FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | HDO |
| Lat/Long: | 29-21-32.8700N 099-10-38.9700W 29-21.547833N 099-10.649500W 29.3591306,-99.1774917 (estimated) |
| Elevation: | 930.1 ft. / 283.5 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (1980) |
| From city: | 2 miles NW of HONDO, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78861 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HDO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1700 |
| Pattern altitude: | 1730.1 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX ASOS: | 119.675 (830-426-3060) |
| WX AWOS-3 at CVB (17 nm E): | 119.25 (830-931-0232) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 134.95/ 269.4 (KERRVILLE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CSIr169/33.8 | | CENTER POINT VORTAC | | 117.50 | | 08E |
| SSFr276/(38.9) | | STINSON VOR | | 108.40 | | 03E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DEVINE | | 310/18.2 | | 359 | | 07E | | HHH | .... .... .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL 24 HR SELF SERVE. FULL SERVE JET A & AVGAS ON REQUEST, 830-426-3810. 2 HR PRIOR NOTICE, AFT HRS. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 17L/35R
| Dimensions: | 6002 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 103/R/C/W/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17L | | RUNWAY 35R |
| Latitude: | 29-22.046650N | | 29-21.056400N |
| Longitude: | 099-10.321217W | | 099-10.320583W |
| Elevation: | 929.4 ft. | | 911.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 172 magnetic, 180 true | | 352 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 98 ft. bldg, 2450 ft. from runway, 445 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear GRAIN BIN TWR. | | none |
Runway 13/31
| Dimensions: | 5545 x 150 ft. / 1690 x 46 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 29-21.703000N | | 29-21.056500N |
| Longitude: | 099-11.097167W | | 099-10.358333W |
| Elevation: | 927.3 ft. | | 912.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 127 magnetic, 135 true | | 307 magnetic, 315 true |
| Displaced threshold: | 98 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 8/26
| Dimensions: | 3451 x 75 ft. / 1052 x 23 m RWY WID IS 75 FT AND UNMKD; OVERALL PAVEMENT WID IS 150 FT. |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 29-21.842167N | | 29-21.842500N |
| Longitude: | 099-11.095000W | | 099-10.445000W |
| Elevation: | 930.1 ft. | | 926.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 082 magnetic, 090 true | | 262 magnetic, 270 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 17R/35L
| Dimensions: | 3224 x 140 ft. / 983 x 43 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Operational restrictions: | CLSD TO ACFT OVER 12500 LBS. |
| RUNWAY 17R | | RUNWAY 35L |
| Latitude: | 29-21.780617N | | 29-21.248700N |
| Longitude: | 099-10.998000W | | 099-10.997800W |
| Elevation: | 927.9 ft. | | 916.9 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 172 magnetic, 180 true | | 352 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HONDO 1600 AVENUE M HONDO, TX 78861 Phone 830-426-3378 |
| Manager: | RYAN ELDER 700 VANDENBERG RD HONDO, TX 78861 Phone 830-426-3810 |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17L | |
download (277KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35R | |
download (250KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (105KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCVB - Castroville Municipal Airport (17 nm E)
23R - Devine Municipal Airport (18 nm SE)
KUVA - Garner Field Airport (31 nm W)
KSKF - Kelly Field Airport (31 nm E)
T30 - Mc Kinley Field Airport (32 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by John D. Trolinger
Photo taken 02-Nov-2018
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of South Texas Regional Airport at Hondo that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:35 | | 11:35 |
| Sunrise | | 07:00 | | 12:00 |
| Sunset | | 20:09 | | 01:09 |
| Evening civil twilight | | 20:34 | | 01:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 21:08:16 |
| Local (UTC-5) | 26-Apr-2026 16:08:16 |
|
| METAR |
| KHDO | 262051Z AUTO 26/22 A2976 RMK AO2 SLP064 T02560222 58009 PWINO $
|
KCVB 17nm E | 262055Z AUTO VRB04KT 6SM HZ FEW023 SCT035 30/23 A2975 RMK AO2
|
|
| TAF |
KSKF 32nm E | 261800Z 2618/2724 15008KT 8000 HZ BKN025 BKN200 QNH2964INS BECMG 2623/2624 14010G15KT 9999 NSW FEW050 BKN200 QNH2965INS TEMPO 2700/2705 14012G20KT BECMG 2704/2705 15008KT 9000 BR BKN012 OVC025 QNH2971INS BECMG 2709/2710 15006KT 8000 BR BKN008 OVC015 QNH2972INS TEMPO 2710/2715 SCT009 BKN015 BECMG 2714/2715 17008KT 9000 BR BKN015 OVC025 QNH2979INS BECMG 2716/2717 17008KT 9999 NSW BKN025 BKN200 QNH2974INS BECMG 2719/2720 15010G15KT 9999 SCT040 SCT200 QNH2970INS TX32/2622Z TN22/2712Z
|
KSSF 37nm E | 261928Z 2619/2718 15005KT P6SM FEW025 BKN040 FM262000 14009KT P6SM BKN045 FM270700 14006KT 4SM BR OVC017
|
KSAT 39nm E | 261943Z 2620/2724 16008KT P6SM SCT026 BKN040 BKN250 FM262100 14010KT P6SM BKN045 FM270600 16009KT P6SM OVC013 FM272000 15010KT 5SM BR BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|