FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LOT |
| Lat/Long: | 41-36-29.1490N 088-05-47.0030W 41-36.485817N 088-05.783383W 41.6080969,-88.0963897 (estimated) |
| Elevation: | 679 ft. / 207.0 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2000) |
| From city: | 20 miles SW of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 60441 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | KANKAKEE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | MIRL RY 02/20 & 09/27 PRESET ON LOW INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. ACTVT REIL RYS 02/20 & 09/27 & PAPI RYS 02/ 20 & 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 134.8 |
| WX AWOS-3PT: | 126.675 (815-588-4802) |
| LEWIS GROUND: | 120.425 [0600-2000] |
| LEWIS TOWER: | 134.8 [0600-2000] |
| CHICAGO APPROACH: | 119.35 |
| CHICAGO DEPARTURE: | 119.35 |
| D-ATIS: | 126.675 |
| IC: | 119.35 |
| WX AWOS-3 at JOT (6 nm SW): | 119.975 (815-730-9560) |
| WX AWOS-3 at C09 (18 nm SW): | 118.175 (815-941-1815) |
| WX ASOS at MDW (19 nm NE): | PHONE 773-884-4424 |
| WX ASOS at DPA (19 nm N): | PHONE 630-587-3668 |
| WX ASOS at ARR (20 nm NW): | PHONE 630-466-5649 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| JOTr068/10.6 | | JOLIET VOR/DME | | 112.30 | | 02E |
| DPAr144/20.4 | | DUPAGE VOR/DME | | 114.55 | | 02E |
| CGTr282/24.3 | | CHICAGO HEIGHTS VORTAC | | 114.20 | | 02E |
| EONr324/24.5 | | PEOTONE VORTAC | | 113.20 | | 02E |
| OBKr192/37.4 | | NORTHBROOK VOR/DME | | 113.00 | | 02W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 6500 x 100 ft. / 1981 x 30 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 99.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 41-35.953873N | | 41-36.993583N |
| Longitude: | 088-06.053815W | | 088-05.715330W |
| Elevation: | 679.0 ft. | | 665.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 015 magnetic, 013 true | | 195 magnetic, 193 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.20 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | none | | 190 ft. ant, marked and lighted, 4999 ft. from runway, 366 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear |
Runway 9/27
| Dimensions: | 5500 x 75 ft. / 1676 x 23 m |
| Surface: | asphalt/porous friction courses, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 20.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-36.482153N | | 41-36.518018N |
| Longitude: | 088-06.266618W | | 088-05.060897W |
| Elevation: | 673.1 ft. | | 665.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 090 magnetic, 088 true | | 270 magnetic, 268 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | JOLIET REGIONAL PORT DIST 555 EXECUTIVE TERMINAL,, GEORGE MICHAS DR ROMEOVILLE, IL 60446-7175 Phone 815-838-9497 |
| Manager: | CHRIS LAWSON 555 EXECUTVE TERMINAL,, GEORGE MICHAS DR ROMEOVILLE, IL 60446-7175 Phone 815-838-9497 AMGR ADDNL PHONE NUMBER - 815-838-9512. EMAIL: CLAWSON@FLYLOT.COM |
Additional Remarks
| - | N PARKING RAMP CLSD TO ALL MULTI ENGINE ACFT. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | CHICAGO APPROACH CLEARANCE 847-289-0926 |
| - | FOR CD CTC CHICAGO APCH AT 847-289-0926. |
| - | TWYS N1 AND N2 CLSD TO FIXED WING ACFT MORE THAN 6000LB. |
| - | BA CONDS ARE NOT RPRTD BTN 2100 - 0600. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (241KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (215KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (182KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (212KB) |
| LOC/DME RWY 09 | |
download (211KB) |
| LOC RWY 02 | |
download (252KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (161KB) |
Departure Procedures |
| ADELL EIGHT (RNAV) | |
download (213KB) |
| BLOKR EIGHT (RNAV) | |
download (222KB) |
| CARYN EIGHT (RNAV) | |
download (191KB) |
| DARCY EIGHT (RNAV) | |
download (204KB) |
| ELANR NINE (RNAV) | |
download (209KB) |
| OBENE THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (375KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (518KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
1C5 - Bolingbrook's Clow International Airport (5 nm N)
C09 - Morris Municipal Airport/James R Washburn Field (18 nm SW)
KMDW - Chicago Midway International Airport (19 nm NE)
KDPA - DuPage Airport (19 nm N)
KARR - Aurora Municipal Airport (20 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 27-Jul-2012
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lewis University Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:49 | | 09:49 |
| Sunrise | | 05:23 | | 10:23 |
| Sunset | | 20:17 | | 01:17 |
| Evening civil twilight | | 20:50 | | 01:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 02:00:43 |
| Local (UTC-5) | 30-May-2026 21:00:43 |
|
| METAR |
| KLOT | 310130Z AUTO 04012KT 10SM CLR 18/06 A3010 RMK AO2
|
KJOT 6nm SW | 310135Z AUTO 05007KT 10SM CLR 19/07 A3010 RMK AO2 T01910065
|
KC09 18nm SW | 310143Z AUTO 06005KT 10SM CLR 19/05 A3007 RMK AO2
|
KMDW 19nm NE | 310153Z 01005KT 10SM BKN180 BKN250 16/07 A3012 RMK AO2 SLP194 T01560072
|
KDPA 20nm N | 310152Z 05007KT 10SM CLR 16/06 A3011 RMK AO2 SLP196 T01560056
|
KARR 20nm NW | 310152Z AUTO 06013KT 10SM CLR 17/05 A3009 RMK AO2 SLP188 T01720050
|
|
| TAF |
KMDW 19nm NE | 302100Z 3021/3124 06014KT P6SM BKN200 FM310300 09008KT P6SM BKN200
|
KDPA 20nm N | 302100Z 3021/3118 07012G18KT P6SM BKN200 FM310300 09007KT P6SM BKN200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|