FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | TTS |
| Lat/Long: | 28-36-53.6030N 080-41-39.7280W 28-36.893383N 080-41.662133W 28.6148897,-80.6943689 (estimated) |
| Elevation: | 8.5 ft. / 2.6 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1995) |
| From city: | 6 miles E of TITUSVILLE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32780 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 07/1976 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION FSS-ST. PETERSBURG PIE-NOTAM PIE |
| NOTAMs facility: | PIE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 1300-2200Z++ FOR PPR CALL ARPT MGR. ARPT UNATNDD HOLS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ATC CTL. FOR HIRL RY 15/33 CTC TWR - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 128.55 |
| NASA GROUND: | 121.75 [0800-1700 MON-FRI, EXC HOL.] |
| NASA TOWER: | 128.55 284.0 [0800-1700 MON-FRI, EXC HOL.] |
| ORLANDO APPROACH: | 134.95 281.425 |
| ORLANDO DEPARTURE: | 134.95 281.425 |
| BITHO STAR: | 128.375 |
| PMSV METRO: | 222.05 |
| WX AWOS-3PT at X21 (7 nm W): | 119.725 (321-385-0383) |
| WX AWOS-3PT at TIX (8 nm SW): | 120.625 (321-567-6090) |
| WX ASOS at XMR (11 nm SE): | 119.325 |
| WX AWOS-3PT at COI (16 nm S): | 119.025 (321-986-8864) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MLBr001/30.7 | | MELBOURNE VOR/DME | | 115.85 | | 07W |
| ORLr083/34.0 | | ORLANDO VORTAC | | 112.20 | | 00E |
Airport Services
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 15001 x 300 ft. / 4572 x 91 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 220.0 | | Double tandem: | 500.0 | | Dual double tandem: | 800.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity RY 15/33 NSTD HIRL; 85 FT FM RY EDGE. |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 28-37.965150N | | 28-35.821563N |
| Longitude: | 080-42.363693W | | 080-40.960818W |
| Elevation: | 8.3 ft. | | 8.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 155 magnetic, 150 true | | 335 magnetic, 330 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Approach lights: | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) | | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) |
| Centerline lights: | yes CL RWY 15-33 NSTD, 10,000'. | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 28-35.808333N | | |
| Longitude: | 080-40.564667W | | |
| Elevation: | 5.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H2
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 28-35.824333N | | |
| Longitude: | 080-40.560833W | | |
| Elevation: | 5.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NATL AERONAUTICS & SPACE ADM 505 ODYSSEY WAY, SUITE 300 MERRITT ISLAND, FL 32953 Phone 321-261-3850 |
| Manager: | KELLY DOLLARHIDE 505 ODYSSEY WAY, SUITE 300 MERRITT ISLAND, FL 32953 Phone 321-261-3858 |
Additional Remarks
| - | WX DSN PHONE (45 WX SQN) DSN 467-8484, C321-853-8484. BACK UP WX SPT, CTC 26 OWS AT DSN 331-2651, C318-529-2651. |
| - | FOR CD OR TO CNL IFR WHEN ATCT CLSD, CTC ORLANDO APCH AT 407-852-7500. |
| - | FUEL - MUST BE SKED 24 HR IN ADVANCE. J8 |
| - | BEARING STRENGTH RWY 15-33: ST175 |
| - | RSTD: OFFL BUS ONLY. FOR PPR FONE C321-261-3850. AIRFIELD UNATNDD HOL. |
| - | CAUTION: NUMEROUS BIRDS IN VCNTY OF ARPT. PART OF RAMP NOT VIS FR TWR. PORTIONS OF RWY NOT VIS FR BASE OPS. |
| - | MISC: THE MID 8000' OF RWY 15-33 GROOVED. LTD TWY AND RAMP SPACE. |
| - | JASU: MUST BE SKED IN ADVANCE. 3(M32A-60A) |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BITHO SEVEN | |
download (215KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 **CHANGED** | |
download (220KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 **CHANGED** | |
download (209KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (148KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (405KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
X21 - Arthur Dunn Air Park (7 nm W)
KTIX - Space Coast Regional Airport (8 nm SW)
KXMR - Cape Canaveral Space Force Station Skid Strip Airport (11 nm SE)
KCOI - Merritt Island Airport (16 nm S)
KCOF - Patrick Space Force Base Airport (23 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Dave Fogarty
DPE/ATP//CFI/A&P-IA/FAAST
Photo taken 09-Aug-2020
looking southeast from 10,000’ MSL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Space Florida Launch and Landing Facility Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 12-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 10:09 |
| Sunrise | | 06:35 | | 10:35 |
| Sunset | | 20:04 | | 00:04 |
| Evening civil twilight | | 20:29 | | 00:29 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 12-May-2026 21:13:53 |
| Local (UTC-4) | 12-May-2026 17:13:53 |
|
| METAR |
| KTTS | 122044Z AUTO 09008KT 10SM -DZ FEW085 26/23 A2991 RMK AO2 LTG DSNT NW-N DZB44 SLP133 $
|
KTIX 8nm SW | 122047Z 09009KT 5SM VCSH BKN017 27/24 A2996
|
KXMR 12nm SE | 121955Z AUTO 09008KT 10SM FEW043 26/22 A2992 RMK AO2 SLP135 T02610221 $
|
|
| TAF |
KTIX 8nm SW | 121857Z 1219/1318 08011KT P6SM VCTS SCT025CB BKN035 BKN140 TEMPO 1221/1224 VRB15G25KT 3SM TSRA BKN020CB BKN035 FM130100 VRB06KT P6SM VCSH SCT060 SCT120 BKN300 FM130400 VRB05KT P6SM SCT020 SCT090 BKN240 FM131500 33007KT P6SM SCT040 BKN200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|