FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | SSF |
| Lat/Long: | 29-20-13.1330N 098-28-15.7600W 29-20.218883N 098-28.262667W 29.3369814,-98.4710444 (estimated) |
| Elevation: | 577.6 ft. / 176.1 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2025) |
| From city: | 6 miles S of SAN ANTONIO, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78214 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1938 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SSF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | DUSK-DAWN. MIRL RWY 10/28 & 14/32 PRESET MED INTST WHEN ATCT CLSD. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.2 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 128.8 |
| WX ASOS: | PHONE 210-927-9391 |
| STINSON GROUND: | 121.7 379.9 [0700-2200] |
| STINSON TOWER: | 118.2 379.9 [0700-2200] |
| SAN ANTONIO APPROACH: | 125.7 |
| SAN ANTONIO DEPARTURE: | 125.7 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.7 ;WHEN SSF TWR CLSD. |
| CRVZA RNAV STAR: | 125.7 |
| DNKIN RNAV STAR: | 125.1 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| POPPO RNAV STAR: | 125.1 |
| QERVO RNAV STAR: | 127.1 |
| WX ASOS at SAT (12 nm N): | PHONE 210-939-4003 |
| WX AWOS-3 at CVB (20 nm W): | 119.25 (830-931-0232) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SSFr340/(4.9) | | STINSON VOR | | 108.40 | | 03E |
| RNDr217/14.6 | | RANDOLPH VORTAC | | 112.30 | | 05E |
| SATr174/18.4 | | SAN ANTONIO VORTAC | | 116.80 | | 08E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DEVINE | | 057/27.3 | | 359 | | 07E | | HHH | .... .... .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 29-20.312817N | | 29-20.133833N |
| Longitude: | 098-28.856300W | | 098-27.937158W |
| Elevation: | 577.6 ft. | | 565.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 100 magnetic, 103 true | | 280 magnetic, 283 true |
| Displaced threshold: | 450 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:5000 LDA:4550 | | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:4677 LDA:4677 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. trees, lighted, 205 ft. from runway, 25 ft. left of centerline 7 FT FENCE, 0 FT DSTC, 167 FT R; 15 FT RD O FT DSTC. | | 25 ft. trees, 730 ft. from runway, 230 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4128 x 100 ft. / 1258 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.0 | | Double wheel: | 20.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 29-20.493658N | | 29-19.933325N |
| Longitude: | 098-28.321237W | | 098-27.879370W |
| Elevation: | 572.0 ft. | | 552.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 145 true | | 322 magnetic, 325 true |
| Displaced threshold: | 583 ft. | | 372 ft. |
| Declared distances: | TORA:4128 TODA:4128 ASDA:3881 LDA:3297 | | TORA:4128 TODA:4128 ASDA:3902 LDA:3530 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. trees, 201 ft. from runway 7 FT FENCE 21 FT DSTC. 14 FT RD, 35 FT DSTC ACRS APCH.. | | 25 ft. trees, 201 ft. from runway 6 FT FENCE 0 FT DSTC;15 FT RD 20 FT DSTC, 120 FT L |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SAN ANTONIO 8535 MISSION RD SAN ANTONIO, TX 78214 Phone 210-207-1800 |
| Manager: | PETER PERSHA 8535 MISSION RD SAN ANTONIO, TX 78214 Phone 210-207-1800 |
Additional Remarks
| - | NUMEROUS ACFT OPERATING AT OR ABOVE 2500 FT MSL IN THE STINSON ARPT TFC AREA UNDER THE CTL OF SAN ANTONIO APCH. |
| - | PAEW ADJ ALL TWYS & RAMP AREAS MON-FRI 0700-1759. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC SAT APCH AT 210-805-5516. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CENTERPOINT THREE | |
download (263KB) |
| CRVZA TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (300KB) |
| CRVZA TWO (RNAV), CONT.2 | |
download (205KB) |
| DNKIN TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (440KB) |
| LEMIG TWO | |
download (203KB) |
| MARCS TWO | |
2 pages:
[1] [2] (426KB) |
| POPPO TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (313KB) |
| POPPO TWO (RNAV), CONT.2 | |
download (236KB) |
| QERVO THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (387KB) |
| QERVO THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (273KB) |
| STONEWALL TWO | |
download (221KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (226KB) |
| VOR RWY 32 | |
download (184KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (141KB) |
Departure Procedures |
| ALAMO FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (382KB) |
| ALISS SEVEN (RNAV) | |
download (216KB) |
| BOWIE EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (346KB) |
| LEJON FIVE | |
download (224KB) |
| SLENA TWO (RNAV) | |
download (219KB) |
| SNIDR TWO (RNAV) | |
download (289KB) |
| TJANO TWO (RNAV) | |
download (230KB) |
| YODUH TWO (RNAV) | |
download (250KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (312KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSKF - Kelly Field Airport (6 nm NW)
KSAT - San Antonio International Airport (12 nm N)
KRND - Randolph Air Force Base (15 nm NE)
KCVB - Castroville Municipal Airport (20 nm W)
KPEZ - Pleasanton Municipal Airport (23 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in March 2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Stinson Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:56 | | 11:56 |
| Sunrise | | 07:20 | | 12:20 |
| Sunset | | 19:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 20:17 | | 01:17 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 22:42:30 |
| Local (UTC-5) | 05-Apr-2026 17:42:30 |
|
| METAR |
| KSSF | 052153Z 04004KT 10SM -RA FEW060 SCT090 OVC110 14/09 A3023 RMK AO2 SLP235 P0001 T01440089 $
|
KSKF 5nm W | 052155Z AUTO 01008KT 10SM OVC110 16/08 A3021 RMK AO2 RAB2055E04RAB09E18 SLP228 P0000 T01620084 $
|
KSAT 12nm N | 052151Z VRB05KT 10SM BKN120 OVC250 16/09 A3024 RMK AO2 RAE06 SLP229 P0000 T01610089 $
|
KRND 15nm NE | 052155Z AUTO 04005KT 10SM FEW095 15/09 A3023 RMK AO2 SLP235 P0001 T01480094
|
KCVB 20nm W | 052215Z AUTO VRB03KT 10SM SCT110 18/08 A3025 RMK AO2
|
|
| TAF |
| KSSF | 051736Z 0518/0618 01013G23KT P6SM -RA BKN080 FM060000 VRB06KT P6SM SCT070 OVC120 FM060300 02005KT P6SM SCT060 OVC120
|
KSKF 5nm W | 050957Z 0510/0616 03016G25KT 8000 -SHRA BKN050 OVC100 520005 QNH3015INS TEMPO 0511/0514 4000 TSRA BKN040CB BECMG 0514/0515 03015G25KT 9999 VCSH BKN060 OVC100 520005 QNH3023INS BECMG 0517/0518 03013G20KT 9999 NSW SCT060 OVC120 510005 QNH3016INS BECMG 0521/0522 03012KT 9000 -SHRA VCTS BKN060CB OVC120 QNH3015INS BECMG 0601/0602 02008KT 9999 NSW SCT060 OVC140 QNH3019INS TEMPO 0602/0609 9000 -SHRA BKN060 BECMG 0615/0616 04012KT 9999 FEW070 SCT140 QNH3023INS TX21/0521Z TN14/0513Z
|
KSAT 12nm N | 052104Z 0521/0624 02012KT P6SM -RA OVC080 FM060100 01009KT P6SM SCT060 OVC120 FM061500 04010KT P6SM SCT060 OVC250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|