FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | OWA |
| Lat/Long: | 44-07-22.6265N 093-15-31.7751W 44-07.377108N 093-15.529585W 44.1229518,-93.2588264 (estimated) |
| Elevation: | 1145.4 ft. / 349.1 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (2000) |
| From city: | 3 miles NW of OWATONNA, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 55060 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OWA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAY-SEP SAT-SUN 1000-1600, MAY-SEP MON-FRI 0800-1700, OCT-APR MON-FRI 0800-1700, OCT-APR SAT-SUN 1100-1500 |
| Pattern altitude: | 1997.4 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 05/23; MALSR RY 30; REIL RY 05, 12 & 23; HIRL RY 12/30; PAPI RY 05, 12, 23, & 30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 128.325 (507-455-0642) |
| ROCHESTER APPROACH: | 119.8 |
| ROCHESTER DEPARTURE: | 119.8 |
| WX AWOS-3 at FBL (13 nm N): | 120.2 (507-332-2505) |
| WX AWOS-3 at ACQ (13 nm W): | 118.425 (507-835-3657) |
| WX AWOS-3PT at TOB (19 nm E): | 119.075 (507-374-6369) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 132.35/307.3 (ROCHESTER RCAG) WHEN ROCHESTER APCH IS CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FOWr133/6.9 | | HALFWAY VOR/DME | | 111.20 | | 02E |
| AELr009/26.9 | | ALBERT LEA VOR/DME | | 109.80 | | 01E |
| FGTr180/30.7 | | FARMINGTON VORTAC | | 115.70 | | 06E |
| RSTr301/35.1 | | ROCHESTER VOR/DME | | 112.00 | | 05E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:JET A AFT HRS 507-774-7141. 100LL:100LL AVBL 24 HRS W CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 5500 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 44-07.656822N | | 44-07.150748N |
| Longitude: | 093-16.158000W | | 093-15.116043W |
| Elevation: | 1105.9 ft. | | 1145.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 122 magnetic, 124 true | | 302 magnetic, 304 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | none | | sign |
Runway 5/23
| Dimensions: | 3000 x 75 ft. / 914 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 44-07.167940N | | 44-07.487540N |
| Longitude: | 093-15.593947W | | 093-15.071475W |
| Elevation: | 1137.6 ft. | | 1139.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 048 magnetic, 050 true | | 228 magnetic, 230 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF OWATONNA 540 W HILLS CIR OWATONNA, MN 55060-4701 Phone 507-444-4300 |
| Manager: | DAVE BEAVER 3400 W FRONTAGE RD OWATONNA, MN 55060-5660 Phone 507-774-7141 |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHTS ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC ROCHESTER APCH AT 507-424-8111. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 30 | |
download (258KB) |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (294KB) |
| VOR RWY 12 | |
download (181KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (175KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (156KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFBL - Faribault Municipal Airport-Liz Wall Strohfus Field (13 nm N)
KACQ - Waseca Municipal Airport/Maynard Richard Stensrud Field (13 nm W)
KTOB - Dodge Center Airport (19 nm E)
KAEL - Albert Lea Municipal Airport (27 nm S)
KMKT - Mankato Regional Airport (29 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Ed Wells
Photo taken 15-Aug-2020
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Owatonna Degner Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:03 | | 10:03 |
| Sunrise | | 05:37 | | 10:37 |
| Sunset | | 20:43 | | 01:43 |
| Evening civil twilight | | 21:18 | | 02:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 09:08:55 |
| Local (UTC-5) | 26-May-2026 04:08:55 |
|
| METAR |
| KOWA | 260855Z AUTO 17009KT 10SM CLR 19/14 A2994 RMK AO2 T01950135
|
KFBL 12nm N | 260855Z AUTO 19004KT 10SM CLR 19/13 A2993 RMK AO2
|
KACQ 13nm W | 260855Z AUTO 18009KT 10SM CLR 20/13 A2995 RMK AO2 LTG DSNT SW
|
|
| TAF |
KMKT 29nm W | 260526Z 2606/2706 19008KT P6SM SCT100 PROB30 2611/2616 -SHRA BKN080 FM261600 21009KT P6SM SCT100 FM270100 14005KT P6SM SCT100
|
KRST 35nm E | 260544Z 2606/2706 20012KT P6SM SCT080 FM261300 23011KT P6SM BKN150 FM261800 20008KT P6SM BKN100 PROB30 2621/2624 4SM -TSRA OVC025CB FM270100 15008KT P6SM -SHRA BKN050 PROB30 2701/2706 4SM -TSRA OVC025CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|