FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MBT |
| Lat/Long: | 35-52-43.1540N 086-22-38.8860W 35-52.719233N 086-22.648100W 35.8786539,-86.3774683 (estimated) |
| Elevation: | 614.2 ft. / 187.2 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2000) |
| From city: | 2 miles N of MURFREESBORO, TN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 37130 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1952 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | NASHVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BNA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SUN 0700-1900, ALL MON-SAT 0700-1900 GEN ARPT INFO - 615-848-3254; EMERG OR AFT HR SVC - AMGR. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3: | 133.975 (615-849-2622) |
| NASHVILLE APPROACH: | 118.4 |
| NASHVILLE DEPARTURE: | 118.4 |
| WX AWOS-3PT at MQY (10 nm NW): | 119.125 (615-223-7716) |
| WX AWOS-3 at M54 (19 nm N): | 118.325 (615-444-5778) |
| WX AWOS-3 at SYI (19 nm S): | 119.275 (931-685-4723) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SYIr010/19.2 | | SHELBYVILLE VOR/DME | | 113.55 | | 01W |
| BNAr138/21.5 | | NASHVILLE VORTAC | | 114.10 | | 02W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| HUCHN | | 263/39.0 | | 233 | | 03W | | HEM | .... . -- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4750 x 100 ft. / 1448 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 35-53.110188N | | 35-52.328098N |
| Longitude: | 086-22.627307W | | 086-22.668878W |
| Elevation: | 598.1 ft. | | 613.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 184 magnetic, 182 true | | 004 magnetic, 002 true |
| Displaced threshold: | no | | 300 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.75 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 57 ft. tree, 1801 ft. from runway, 487 ft. left of centerline, 28:1 slope to clear | | 88 ft. tree, 1681 ft. from runway, 292 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MURFREESBORO CITY HALL, 111 W VINE ST. MURFREESBORO, TN 37130 Phone 615-893-5210 |
| Manager: | RYAN HULSEY 1930 MEMORIAL BLVD. MURFREESBORO, TN 37129 Phone 615-217-5048 |
Additional Remarks
| A30A-36 | CALM WIND RWY. |
| - | STUDENT FLT TRNG 0800-1700. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 135.075 THRU NASHVILLE CD. IF UNA FOR CD CTC NASHVILLE APCH 615-695-4522. |
| - | WILDLIFE INVOF ARPT. |
| - | ENGINE RUN-UP CONDUCTED E SIDE OF MAIN RAMP. |
| - | TRNG PAT CLSD 2200-0700 MON-FRI; WKEND & HOL 2200-0800; OTR TIMES PPR - AMGR. |
| - | NOISE ABATEMENT PROC IN EFCT; DEP CMB 2000 FT MSL BFR TURN. |
| - | OPDT PRACTICE APCHS NA. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (237KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (202KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (162KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (393KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMQY - Smyrna Airport (10 nm NW)
M54 - Lebanon Municipal Airport (19 nm N)
KSYI - Bomar Field/Shelbyville Municipal Airport (19 nm S)
KBNA - Nashville International Airport (21 nm NW)
KRNC - Warren County Memorial Airport (28 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 10-Jul-2017
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Murfreesboro Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:04 | | 10:04 |
| Sunrise | | 05:33 | | 10:33 |
| Sunset | | 19:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 20:22 | | 01:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 06:18:34 |
| Local (UTC-5) | 28-May-2026 01:18:34 |
|
| METAR |
| KMBT | 280555Z AUTO 17004KT 10SM SCT036 BKN043 24/22 A2998 RMK A01
|
KMQY 11nm NW | 280556Z AUTO 00000KT 10SM FEW032 SCT047 SCT060 24/24 A3001 RMK AO2 SLP162 T02390239 10283 20239 403060217 58001
|
KM54 19nm N | 280550Z AUTO 00000KT 10SM BKN034 OVC041 23/22 A2997 RMK A01
|
KSYI 19nm S | 280555Z AUTO 00000KT 10SM CLR 21/21 A2999 RMK A01
|
|
| TAF |
KMQY 11nm NW | 280526Z 2806/2906 20002KT P6SM BKN250 FM280800 00000KT 5SM BR SCT250 TEMPO 2811/2813 2SM BR FM281400 00000KT P6SM BKN250 FM281700 04006KT P6SM SCT100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|