FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HVC |
| Lat/Long: | 36-51-25.0870N 087-27-18.2830W 36-51.418117N 087-27.304717W 36.8569686,-87.4550786 (estimated) |
| Elevation: | 563.6 ft. / 171.8 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (1995) |
| From city: | 2 miles E of HOPKINSVILLE, KY |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 42240 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1952 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | M-F 0900-1700, ALL SA-SU ON CALL 270-885-4176 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 08 & 26; PAPI RWY 08 & 26; MIRL RWY 08/26 - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 132.575 (270-886-6311) |
| CAMPBELL APPROACH: | 118.1 |
| CAMPBELL DEPARTURE: | 118.1 |
| WX ASOS at CKV (14 nm S): | 134.575 (931-431-3045) |
| WX AWOS-3 at EOD (17 nm S): | PHONE 270-956-3100 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CKVr353/14.2 | | CLARKSVILLE VOR/DME | | 110.60 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AIRBE | | 346/7.5 | | 273 | | 01W | | FK | ..-. -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5505 x 100 ft. / 1678 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 36-51.322130N | | 36-51.514048N |
| Longitude: | 087-27.856355W | | 087-26.753048W |
| Elevation: | 536.9 ft. | | 563.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 079 magnetic, 078 true | | 259 magnetic, 258 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 98 ft. trees, 1518 ft. from runway, 431 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear | | 61 ft. trees, 1682 ft. from runway, 395 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HOPKINSVILLE 300 MEMORIAL FIELD DRIVE HOPKINSVILLE, KY 42240 Phone 270-889-4176 |
| Manager: | WILLIAM OUTLAW 300 MEMORIAL FIELD DRIVE HOPKINSVILLE, KY 42240 Phone 270-889-4157 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CAMPBELL APCH AT 270-798-6441. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 **CHANGED** | |
download (204KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 **CHANGED** | |
download (241KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (373KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHOP - Campbell Army Airfield (Fort Campbell) (11 nm S)
KCKV - Outlaw Field Airport (14 nm S)
KEOD - Sabre Army Airfield (Fort Campbell) (17 nm S)
2M0 - Princeton-Caldwell County Airport (25 nm NW)
M21 - Muhlenberg County Airport (26 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bobby Hester - Hopkinsville, KY
Do you have a better or more recent aerial photo of Hopkinsville-Christian County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:11 | | 10:11 |
| Sunrise | | 05:40 | | 10:40 |
| Sunset | | 19:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 20:22 | | 01:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 14:35:07 |
| Local (UTC-5) | 19-May-2026 09:35:07 |
|
| METAR |
| KHVC | 191415Z AUTO 22011KT 10SM SCT029 28/21 A3015 RMK AO2
|
KHOP 12nm S | 191355Z AUTO 21013KT 10SM CLR 28/22 A3013 RMK AO2 SLP198 T02820217
|
KCKV 15nm S | 191352Z AUTO 20011G19KT 10SM CLR 27/21 A3015 RMK AO2 SLP202 T02720206
|
KEOD 17nm S | 191355Z AUTO 20012KT 10SM CLR 27/21 A3016 RMK AO2 SLP210 T02730213
|
|
| TAF |
KHOP 12nm S | 191135Z 1911/2014 18010KT 9999 FEW200 QNH3003INS BECMG 1914/1915 22010G20KT 9999 BKN060 QNH3003INS BECMG 1920/1921 22010G20KT 8000 -SHRA BKN050 QNH3000INS TEMPO 1921/1924 6000 -TSRA BKN040CB BECMG 2001/2002 23009KT 9999 SCT040 QNH3002INS BECMG 2008/2009 28009KT 8000 -SHRA BKN030 QNH3004INS TX32/1919Z TN21/2009Z
|
KCKV 15nm S | 191120Z 1912/2012 20010KT P6SM BKN180 FM191400 20012G20KT P6SM BKN050 FM200000 20006KT P6SM VCSH BKN050 PROB30 2000/2006 4SM TSRA BKN040CB FM200600 26005KT P6SM VCSH BKN040 PROB30 2006/2012 4SM TSRA OVC025CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|