FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SSF |
| Lat/Long: | 29-20-13.1330N 098-28-15.7600W 29-20.218883N 098-28.262667W 29.3369814,-98.4710444 (estimated) |
| Elevation: | 577.6 ft. / 176.1 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2025) |
| From city: | 6 miles S of SAN ANTONIO, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78214 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1938 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SSF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | DUSK-DAWN. MIRL RWY 10/28 & 14/32 PRESET MED INTST WHEN ATCT CLSD. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.2 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 128.8 |
| WX ASOS: | PHONE 210-927-9391 |
| STINSON GROUND: | 121.7 379.9 [0700-2200] |
| STINSON TOWER: | 118.2 379.9 [0700-2200] |
| SAN ANTONIO APPROACH: | 125.7 |
| SAN ANTONIO DEPARTURE: | 125.7 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.7 ;WHEN SSF TWR CLSD. |
| CRVZA RNAV STAR: | 125.7 |
| DNKIN RNAV STAR: | 125.1 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| POPPO RNAV STAR: | 125.1 |
| QERVO RNAV STAR: | 127.1 |
| WX ASOS at SAT (12 nm N): | PHONE 210-939-4003 |
| WX AWOS-3 at CVB (20 nm W): | 119.25 (830-931-0232) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SSFr340/(4.9) | | STINSON VOR | | 108.40 | | 03E |
| RNDr217/14.6 | | RANDOLPH VORTAC | | 112.30 | | 05E |
| SATr174/18.4 | | SAN ANTONIO VORTAC | | 116.80 | | 08E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DEVINE | | 057/27.3 | | 359 | | 07E | | HHH | .... .... .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 29-20.312817N | | 29-20.133833N |
| Longitude: | 098-28.856300W | | 098-27.937158W |
| Elevation: | 577.6 ft. | | 565.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 100 magnetic, 103 true | | 280 magnetic, 283 true |
| Displaced threshold: | 450 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:5000 LDA:4550 | | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:4677 LDA:4677 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. trees, lighted, 205 ft. from runway, 25 ft. left of centerline 7 FT FENCE, 0 FT DSTC, 167 FT R; 15 FT RD O FT DSTC. | | 25 ft. trees, 730 ft. from runway, 230 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4128 x 100 ft. / 1258 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.0 | | Double wheel: | 20.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 29-20.493658N | | 29-19.933325N |
| Longitude: | 098-28.321237W | | 098-27.879370W |
| Elevation: | 572.0 ft. | | 552.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 145 true | | 322 magnetic, 325 true |
| Displaced threshold: | 583 ft. | | 372 ft. |
| Declared distances: | TORA:4128 TODA:4128 ASDA:3881 LDA:3297 | | TORA:4128 TODA:4128 ASDA:3902 LDA:3530 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. trees, 201 ft. from runway 7 FT FENCE 21 FT DSTC. 14 FT RD, 35 FT DSTC ACRS APCH.. | | 25 ft. trees, 201 ft. from runway 6 FT FENCE 0 FT DSTC;15 FT RD 20 FT DSTC, 120 FT L |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SAN ANTONIO 8535 MISSION RD SAN ANTONIO, TX 78214 Phone 210-207-1800 |
| Manager: | JEFFREY TRIPP 8535 MISSION RD SAN ANTONIO, TX 78214 Phone 210-207-1800 |
Additional Remarks
| - | NUMEROUS ACFT OPERATING AT OR ABOVE 2500 FT MSL IN THE STINSON ARPT TFC AREA UNDER THE CTL OF SAN ANTONIO APCH. |
| - | PAEW ADJ ALL TWYS & RAMP AREAS MON-FRI 0700-1759. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC SAT APCH AT 210-805-5516. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CENTERPOINT THREE | |
download (264KB) |
| CRVZA TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (301KB) |
| CRVZA TWO (RNAV), CONT.2 | |
download (206KB) |
| DNKIN TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (441KB) |
| LEMIG TWO | |
download (204KB) |
| MARCS TWO | |
2 pages:
[1] [2] (427KB) |
| POPPO TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (314KB) |
| POPPO TWO (RNAV), CONT.2 | |
download (237KB) |
| QERVO THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (388KB) |
| QERVO THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (273KB) |
| STONEWALL TWO | |
download (221KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (226KB) |
| VOR RWY 32 | |
download (184KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (141KB) |
Departure Procedures |
| ALAMO FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (383KB) |
| ALISS SEVEN (RNAV) | |
download (217KB) |
| BOWIE EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (347KB) |
| LEJON FIVE | |
download (225KB) |
| SLENA TWO (RNAV) | |
download (220KB) |
| SNIDR TWO (RNAV) | |
download (290KB) |
| TJANO TWO (RNAV) | |
download (230KB) |
| YODUH TWO (RNAV) | |
download (251KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (312KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSKF - Kelly Field Airport (6 nm NW)
KSAT - San Antonio International Airport (12 nm N)
KRND - Randolph Air Force Base (15 nm NE)
KCVB - Castroville Municipal Airport (20 nm W)
KPEZ - Pleasanton Municipal Airport (23 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in March 2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Stinson Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:15 | | 11:15 |
| Sunrise | | 06:42 | | 11:42 |
| Sunset | | 20:19 | | 01:19 |
| Evening civil twilight | | 20:45 | | 01:45 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 09:46:33 |
| Local (UTC-5) | 17-May-2026 04:46:33 |
|
| METAR |
| KSSF | 170853Z AUTO 12006KT 10SM BKN021 BKN030 24/22 A2975 RMK AO2 SLP061 T02390222 56014 $
|
KSKF 5nm W | 170935Z AUTO 12008KT 8SM FEW017 FEW023 SCT029 25/22 A2972 RMK AO2 SLP055 $
|
KSAT 12nm N | 170851Z 14008KT 10SM BKN012 OVC028 24/22 A2978 RMK AO2 SLP064 T02440217 56019 $
|
KRND 15nm NE | 170855Z AUTO 13007KT 10SM FEW018 24/22 A2977 RMK AO2 SLP072 T02390219 57020
|
KCVB 20nm W | 170935Z AUTO 13007KT 9SM BKN016 OVC027 24/22 A2976 RMK AO2
|
|
| TAF |
| KSSF | 170523Z 1706/1806 14013KT P6SM BKN025 FM170700 15010KT P6SM OVC015 FM171500 16012G22KT P6SM BKN025 FM171700 16016G26KT P6SM SCT025 BKN050 FM180400 14014G24KT P6SM BKN015
|
KSKF 5nm W | 170200Z 1702/1808 13012G20KT 9999 SCT030 BKN250 QNH2974INS TEMPO 1702/1705 13015G25KT BECMG 1705/1706 14011KT 9999 OVC015 QNH2975INS BECMG 1715/1716 16015G25KT 9999 BKN020 BKN200 QNH2973INS BECMG 1719/1720 15015G25KT 9999 VCSH BKN045 BKN180 QNH2968INS BECMG 1723/1724 13015G25KT 9999 NSW SCT050 BKN200 QNH2969INS BECMG 1805/1806 14014KT 9999 BKN015 QNH2976INS TX32/1722Z TN24/1711Z
|
KSAT 12nm N | 170523Z 1706/1812 14013G23KT P6SM BKN015 FM170800 15012KT P6SM OVC015 FM171500 16012G22KT P6SM BKN025 FM171700 15016G26KT P6SM SCT025 BKN050 FM180400 14014G24KT P6SM BKN015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|