FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CVC |
| Lat/Long: | 33-37-56.0910N 083-50-47.8280W 33-37.934850N 083-50.797133W 33.6322475,-83.8466189 (estimated) |
| Elevation: | 819.9 ft. / 249.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 35 miles ESE of ATLANTA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30054 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1961 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CVC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SAT-SUN 0900-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 28; PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 118.725 (770-385-7057) |
| ATLANTA APPROACH: | 128.575 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 128.575 |
| WX AWOS-3PT at D73 (12 nm NE): | 120.825 (678-635-3668) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AHNr234/32.2 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BARROW COUNTY | | 220/22.3 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
| PECAT | | 063/37.7 | | 316 | | 05W | | FFC | ..-. ..-. -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 6000 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 33-37.982017N | | 33-37.887647N |
| Longitude: | 083-51.385782W | | 083-50.208508W |
| Elevation: | 795.3 ft. | | 819.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 100 magnetic, 095 true | | 280 magnetic, 275 true |
| Displaced threshold: | no | | 500 ft. |
| Declared distances: | TORA:6000 TODA:6000 ASDA:5800 LDA:5800 | | TORA:6000 TODA:6000 ASDA:6000 LDA:5500 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. trees, 707 ft. from runway, 279 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear | | 24 ft. pole, 406 ft. from runway, 222 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF COVINGTON CITY HALL, PO BOX 1527 COVINGTON, GA 30014 Phone 770-385-2000 |
| Manager: | ADAM WEBB 14100 HIGHWAY 142 COVINGTON, GA 30014 Phone 770-787-3996 ARPT PHONE 770-787-0098. |
Additional Remarks
| - | DEER AND MIGRATORY BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | AVOID OVERFLYING POPULATED AREA SW OF ARPT BLO 1500 FT AGL. |
| - | NO 180 DEGREE TURNS ON ASPH FOR ACFT OVER 12500 LBS GWT. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6131. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BUKHD THREE (RNAV) | |
download (190KB) |
| DEHAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| SWTEE TWO (RNAV) | |
download (142KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (175KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (210KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
D73 - Cy Nunnally Memorial Airport (12 nm NE)
52A - Madison Municipal Airport (19 nm E)
KLZU - Gwinnett County Airport-Briscoe Field (22 nm N)
KWDR - Barrow County Airport (23 nm NE)
KPDK - Dekalb-Peachtree Airport (27 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Tim Vogt
Photo taken 03-Nov-2019
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Covington Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:02 | | 10:02 |
| Sunrise | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunset | | 20:35 | | 00:35 |
| Evening civil twilight | | 21:03 | | 01:03 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 15:14:04 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 11:14:04 |
|
| METAR |
| KCVC | 251455Z AUTO 00000KT 10SM FEW012 SCT018 BKN070 25/22 A3013 RMK AO2
|
KD73 12nm NE | 251455Z AUTO 10SM OVC009 23/22 A3016 RMK AO2 T02320219
|
|
| TAF |
KPDK 27nm NW | 251137Z 2512/2612 VRB03KT 6SM BR SCT003 BKN005 BKN008 FM251600 19004KT P6SM SCT008 BKN012 FM251900 19005KT P6SM -SHRA SCT015 BKN035 PROB30 2520/2524 4SM TSRA BKN025CB FM260200 00000KT 5SM BR VCSH BKN008 FM260700 00000KT 4SM BR BKN004 OVC008
|
KATL 30nm W | 251341Z 2514/2618 16006KT P6SM BKN008 BKN012 FM251900 19006KT P6SM -SHRA SCT015 BKN035 PROB30 2519/2601 4SM TSRA BKN025CB FM260200 17003KT 5SM BR VCSH BKN009 FM260800 15003KT 4SM BR BKN004 OVC008 FM261600 17005KT P6SM SCT006 BKN012
|
KAHN 32nm NE | 251137Z 2512/2612 00000KT 6SM BR SCT002 BKN004 FM251600 19004KT 6SM BR BKN008 BKN015 FM251900 20004KT P6SM -SHRA SCT025 BKN040 PROB30 2520/2602 4SM TSRA BKN025CB FM260400 00000KT 5SM BR BKN008 FM260700 00000KT 4SM BR BKN004 OVC008
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|