FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | BTP |
| Lat/Long: | 40-46-35.7000N 079-57-03.9000W 40-46.595000N 079-57.065000W 40.7765833,-79.9510833 (estimated) |
| Elevation: | 1248.4 ft. / 380.5 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (1985) |
| From city: | 5 miles SW of BUTLER, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 16002 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1938 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ALTOONA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BTP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1900, ALL SAT-SUN 0800-1800 UNATNDD CHRISTMAS DAY AND EASTER DAY. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSF RWY 08; REIL RWY 26; PAPI RWY 08 & 26; HIRL RWY 08/26 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3PT: | 121.450 (724-586-6434) |
| PITTSBURGH APPROACH: | 124.75 |
| PITTSBURGH DEPARTURE: | 124.75 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.4 |
| CLASS B: | 124.75 |
| WX AWOS-3PT at PJC (10 nm W): | 118.45 (724-452-5304) |
| WX AWOS-A at 42PN (19 nm S): | PHONE 412-442-2213 |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY ALTOONA RADIO ON FREQS 122.1R/115.8T (ELLWOOD CITY RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EWCr112/12.2 | | ELLWOOD CITY VOR/DME | | 115.80 | | 08W |
| AGCr017/30.2 | | ALLEGHENY VOR/DME | | 110.00 | | 09W |
| FKLr192/(39.9) | | FRANKLIN VOR | | 109.60 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CASTLE | | 134/25.7 | | 272 | | 09W | | UCP | ..- -.-. .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ 100LL:100LL SELF-SERVE AVBL. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 4801 x 100 ft. / 1463 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 37.0 | | Double wheel: | 50.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 40-46.473200N | | 40-46.718085N |
| Longitude: | 079-57.559695W | | 079-56.570728W |
| Elevation: | 1227.7 ft. | | 1243.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 080 magnetic, 072 true | | 260 magnetic, 252 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 52 ft. trees, 957 ft. from runway, 574 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear | | 38 ft. trees, 819 ft. from runway, 11 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear RWY 26 PUB ROAD AT THR 455 FT RIGHT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BUTLER CO ARPT AUTH 473 AIRPORT RD, SUITE 2 BUTLER, PA 16002 Phone 724-586-6665 |
| Manager: | STEPHANIE SARACCO 473 AIRPORT RD, SUITE 2 BUTLER, PA 16002 Phone 724-586-6665 |
Additional Remarks
| - | NOISE ABATEMENT PROC IN EFCT; CMB TO 2000 FT BFR TURNING. |
| - | DEER AND BIRDS ON AND INVOF ARPT. |
| - | ARPT OFC HRS 0800-1630 M-F, CLSD HOLS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 08 | |
download (257KB) |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (206KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (278KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPJC - Zelienople Municipal Airport (10 nm W)
6P7 - McVille Airport (16 nm E)
KBVI - Beaver County Airport (20 nm W)
KPIT - Pittsburgh International Airport (21 nm SW)
29D - Grove City Airport (24 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bill Pixley
Taken in 2017
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Pittsburgh/Butler Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:54 | | 09:54 |
| Sunrise | | 06:23 | | 10:23 |
| Sunset | | 20:11 | | 00:11 |
| Evening civil twilight | | 20:41 | | 00:41 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 21:57:47 |
| Local (UTC-4) | 28-Apr-2026 17:57:47 |
|
| METAR |
| KBTP | 282056Z AUTO 21007KT 160V260 10SM BKN035 BKN046 OVC060 22/14 A2991 RMK AO2 SLP131 T02170139 58014 $
|
|
| TAF |
KBVI 20nm W | 282006Z 2820/2918 23008KT P6SM BKN030 FM282200 25006KT P6SM BKN040 FM290000 VRB03KT P6SM SCT050 BKN250 FM290700 VRB02KT 6SM BR SCT008 BKN050 TEMPO 2907/2911 3SM BR FM291200 04004KT 3SM -RA OVC009 PROB30 2912/2915 3SM -TSRA OVC009CB
|
KPIT 22nm SW | 282016Z 2820/2924 23008KT P6SM BKN030 FM282100 24006KT P6SM BKN040 FM290000 VRB03KT P6SM SCT050 BKN250 FM290700 VRB02KT 6SM BR SCT008 BKN050 TEMPO 2907/2911 3SM BR FM291200 02004KT 3SM -RA OVC009 PROB30 2912/2915 3SM -TSRA OVC009CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|