FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CLM |
| Lat/Long: | 48-07-12.7000N 123-29-58.9000W 48-07.211667N 123-29.981667W 48.1201944,-123.4996944 (estimated) |
| Elevation: | 291.3 ft. / 88.8 m (surveyed) |
| Variation: | 16E (2020) |
| From city: | 3 miles NW of PORT ANGELES, WA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 98363 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | SEATTLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1930 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 09; MIRL RWY 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR ACFT IN EXCESS OF 7000 LBS. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX ASOS: | 135.175 (360-457-1070) |
| WHIDBEY APPROACH: | 118.2 |
| WHIDBEY DEPARTURE: | 118.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.15 |
| WX AWOS-3P at NOW (4 nm E): | 118.325 (360-457-7529) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY SEATTLE RADIO ON FREQ 122.6 (PORT ANGELES RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CVVr237/31.9 | | PENN COVE VOR/DME | | 117.20 | | 19E |
| YYJr164/36.4 | | VICTORIA VOR/DME | | 113.70 | | 17E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FRIDAY HARBOR | | 202/30.2 | | 284 | | 17E | | FHR | ..-. .... .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR AFT HRS JET A CALL 360-452-6226. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 6347 x 150 ft. / 1935 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 210.0 | | Double tandem: | 394.0 | | Dual double tandem: | 832.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 48-07.262192N | | 48-06.999388N |
| Longitude: | 123-30.690842W | | 123-29.182027W |
| Elevation: | 283.8 ft. | | 291.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 089 magnetic, 105 true | | 269 magnetic, 285 true |
| Displaced threshold: | no | | 1354 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 5.0 NM DUE TO HIGH TERRAIN | | 4-light PAPI on left (3.70 degrees glide path) UNUSBL BYD 8 DEGS L OF CNTRLN. |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 111 ft. trees, 3200 ft. from runway, 27:1 slope to clear | | 19 ft. ant, 300 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear +35' BLDG; DIST 520'; 500' LEFT; 15:1 BASED ON DSPLCD THR. |
Runway 13/31
| Dimensions: | 3255 x 50 ft. / 992 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 48-07.594057N | | 48-07.142262N |
| Longitude: | 123-30.285502W | | 123-29.856550W |
| Elevation: | 227.2 ft. | | 271.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 132 magnetic, 148 true | | 312 magnetic, 328 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 27 ft. trees, 522 ft. from runway, 11:1 slope to clear | | 37 ft. trees, 1080 ft. from runway, 23:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PORT OF PORT ANGELES PO BOX 1350 PORT ANGELES, WA 98362 Phone 360-457-8527 |
| Manager: | JAMES ALTON 338 WEST FIRST STREET, PO BOX 1350 PORT ANGELES, WA 98362 Phone 360-417-3437 |
Additional Remarks
| - | RWY 13/31 CLSD DUSK TO DAWN. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC WHIDBEY APCH AT 360-257-3310. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 09 | |
download (463KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (396KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (370KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (213KB) |
|
| WATTR ONE (OBSTACLE) (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (531KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (558KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNOW - Port Angeles Coast Guard Air Station Airport (4 nm E)
0S9 - Jefferson County International Airport (28 nm E)
KFHR - Friday Harbor Airport (31 nm NE)
KOKH - DeLaurentis Airport (34 nm E)
KNUW - Whidbey Island Naval Air Station (Ault Field) Airport (36 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Trent Thomas
Photo taken 13-Apr-2021
taken facing to the northeast at approximately 800’ AGL
Do you have a better or more recent aerial photo of William R Fairchild International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:40 | | 11:40 |
| Sunrise | | 05:20 | | 12:20 |
| Sunset | | 21:04 | | 04:04 |
| Evening civil twilight | | 21:44 | | 04:44 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 22:01:06 |
| Local (UTC-7) | 31-May-2026 15:01:06 |
|
| METAR |
| KCLM | 312153Z AUTO 30009KT 10SM CLR 16/07 A3032 RMK AO2 SLP267 T01560067 $
|
KNOW 4nm W | 312155Z AUTO 29013KT 10SM CLR 15/08 A3032 RMK AO2 T01450082
|
CWQK 10nm N | 312100Z AUTO 26018KT 10/07 RMK AO1 PK WND 26020/2045 SLP269 T01020069 58010
|
CWPF 18nm N | 312145Z AUTO 18014KT 13/08 RMK AO1 SLP262 T01300080 58014
|
CWLM 19nm N | 312100Z AUTO 23008KT 15/07 RMK AO1 SLP259 T01540072 58012
|
CYWH 19nm N | 312100Z 22008KT 15SM FEW050 15/05 A3031 RMK CF1 CF TR SLP265
|
|
| TAF |
| KCLM | 311720Z 3118/0118 34007KT P6SM SKC FM312100 30012G20KT P6SM SKC FM010300 27008KT P6SM SKC FM010900 VRB03KT P6SM SKC
|
CYWH 19nm N | 311410Z 3114/0102 24005KT P6SM FEW012 FEW100 BECMG 3118/3120 23010G20KT RMK NXT FCST BY 312100Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|