FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | BQR |
| Lat/Long: | 42-55-19.4000N 078-36-43.1000W 42-55.323333N 078-36.718333W 42.9220556,-78.6119722 (estimated) |
| Elevation: | 751.7 ft. / 229.1 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1985) |
| From city: | 12 miles E of BUFFALO, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 14086 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1969 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | BUFFALO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | ON CALL 716-860-6044. |
| Pattern altitude: | 1551.7 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REILS RWY 09 & 27; PAPIS RWY 09 & 27; MIRLS RWY 9/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| BUFFALO APPROACH: | 126.15 |
| BUFFALO DEPARTURE: | 126.15 |
| WX ASOS at BUF (5 nm W): | PHONE 716-587-0517 |
| WX ASOS at IAG (18 nm NW): | PHONE 716-409-9256 |
- AUTOMATED UNICOM. ADZY ALSO AVBL BY CALLING 617-262-3825.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GEEr287/39.0 | | GENESEO VOR/DME | | 108.20 | | 09W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| KLUMP | | 169/5.0 | | 231 | | 09W | | BU | -... ..- |
| PLAZZ | | 081/9.4 | | 204 | | 09W | | GB | --. -... |
| KATHI | | 149/15.0 | | 329 | | 10W | | IA | .. .- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 3199 x 75 ft. / 975 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 42-55.262767N | | 42-55.382658N |
| Longitude: | 078-37.066650W | | 078-36.368970W |
| Elevation: | 751.6 ft. | | 750.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) RWY 09 PAPI UNUSBL BYD 3 DEG RT OF RCL. | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 27 PAPI UNUSBL BYD 5 DEG LEFT OF RCL. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 23 ft. rr, marked and lighted, 201 ft. from runway, 215 ft. right of centerline 9 FT FENCE, 15 FT TREE, 23 FT RR. | | 25 ft. rr, 201 ft. from runway, 215 ft. left of centerline 9 FT FENCE, 25 FT RR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | LANCASTER APT INC (THOMAS GELES) 4343 WALDEN AVE LANCASTER, NY 14086 Phone 585-591-0366 |
| Manager: | GEORGE EZZO DARIEN CENTER, NY 14040-1922 Phone 716-860-6044 ALTN CTC: ERIC WOBSCHALL 716-208-5460 ERIC@BUFFALOLANCASTER.COM. |
Additional Remarks
| - | 25 FT RLRD; 215 FT S & PARL TO RWY. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0490. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (187KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (190KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (459KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBUF - Buffalo Niagara International Airport (5 nm W)
9G0 - Buffalo Airfield (6 nm SW)
9G3 - Akron Airport/Jesson Field (8 nm NE)
KIAG - Niagara Falls International Airport (18 nm NW)
KGVQ - Genesee County Airport (21 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 26-Apr-2016
looking north from 2,000’ MSL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Buffalo-Lancaster Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:19 | | 09:19 |
| Sunrise | | 05:51 | | 09:51 |
| Sunset | | 20:30 | | 00:30 |
| Evening civil twilight | | 21:03 | | 01:03 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 15:54:13 |
| Local (UTC-4) | 16-May-2026 11:54:13 |
|
| METAR |
KBUF 5nm W | 161454Z 21014KT 10SM FEW120 BKN250 21/07 A2992 RMK AO2 PRESFR SLP133 T02110072 58024 $
|
KIAG 18nm NW | 161453Z 20016KT 10SM CLR 19/07 A2990 RMK AO2 SLP128 T01940072 58027
|
|
| TAF |
KBUF 5nm W | 161120Z 1612/1712 18007KT P6SM FEW250 FM161500 21011G18KT P6SM SCT250 FM161900 23013G25KT P6SM BKN050 PROB30 1619/1621 4SM -SHRA OVC035 FM162100 24012G24KT P6SM OVC035 WS010/24040KT PROB30 1621/1622 4SM -SHRA OVC040 FM170200 23008KT P6SM OVC015 FM170600 23005KT 5SM BR OVC007
|
KIAG 18nm NW | 161120Z 1612/1712 19005KT P6SM FEW250 FM161300 22010G17KT P6SM SCT250 FM161800 21015G26KT P6SM BKN050 PROB30 1618/1621 4SM -SHRA OVC040 FM162100 23014G26KT P6SM OVC040 WS020/24045KT FM170200 23009KT P6SM SCT035 FM170900 23004KT 6SM BR SCT015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|