FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ODO |
| Lat/Long: | 31-55-17.0946N 102-23-13.6783W 31-55.284910N 102-23.227972W 31.9214152,-102.3871329 (estimated) |
| Elevation: | 3003.6 ft. / 915.5 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (2000) |
| From city: | 5 miles NE of ODESSA, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 79765 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ODO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWYS 02/20, 11/29, 16/34 PRESET LOW; TO INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 119.275 (432-363-9719) |
| MIDLAND APPROACH: | 124.6 |
| MIDLAND DEPARTURE: | 124.6 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.7 |
| WX ASOS at MAF (10 nm E): | PHONE 432-201-2813 |
| WX AWOS-3 at MDD (16 nm NE): | 118.125 (432-687-4605) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY FORT WORTH ARTCC (ZFW) ON FREQS 133.1/298.95 (MIDLAND RCAG) WHEN MIDLAND APCH CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MAFr231/11.3 | | MIDLAND VORTAC | | 112.60 | | 11E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| FARLY | | 209/5.1 | | 326 | | 09E | | MA | -- .- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL AFT HRS CALL 432-367-5881 OR SELF SERVE. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 6200 x 100 ft. / 1890 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 31-55.578500N | | 31-55.055833N |
| Longitude: | 102-23.613000W | | 102-22.582500W |
| Elevation: | 2973.5 ft. | | 2979.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 113 magnetic, 121 true | | 293 magnetic, 301 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 75 ft. other, 2500 ft. from runway, 275 ft. left of centerline, 30:1 slope to clear 75 FT BILLBOARD; ALSO 50 FT MKD & LGTD PLINE, 2070 FT FM RWY END 37:1. | | 30 ft. pline, marked, 1350 ft. from runway, 246 ft. left of centerline, 38:1 slope to clear |
Runway 2/20
| Dimensions: | 5703 x 75 ft. / 1738 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 31-54.843970N | | 31-55.661145N |
| Longitude: | 102-23.560518W | | 102-23.014755W |
| Elevation: | 2952.4 ft. | | 3003.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 022 magnetic, 030 true | | 202 magnetic, 210 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 500 ft. from runway, 270 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 30 ft. pline, 1220 ft. from runway, 310 ft. right of centerline, 34:1 slope to clear |
Runway 16/34
| Dimensions: | 5003 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 31-55.679625N | | 31-54.884007N |
| Longitude: | 102-23.449183W | | 102-23.193495W |
| Elevation: | 2986.6 ft. | | 2958.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 157 magnetic, 165 true | | 337 magnetic, 345 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 45 ft. ant, 1104 ft. from runway, 120 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 30 ft. pline, marked, 960 ft. from runway, 250 ft. both sides of centerline, 25:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ECTOR COUNTY ECTOR CO COURTHOUSE ANNEX, 1010 EAST 8TH ST ODESSA, TX 79761 Phone 432-498-4100 |
| Manager: | JON CRAIN 200 EAST TERMINAL DR ODESSA, TX 79765 Phone 432-367-5881 |
Additional Remarks
| - | FOR CD WHEN 121.7 IS OTS CTC MIDLAND APCH AT 432-563-2123. WHEN APCH CLSD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
| - | WILDLIFE ACTVY ON AND INVOF ARPT. |
| - | RWY 11, 170 FT LGTD TWR, 2500 FT NW OF RWY 11 END. |
| - | (CONTACT PHONE NR) WKENWORTHY54@GMAIL.COM |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (217KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (266KB) |
| VOR-A | |
download (201KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (116KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (294KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMAF - Midland International Air and Space Port Airport (10 nm E)
KMDD - Midland Airpark (16 nm NE)
E11 - Andrews County Airport (26 nm N)
E01 - Roy Hurd Memorial Airport (34 nm SW)
KINK - Winkler County Airport (42 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by John Hyle
Taken mid September 2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Odessa Airport-Schlemeyer Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 07:13 | | 12:13 |
| Sunrise | | 07:38 | | 12:38 |
| Sunset | | 20:09 | | 01:09 |
| Evening civil twilight | | 20:33 | | 01:33 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 12:13:26 |
| Local (UTC-5) | 02-Apr-2026 07:13:26 |
|
| METAR |
| KODO | 021153Z AUTO 31006KT 10SM CLR 14/04 A2985 RMK AO2 SLP069 70010 T01440044 10211 20139 53008 $
|
KMAF 10nm E | 021153Z 27004KT 10SM CLR 15/04 A2985 RMK AO2 SLP068 T01500039 10217 20144 53013
|
KMDD 16nm NE | 021155Z AUTO 28006KT 10SM 17/04 A2986 RMK AO2 LTG DSNT E T01660040 10218 20165
|
|
| TAF |
KMAF 10nm E | 021120Z 0212/0312 27008KT P6SM SKC FM021800 21011KT P6SM SKC FM030200 17008KT P6SM FEW200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|