FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SHV |
| Lat/Long: | 32-26-47.4550N 093-49-33.7440W 32-26.790917N 093-49.562400W 32.4465153,-93.8260400 (estimated) |
| Elevation: | 257.6 ft. / 78.5 m (surveyed) |
| Variation: | 02E (2020) |
| From city: | 4 miles SW of SHREVEPORT, LA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 71109 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1952 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | DE RIDDER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SHV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | no, LNDG FEE FOR ALL COMMERCIAL TFC. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 128.45 |
| WX ASOS: | 128.45 (318-216-0546) |
| SHREVEPORT GROUND: | 121.175 236.775 |
| SHREVEPORT TOWER: | 121.4 236.775 |
| SHREVEPORT APPROACH: | 119.9 |
| SHREVEPORT DEPARTURE: | 119.9 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.65 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| WX ASOS at DTN (7 nm NE): | 118.525 (318-425-7967) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EMGr276/12.0 | | ELM GROVE VORTAC | | 116.65 | | 07E |
| EICr175/19.5 | | BELCHER VORTAC | | 117.40 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 8348 x 200 ft. / 2544 x 61 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 218.0 | | Double tandem: | 370.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 32-27.230483N | | 32-26.135192N |
| Longitude: | 093-50.092955W | | 093-49.109372W |
| Elevation: | 257.6 ft. | | 222.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 143 true | | 321 magnetic, 323 true |
| Displaced threshold: | no | | 373 ft. |
| Declared distances: | TORA:8348 TODA:8348 ASDA:8118 LDA:8118 | | TORA:8348 TODA:8348 ASDA:8348 LDA:7975 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS |
| Obstructions: | none | | 32 ft. rr, 920 ft. from runway, 600 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear APCH RATIO 40:1 FM DSPLCD THR. |
Runway 6/24
| Dimensions: | 7003 x 150 ft. / 2135 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 218.0 | | Double tandem: | 370.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 32-26.638913N | | 32-27.200540N |
| Longitude: | 093-50.111250W | | 093-48.921203W |
| Elevation: | 238.3 ft. | | 228.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 059 magnetic, 061 true | | 239 magnetic, 241 true |
| Declared distances: | TORA:7003 TODA:7003 ASDA:7003 LDA:7003 | | TORA:7003 TODA:7003 ASDA:7003 LDA:7003 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 77 ft. trees, 2000 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear | | 111 ft. trees, 3800 ft. from runway, 32:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SHREVEPORT 505 TRAVIS STREET SHREVEPORT, LA 71101 Phone 318-673-5050 |
| Manager: | LARRY BLACKWELL 5103 HOLLYWOOD AVE SUITE 300 SHREVEPORT, LA 71109 Phone 318-673-5370 |
Additional Remarks
| A39-06/24 | PCR VALUE: 542/F/B/X/T |
| A39-14/32 | PCR VALUE: 542/F/B/X/T |
| - | FLIGHT NOTIFICATION SERVICE (ADCUS) AVBL MON-FRI 0800-1700; OTHER TIMES BY APPOINTMENT CALL 318-635-7873 OR 800-973-2867. |
| - | BIRD ACTIVITY INVOF ARPT. |
| - | SFC COND NOT MNT DLY 0700-1100 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 14 | |
download (244KB) |
| ILS OR LOC RWY 32 | |
download (246KB) |
| ILS RWY 14 (CAT II) | |
download (211KB) |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (235KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (229KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (243KB) |
| LOC RWY 06 | |
download (248KB) |
| Radar Approach Procedures available | |
download (184KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDTN - Shreveport Downtown Airport (7 nm NE)
KBAD - Barksdale Air Force Base (9 nm E)
3F3 - C E 'Rusty' Williams Airport (23 nm S)
KASL - Harrison County Airport (25 nm W)
3F4 - Vivian Airport (27 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by D. Wilson
Photo taken 28-Jan-2018
looking north from 3500 ft.
Do you have a better or more recent aerial photo of Shreveport Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:43 | | 10:43 |
| Sunrise | | 06:10 | | 11:10 |
| Sunset | | 20:15 | | 01:15 |
| Evening civil twilight | | 20:43 | | 01:43 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-May-2026 20:45:12 |
| Local (UTC-5) | 30-May-2026 15:45:12 |
|
| METAR |
| KSHV | 301956Z VRB04KT 10SM BKN044 BKN180 OVC260 33/22 A2988 RMK BINOVC SLPNO
|
KDTN 7nm NE | 301953Z 12005KT 10SM FEW047 33/23 A2988 RMK AO2 SLP115 T03280233
|
KBAD 9nm E | 301855Z AUTO 00000KT 10SM FEW095 SCT160 BKN190 34/22 A2988 RMK AO2 SLP120 T03360217 $
|
|
| TAF |
| KSHV | 301739Z 3018/3118 20006KT P6SM SCT040 SCT150 BKN250 FM302100 18006KT P6SM VCTS SCT050CB BKN150 BKN250 FM310300 16003KT P6SM FEW050 SCT150 BKN250 FM310600 18003KT P6SM SCT150 BKN250 FM311500 22006KT P6SM FEW040 SCT250
|
KBAD 9nm E | 292200Z 2922/3102 35006KT 9999 BKN050 QNH2984INS BECMG 3000/3001 25006KT 9999 BKN050 QNH2982INS BECMG 3014/3015 26010KT 9999 SCT020 QNH2982INS BECMG 3020/3021 26010KT 9999 FEW040 QNH2980INS WND 18004KT AFT 3100 TX30/2921Z TN22/3012Z LAST NO AMDS AFT 2920 NEXT 3012
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|