FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | JAU |
| Lat/Long: | 36-20-02.7200N 084-09-46.6750W 36-20.045333N 084-09.777917W 36.3340889,-84.1629653 (estimated) |
| Elevation: | 1179.9 ft. / 359.6 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1990) |
| From city: | 1 mile E of JACKSBORO, TN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 37757 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | NASHVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BNA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0900-1700, ALL SAT 0900-1500 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 5 & 23; MIRL RWY 5/23 - CTAF. PAPI RWY 05 & 23 ON CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 124.975 (423-566-6474) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 133.6/254.3 (HINCH MOUNTAIN RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VXVr336/28.9 | | VOLUNTEER VORTAC | | 116.40 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 36-19.814833N | | 36-20.275833N |
| Longitude: | 084-10.069667W | | 084-09.486167W |
| Elevation: | 1133.7 ft. | | 1179.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 046 true | | 229 magnetic, 226 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 28 ft. trees, 630 ft. from runway, 111 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear | | 9 ft. trees, 318 ft. from runway, 81 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CAMPBELL COUNTY COUNTY COURTHOUSE, PO BOX 435 JACKSBORO, TN 37757 Phone 423-562-2526 |
| Manager: | BERT LOUPE 610 MEMORIAL LANE JACKSBORO, TN 37757 Phone 423-562-9966 |
Additional Remarks
| - | HIGH TRRN S-NE. |
| - | DEER & COYOTE ON RWY. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (265KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (126KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSCX - Scott Municipal Airport (22 nm W)
18I - Mc Creary County Airport (24 nm NW)
KDKX - Knoxville Downtown Island Airport (26 nm SE)
1A6 - Middlesboro/Bell County Airport (26 nm NE)
KBYL - Williamsburg-Whitley County Airport (28 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Bill Lloyd
Taken in January 2018
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Colonel Tommy C Stiner Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:59 | | 10:59 |
| Sunrise | | 07:25 | | 11:25 |
| Sunset | | 19:57 | | 23:57 |
| Evening civil twilight | | 20:22 | | 00:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 06:42:35 |
| Local (UTC-4) | 31-Mar-2026 02:42:35 |
|
| METAR |
| KJAU | 310610Z AUTO 19009KT 10SM BKN039 19/12 A3018 RMK A01
|
KOQT 19nm S | 310553Z AUTO 00000KT 10SM FEW043 BKN050 17/12 A3022 RMK AO2 SLP226 T01670117 10194 20150 56008
|
|
| TAF |
KTYS 32nm S | 310520Z 3106/0106 23006KT P6SM FEW050 FM311500 22014G22KT P6SM SCT060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|