FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | GEU |
| Lat/Long: | 33-31-36.9000N 112-17-42.5000W 33-31.615000N 112-17.708333W 33.5269167,-112.2951389 (estimated) |
| Elevation: | 1071.3 ft. / 326.5 m (surveyed) |
| Variation: | 12E (1995) |
| From city: | 6 miles W of GLENDALE, AZ |
| Time zone: | UTC -7 (year round; does not observe DST) |
| Zip code: | 85307 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1986 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ALBUQUERQUE CENTER |
| FSS: | PRESCOTT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GEU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0630-1930 |
| Pattern altitude: | 2101.3 ft. MSL TPA HIGH PERFORMANCE 1530 FT AGL, HELICOPTER/ULTRALIGHTS 630 FT AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT REIL RWY 01 & 19; PAPI RWY 01 & 19; MIRL RWY 01/19 - 121.00. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 121.0 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 119.425 |
| WX AWOS-3: | PHONE 623-877-8609 |
| GLENDALE GROUND: | 118.0 [0600-2030 MON-FRI; 0700-1900 SAT & SUN] |
| GLENDALE TOWER: | 121.0 [0600-2030 MON-FRI; 0700-1900 SAT & SUN] |
| LUKE APPROACH: | 118.15 ;NORTH |
| PHOENIX APPROACH: | 120.7 |
| LUKE DEPARTURE: | 118.15 ;NORTH |
| PHOENIX DEPARTURE: | 120.7 |
| DSERT STAR: | 120.7 |
| SUNSS STAR: | 124.1 |
| WX ASOS at DVT (14 nm NE): | 126.5 (623-587-7764) |
| WX ASOS at PHX (15 nm E): | PHONE 602-551-6092 |
- EMERGENCY FREQUENCY 121.5 NOT MONITORED BY ATCT.
- COMMUNICATIONS PRVDD BY PRESCOTT RADIO ON FREQ 122.2 (PHOENIX RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PXRr277/17.2 | | PHOENIX VORTAC | | 115.60 | | 12E |
| BXKr067/26.9 | | BUCKEYE VORTAC | | 110.60 | | 14E |
| IWAr280/34.9 | | WILLIE VORTAC | | 113.30 | | 13E |
| GBNr015/39.2 | | GILA BEND VORTAC | | 116.60 | | 14E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:SELF SERV AVBL H24. A1+:JET A 0630-1930; FEE AFT HR - 623-877-3333. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 7150 x 100 ft. / 2179 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 33-31.083590N | | 33-32.145793N |
| Longitude: | 112-18.012923W | | 112-17.402403W |
| Elevation: | 1041.4 ft. | | 1071.3 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 014 magnetic, 026 true | | 194 magnetic, 206 true |
| Displaced threshold: | 701 ft. | | 1001 ft. |
| Declared distances: | TORA:7150 TODA:7150 ASDA:6980 LDA:6279 | | TORA:7150 TODA:7150 ASDA:7116 LDA:6115 |
| Markings: | basic, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 13 ft. road, 201 ft. from runway, 150 ft. right of centerline +13 FT ROAD 0-200 FT FM RWY END 150 FT R. | | 6 ft. fence, 201 ft. from runway, 150 ft. right of centerline +12 FT BLAST FENCE 95 FT FM RWY END BOTH SIDES. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GLENDALE 5850 W GLENDALE AVE. GLENDALE, AZ 85301 Phone 623-930-2188 |
| Manager: | MATTHEW SMITH 6801 N. GLEN HARBOR BLVD, SUITE 201 GLENDALE, AZ 85307 Phone 623-930-2188 623-930-2188 FM 0800-1700; 602-980-0433 FM 0600-2000. |
Additional Remarks
| A30A-01 | PREFERRED FOR NOISE ABATEMENT. |
| - | MIL JET TFC 5 MI W. COYOTES & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | UNMKD & UNLGT PWR LINES 1/4 MI W PARL TO RWY. |
| - | TGL DISCOURAGED BTN 2200-0600. |
| - | AVOID NOISE SENSITIVE AREA N & SE; NOISE ABATEMENT PROC - AMGR. |
| - | HEL PAT WEST NA SS-SR. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD, CTC PHOENIX APCH AT 602-306-2565. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DSERT TWO (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (312KB) |
| SUNSS EIGHT | |
download (237KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (241KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (143KB) |
Departure Procedures |
| BNYRD SIX (RNAV) | |
download (161KB) |
| FTHLS SIX (RNAV) | |
download (216KB) |
| GLENDALE ONE | |
download (178KB) |
| IZZZO EIGHT (RNAV) **CHANGED** | |
download (214KB) |
| JUDTH SEVEN (RNAV) | |
download (159KB) |
| KATMN SIX (RNAV) | |
download (161KB) |
| LALUZ SIX (RNAV) | |
download (221KB) |
| MAYSA SEVEN (RNAV) | |
download (160KB) |
| SNOBL SIX (RNAV) | |
download (222KB) |
| YOTES SIX (RNAV) | |
download (186KB) |
|
| DRAKE TWO (OBSTACLE) (RNAV) | |
download (208KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (392KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLUF - Luke Air Force Base (4 nm W)
KGYR - Phoenix Goodyear Airport (7 nm SW)
KDVT - Phoenix Deer Valley Airport (14 nm NE)
KPHX - Phoenix Sky Harbor International Airport (15 nm E)
KSDL - Scottsdale Airport (20 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Vicki Eifert
Photo taken 01-Jun-2017
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Glendale Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:20 | | 12:20 |
| Sunrise | | 05:46 | | 12:46 |
| Sunset | | 19:08 | | 02:08 |
| Evening civil twilight | | 19:34 | | 02:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 17:15:33 |
| Local (UTC-7) | 27-Apr-2026 10:15:33 |
|
| METAR |
| KGEU | 271651Z 22007KT 10SM CLR 20/M01 A2993
|
KLUF 4nm W | 271655Z AUTO 20010KT 10SM CLR 21/M00 A2993 RMK AO2 SLP127 T02061001 $
|
KGYR 8nm SW | 271647Z 23009KT 10SM SKC 21/00 A2996
|
KPHX 13nm SE | 271651Z VRB06KT 10SM FEW250 22/00 A2994 RMK AO2 SLP124 T02220000
|
KDVT 15nm NE | 271653Z 22009KT 10SM CLR 21/M03 A2996 RMK AO2 SLP127 T02111033
|
KSDL 20nm E | 271653Z 24006KT 10SM CLR 21/M02 A2997 RMK AO2 SLP129 T02111017
|
|
| TAF |
KLUF 4nm W | 271200Z 2712/2818 VRB06KT 9999 SKC QNH2988INS BECMG 2719/2720 21010KT 9999 SCT250 QNH2984INS BECMG 2802/2803 VRB06KT 9999 FEW240 QNH2981INS TX27/2722Z TN12/2713Z
|
KPHX 13nm SE | 271120Z 2712/2818 12005KT P6SM SKC FM271800 23006KT P6SM SKC FM272000 26010G18KT P6SM SKC FM280500 27006KT P6SM SKC FM280900 11005KT P6SM SKC
|
KDVT 15nm NE | 271120Z 2712/2812 VRB04KT P6SM SKC FM271600 18005KT P6SM SKC FM271900 22010G18KT P6SM SKC FM280300 26008KT P6SM SKC FM280700 02004KT P6SM SKC
|
KSDL 20nm E | 271120Z 2712/2812 VRB03KT P6SM SKC FM271700 20005KT P6SM SKC FM272000 24008G16KT P6SM SKC FM280300 27005KT P6SM SKC FM280800 VRB03KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|