FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GRD |
| Lat/Long: | 34-15-01.4175N 082-09-28.1136W 34-15.023625N 082-09.468560W 34.2503938,-82.1578093 (estimated) |
| Elevation: | 631.2 ft. / 192.4 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2020) |
| From city: | 3 miles N of GREENWOOD, SC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 29649 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | ANDERSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GRD (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT 0800-1700, ALL MON-FRI 0730-1800, ALL SUN 1100-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RY 09/27 PRESET ON MED INTST DUSK-2300; TO INCR INTST & ACTVT REIL RYS 09 & 27 - CTAF. AFTER 2300, ACTVT MIRL RY 09/27, REIL RYS 09 & 27 AND ODALS RY 27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX ASOS: | 121.125 (864-388-9115) |
| GREER APPROACH: | 120.6 |
| GREER DEPARTURE: | 120.6 |
| WX AWOS-3 at LUX (19 nm NE): | 123.975 (864-682-3639) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 135.35/263.125 (OWING RCAG) WHEN APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IRQr004/32.6 | | COLLIERS VORTAC | | 113.90 | | 04W |
| ELWr108/32.7 | | ELECTRIC CITY VORTAC | | 108.60 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| UNION COUNTY | | 230/36.4 | | 326 | | 06W | | UOT | ..- --- - |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5001 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 35 /F/C/X/T | | Single wheel: | 89.0 | | Double wheel: | 122.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 34-14.889478N | | 34-14.958432N |
| Longitude: | 082-10.039265W | | 082-09.049828W |
| Elevation: | 628.8 ft. | | 620.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 092 magnetic, 085 true | | 272 magnetic, 265 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 45 ft. tree, 1223 ft. from runway, 32 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear | | 49 ft. tree, 1614 ft. from runway, 71 ft. left of centerline, 28:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 3600 x 60 ft. / 1097 x 18 m |
| Surface: | asphalt/aggregate friction seal coat, in fair condition |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 34-14.948000N | | 34-15.376167N |
| Longitude: | 082-09.610667W | | 082-09.115333W |
| Elevation: | 627.6 ft. | | 617.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 051 magnetic, 044 true | | 231 magnetic, 224 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. tree, 1865 ft. from runway, 248 ft. left of centerline, 33:1 slope to clear | | 66 ft. tree, 1472 ft. from runway, 119 ft. right of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | GREENWOOD COUNTY 600 MONUMENT STREET GREENWOOD, SC 29646 Phone 864-942-8502 |
| Manager: | RETT TEMPLETON 528 MONUMENT STREET, ROOM B-03 GREENWOOD, SC 29649 Phone (864) 942-8556 FBO PHONE 864-942-9634 |
Additional Remarks
| - | TWY A PARALLEL TO RY 09/27; DROPOFFS EACH SIDE OF TWY BEYOND SHOULDER. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC GREER APCH AT 864-877-8275, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 **CHANGED** | |
download (254KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 **CHANGED** | |
download (290KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (167KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (218KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLUX - Laurens County Airport (19 nm NE)
KEOE - Newberry County Airport (26 nm E)
6J4 - Saluda County Airport (27 nm SE)
KAND - Anderson Regional Airport (31 nm NW)
KGYH - Donaldson Field Airport (32 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Kevin Bradley and Kevin Nielsen
Photo taken 08-Jan-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Greenwood County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:52 | | 09:52 |
| Sunrise | | 06:21 | | 10:21 |
| Sunset | | 20:31 | | 00:31 |
| Evening civil twilight | | 20:59 | | 00:59 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 15:24:28 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 11:24:28 |
|
| METAR |
| KGRD | 271456Z AUTO 23009KT 10SM SCT015 SCT022 26/22 A3012 RMK AO2 SLP191 T02610217 52001
|
KLUX 19nm NE | 271455Z AUTO 26004KT 10SM OVC014 25/22 A3011 RMK AO2
|
|
| TAF |
KAND 31nm NW | 271138Z 2712/2812 00000KT 2SM BR OVC005 TEMPO 2712/2714 1/4SM FG VV002 FM271400 23006KT P6SM VCSH SCT007 BKN017 FM271700 24007KT P6SM VCSH SCT035 BKN050 FM280000 23003KT P6SM SCT090
|
KGMU 37nm N | 271138Z 2712/2812 23003KT 3SM BR SCT002 BKN007 TEMPO 2712/2714 1SM BR VV002 FM271400 23005KT P6SM BKN007 BKN022 FM271500 23007KT P6SM SCT013 BKN022 FM271700 23009G18KT P6SM VCSH BKN060 FM272300 23006KT P6SM SCT130
|
KGSP 39nm N | 271138Z 2712/2812 23003KT 3SM BR SCT002 BKN007 TEMPO 2712/2714 1SM BR VV002 FM271400 23005KT P6SM BKN007 BKN022 FM271500 23007KT P6SM SCT013 BKN022 FM271700 23009G18KT P6SM VCSH BKN060 FM272300 23006KT P6SM SCT130
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|