FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | N96 |
| Lat/Long: | 40-53-07.8000N 077-48-58.4000W 40-53.130000N 077-48.973333W 40.8855000,-77.8162222 (estimated) |
| Elevation: | 1071.5 ft. / 326.6 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1990) |
| From city: | 3 miles SW of BELLEFONTE, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 16823 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1971 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | ALTOONA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AOO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK FOR SVC AFT HRS CTC 814-355-7407 OR 814-883-7646. |
| Pattern altitude: | 2100.5 ft. MSL |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 25; LIRL RWY 07/25 - 122.7. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT ARPT BCN - 122.7. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.725 |
| WX AWOS-3 at UNV (2.6 nm SW): | 127.65 (814-865-8799) |
| WX AWOS-3 at PSB (12 nm W): | 127.525 (814-343-4531) |
| WX AWOS-3PT at RVL (15 nm SE): | 123.85 (717-667-3993) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY NEW YORK ARTCC ON FREQS 134.8/338.3 (PHILIPSBURG RCAG).
- CLEARANCE DELIVERY PVDD BY NEW YORK ARTCC ON FREQ 118.55 WHEN UNV TWR CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PSBr113/8.2 | | PHILIPSBURG VORTAC | | 115.50 | | 10W |
| ETGr153/24.7 | | KEATING VORTAC | | 116.00 | | 10W |
| SLTr178/38.3 | | SLATE RUN VORTAC | | 113.90 | | 08W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 3632 x 60 ft. / 1107 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | non-standard RWY 25 THR LGTS LCTD 43 FT PAST RWY THR MKG. |
| Runway edge markings: | RWY MARKINGS EXTREMELY FADED. |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 40-52.964932N | | 40-53.295927N |
| Longitude: | 077-49.302030W | | 077-48.645692W |
| Elevation: | 1068.9 ft. | | 1057.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 066 magnetic, 056 true | | 246 magnetic, 236 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 34 ft. tree, 278 ft. from runway, 233 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | MARINA ELNITSKI 225 SNOWBIRD LA BELLEFONTE, PA 16823 Phone 814-355-7407 |
| Manager: | JOHN ELNITSKI 225 SNOWBIRD LA BELLEFONTE, PA 16823 Phone 814-355-7407 |
Additional Remarks
| - | ULTRA-LIGHTS ON & INVOF ARPT. |
| - | ALL HELI RQRD TO USE FIXED WING TFC PAT. |
| - | HVY GLIDER ACT DURG DALGT HRS, ALL ALTS WI 10 NM AREA, ALL DRCTNS, SPCLY ALG RIDGE 1 NM WEST & NORTH OF ARPT. |
| - | CTC UNV TWR(UNIVERSITY PARK) 128.475 PRIOR TO ENTERING CLASS D ASP. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (206KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 | |
download (226KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (152KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KUNV - State College Regional Airport (3 nm SW)
KPSB - Mid-State Airport (12 nm W)
KRVL - Mifflin County Airport (15 nm SE)
KLHV - William T Piper Memorial Airport (23 nm NE)
P34 - Mifflintown Airport (25 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 07-Oct-2011
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Bellefonte Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:16 | | 09:16 |
| Sunrise | | 05:48 | | 09:48 |
| Sunset | | 20:28 | | 00:28 |
| Evening civil twilight | | 21:00 | | 01:00 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 06:20:08 |
| Local (UTC-4) | 23-May-2026 02:20:08 |
|
| METAR |
KUNV 2nm S | 230555Z AUTO 08005KT 10SM -DZ OVC039 09/06 A3033 RMK AO2 T00850062 10133 20082
|
KRVL 15nm SE | 230555Z AUTO 03005KT 10SM OVC041 10/08 A3034 RMK AO2 P0001
|
|
| TAF |
KUNV 2nm S | 230552Z 2306/2406 09006KT P6SM -DZ BKN060 OVC100 FM230800 11009G18KT 6SM -RA BR OVC015 FM231300 10008KT 3SM RA BR OVC009 FM232000 11009KT 5SM -DZ BR OVC005 FM240000 12008KT 4SM -DZ BR OVC004
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|