FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CKF |
| Lat/Long: | 31-59-19.8400N 083-46-26.0600W 31-59.330667N 083-46.434333W 31.9888444,-83.7739056 (estimated) |
| Elevation: | 309.6 ft. / 94.4 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2020) |
| From city: | 2 miles NE of CORDELE, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31015 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 10/28 & PAPI RWY 10 & 28 PRESET ON LOW INTST DUSK-2200; TO INCR INTST & ACTVT AFT 2200 - CTAF. ACTVT ODALS RWY 10 & REIL RWY 10 & 28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3PT: | 119.325 (229-276-2669) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 125.75/363.075 (ALBANY RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VNAr225/19.5 | | VIENNA VORTAC | | 116.50 | | 01E |
| PZDr055/33.2 | | PECAN VOR/DME | | 116.10 | | 02W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CONEY | | 103/4.5 | | 400 | | 06W | | OHY | --- .... -.-- |
| LINDBERGH | | 127/20.3 | | 242 | | 04W | | LKG | .-.. -.- --. |
| EASTMAN | | 259/32.7 | | 366 | | 04W | | EZM | . --.. -- |
| FITZGERALD | | 317/33.4 | | 362 | | 05W | | SUR | ... ..- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5008 x 100 ft. / 1526 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 31-59.159512N | | 31-59.694110N |
| Longitude: | 083-46.836988W | | 083-46.098318W |
| Elevation: | 309.5 ft. | | 306.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 056 magnetic, 050 true | | 236 magnetic, 230 true |
| Displaced threshold: | 126 ft. | | 140 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 27 ft. tree, 490 ft. from runway, 236 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear | | 17 ft. trees, 414 ft. from runway, 271 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear |
Runway 10/28
| Dimensions: | 5001 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 31-59.288260N | | 31-59.180505N |
| Longitude: | 083-46.880677W | | 083-45.921208W |
| Elevation: | 301.4 ft. | | 308.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 104 magnetic, 098 true | | 284 magnetic, 278 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | ODALS: omnidirectional approach lighting system | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOCALIZER | | |
| Obstructions: | 92 ft. trees, 2325 ft. from runway, 438 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear | | 39 ft. trees, 600 ft. from runway, 278 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CRISP COUNTY 210 7TH ST SOUTH CORDELE, GA 31015 Phone 229-276-2672 |
| Manager: | SHERRIE LEVERETT 210 S 7TH STREET CORDELE, GA 31015 Phone 229-276-2673 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (224KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (213KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (224KB) |
| LOC RWY 10 | |
download (250KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (156KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (344KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
75J - Turner County Airport (19 nm S)
53A - Dr. C P Savage Sr. Airport (22 nm NW)
KACJ - Jimmy Carter Regional Airport (22 nm W)
KPXE - Perry-Houston County Airport (31 nm N)
KFZG - Fitzgerald Municipal Airport (31 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in October 2005
Do you have a better or more recent aerial photo of Crisp County-Cordele Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunrise | | 06:34 | | 10:34 |
| Sunset | | 20:30 | | 00:30 |
| Evening civil twilight | | 20:57 | | 00:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 22:27:26 |
| Local (UTC-4) | 23-May-2026 18:27:26 |
|
| METAR |
| KCKF | 232215Z AUTO 03004KT 10SM VCTS SCT022 SCT045 SCT065 25/23 A3004 RMK AO2 LTG DSNT ALQDS T02470226
|
|
| TAF |
KABY 35nm SW | 231740Z 2318/2418 VRB04KT P6SM VCTS SCT025 BKN040CB TEMPO 2318/2322 VRB15G25KT 4SM TSRA FM240300 00000KT P6SM VCSH SCT070 FM240800 00000KT 6SM BR BKN015 FM241600 16003KT P6SM BKN035
|
KWRB 39nm N | 212340Z 2123/2301 16009KT 9999 VCTS BKN040CB QNH2995INS TEMPO 2200/2203 23015G25KT 8000 -SHRA VCTS BKN030CB BECMG 2202/2203 15006KT 9999 NSW BKN030 QNH2998INS BECMG 2208/2209 17006KT 9999 SCT045 BKN120 QNH2997INS BECMG 2218/2219 16009KT 9999 VCTS BKN035CB QNH2996INS TEMPO 2219/2221 23020G35KT 3200 -TSRA BKN025CB BECMG 2221/2222 15009KT 9999 -SHRA OVC100 QNH2996INS TX31/2123Z TN20/2210Z
|
KMCN 42nm N | 231744Z 2318/2418 18004KT P6SM VCSH SCT025 PROB30 2318/2324 4SM TSRA OVC025CB FM240100 12004KT P6SM BKN050 FM240400 VRB03KT P6SM BKN012 FM240600 VRB03KT 5SM BR BKN006 FM241500 15004KT P6SM SCT015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|