FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | GDM |
| Lat/Long: | 42-32-59.5790N 072-00-57.6680W 42-32.992983N 072-00.961133W 42.5498831,-72.0160189 (estimated) |
| Elevation: | 954.1 ft. / 290.8 m (surveyed) |
| Variation: | 14W (1970) |
| From city: | 2 miles SW of GARDNER, MA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 01440 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BDR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IREG |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS at FIT (11 nm E): | 135.175 (978-343-9121) |
| WX ASOS at ORE (12 nm W): | 135.675 (978-544-6774) |
| WX ASOS at AFN (15 nm N): | 135.875 (603-532-6195) |
| WX ASOS at ORH (18 nm S): | PHONE 508-767-5851 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 123.75/338.2 (GARDNER RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GDMr097/1.9 | | GARDNER VOR/DME | | 116.95 | | 14W |
| PUTr002/36.5 | | PUTNAM VOR/DME | | 117.40 | | 14W |
| BAFr067/38.8 | | BARNES VORTAC | | 113.00 | | 14W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3001 x 60 ft. / 915 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 42-33.231420N | | 42-32.754553N |
| Longitude: | 072-01.048490W | | 072-00.873773W |
| Elevation: | 954.1 ft. | | 923.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 165 true | | 359 magnetic, 345 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 150 ft. trees, 800 ft. from runway, 130 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear | | 15 ft. trees, 300 ft. from runway, 125 ft. both sides of centerline, 6:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GARDNER 95 PLEASANT STREET GARDNER, MA 01440 Phone 978-790-7779 |
| Manager: | ISABELLE DAVIS GARDNER CITY HALL, 95 PLEASANT ST, ROOM 214 GARDNER, MA 01440 Phone 978-790-7779 |
Additional Remarks
| - | NORDO ACFT ON AND INVOF ARPT. |
| - | WILDLIFE ON AND IN VCNTY OF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-B | |
download (212KB) |
| VOR-A | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (178KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFIT - Fitchburg Municipal Airport (11 nm E)
KORE - Orange Municipal Airport (12 nm W)
KAFN - Jaffrey Airfield Silver Ranch (15 nm N)
KORH - Worcester Regional Airport (18 nm S)
0B5 - Turners Falls Airport (23 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bruce Vinal, Aerial Perspectives
Photo taken 27-Aug-2010
looking North.
Do you have a better or more recent aerial photo of Gardner Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunrise | | 06:35 | | 10:35 |
| Sunset | | 19:10 | | 23:10 |
| Evening civil twilight | | 19:39 | | 23:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 08:03:57 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 04:03:57 |
|
| METAR |
KFIT 12nm E | 300752Z AUTO 21006KT 10SM CLR 06/M03 A3023 RMK AO2 SLP239 T00611028
|
KORE 12nm W | 300752Z AUTO 00000KT 10SM CLR M01/M03 A3023 RMK AO2 SLP241 T10111033
|
KAFN 15nm N | 300752Z AUTO 00000KT 10SM FEW120 M01/M03 A3021 RMK AO2 SLP243 T10111033
|
KORH 18nm S | 300754Z AUTO 21011KT 10SM CLR 02/M03 A3022 RMK AO2 SLP241 T00171028 $
|
KEEN 23nm NW | 300756Z AUTO RMK AO2 SLPNO PWINO FZRANO $
|
|
| TAF |
KORH 18nm S | 300520Z 3006/3106 22012KT P6SM FEW250 FM301100 22014G23KT P6SM BKN100 FM301500 24018G27KT P6SM BKN150 FM302100 24018G27KT P6SM OVC050 FM310500 24009KT P6SM BKN040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|