |
| WX AWOS-3 at LZD (13 nm E): | 119.125 (860-779-7251) |
- APCH SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 124.85/307.9 (WOODSTOCK RCAG) WHEN PROVIDENCE APCH CTL CLSD.
- NOTE: BRADLEY PRVDS DEP SVC 24 HRS DAILY.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ORWr338/13.9 | | NORWICH VOR/DME | | 110.00 | | 14W |
| HFDr082/17.6 | | HARTFORD VOR/DME | | 114.90 | | 13W |
| PUTr244/19.7 | | PUTNAM VOR/DME | | 117.40 | | 14W |
| GONr001/25.5 | | GROTON VOR/DME | | 110.85 | | 14W |
| PVDr286/33.6 | | PROVIDENCE VOR/DME | | 115.60 | | 14W |
| MADr055/34.6 | | MADISON VOR/DME | | 110.40 | | 13W |
| BAFr150/34.7 | | BARNES VORTAC | | 113.00 | | 14W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:SELF SVC FUEL, CREDIT CARD ONLY: VISA, MASTERCARD & DISCOVER. A+:SELF SVC FUEL, CREDIT CARD ONLY: VISA, MASTERCARD & DISCOVER. JET A HAS OVR WING & SNGL POINT NOZZLES. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 4271 x 100 ft. / 1302 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-44.604692N | | 41-44.793353N |
| Longitude: | 072-11.109913W | | 072-10.205417W |
| Elevation: | 239.1 ft. | | 239.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 089 magnetic, 074 true | | 269 magnetic, 254 true |
| Displaced threshold: | 258 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 53 ft. trees, 210 ft. from runway, 220 ft. left of centerline APCH RATIO 25:1 TO DTHR. | | 36 ft. tree, 415 ft. from runway, 255 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear |
Runway 18/36
| Dimensions: | 2799 x 75 ft. / 853 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 41-44.776867N | | 41-44.335235N |
| Longitude: | 072-11.139923W | | 072-10.964180W |
| Elevation: | 234.8 ft. | | 245.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 178 magnetic, 163 true | | 358 magnetic, 343 true |
| Displaced threshold: | no | | 799 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 46 ft. trees, 800 ft. from runway, 200 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear | | 60 ft. trees, 800 ft. from runway, 50 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CONNECTICUT AIRPORT AUTHORITY SUITE 160, 334 ELLA GRASSO TURNPIKE WINDSOR LOCKS, CT 06096 Phone 860-292-2000 |
| Manager: | ROBERT PELLIGRINO CONNECTICUT AIRPORT AUTHORITY, 239 MAXIM RD HARTFORD, CT 06114 Phone 860-982-2443 |
Additional Remarks
| - | 4 OBS LGTS ON SRNDG HILLS OTS INDEFLY. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC BRADLEY APCH AT 860-386-3597. |
| - | GLDR ACT ON & INVOF ARPT APR-NOV. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (227KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (216KB) |
| VOR-A | |
download (177KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (128KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLZD - Danielson Airport (13 nm E)
KHFD - Hartford-Brainard Airport (21 nm W)
3B0 - Southbridge Municipal Airport (22 nm N)
KBDL - Bradley International Airport (25 nm NW)
KGON - Groton-New London Airport (26 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 19-Aug-2011
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Windham Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 10-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:04 | | 09:04 |
| Sunrise | | 05:35 | | 09:35 |
| Sunset | | 19:55 | | 23:55 |
| Evening civil twilight | | 20:26 | | 00:26 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 11-May-2026 00:52:00 |
| Local (UTC-4) | 10-May-2026 20:52:00 |
|
| METAR |
| KIJD | 102352Z AUTO 25003KT 10SM FEW046 SCT110 17/12 A2993 RMK AO2 SLP135 60000 T01720122 10211 20172 51018
|
|
| TAF |
KBDL 25nm NW | 102011Z 1020/1124 26009KT P6SM BKN040 PROB30 1020/1022 5SM -SHRA FM110000 31006KT P6SM BKN080 FM110200 32012KT P6SM SCT050 FM110900 33006KT P6SM BKN250
|
KGON 25nm S | 101952Z 1020/1118 18008KT P6SM FEW009 SCT050 FM102300 VRB05KT P6SM VCSH BKN050 PROB30 1100/1102 5SM -SHRA BR FM110200 35009KT 5SM -SHRA BR BKN040 FM111000 34008KT P6SM SCT040 OVC250
|
KCEF 31nm NW | 110000Z 1100/1206 VRB06KT 9999 BKN090 QNH2987INS BECMG 1114/1115 32010G15KT 9999 SCT070 BKN250 510006 QNH3002INS TEMPO 1117/1123 34012G22KT 520006 BECMG 1200/1201 33007KT 9999 BKN070 620702 QNH3004INS TX18/1119Z TN04/1111Z LAST NO AMDS AFT 1101 NEXT 1112
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|