FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | WDG |
| Lat/Long: | 36-22-33.4400N 097-47-21.9220W 36-22.557333N 097-47.365367W 36.3759556,-97.7894228 (estimated) |
| Elevation: | 1167.2 ft. / 355.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2010) |
| From city: | 4 miles SE of ENID, OK |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 73701 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1938 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | MC ALESTER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | WDG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2130 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 35; REIL RWY 17; MIRL RWY 17/35 & 13/31 - CTAF. PAPI RWY 17 & 35, 13 & 31 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.9 |
| WX AWOS-3PT: | 123.725 (580-237-1475) |
| WOODRING GROUND: | 121.925 [0630-2100] |
| WOODRING TOWER: | 118.9 257.95 [0630-2100] |
| VANCE APPROACH: | 121.3 |
| VANCE DEPARTURE: | 121.3 |
| EMERG: | 121.5 |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC (ZKC) ON FREQS 127.8/319.1 (PONCA CITY RCAG) WHEN VANCE APCH CTL (END) CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ODG at field | | WOODRING VOR/DME | | 109.00 | | 08E |
| ENDr068/6.5 | | VANCE VORTAC | | 115.40 | | 05E |
| SWOr278/35.4 | | STILLWATER VOR/DME | | 108.40 | | 07E |
| PERr228/37.6 | | PIONEER VORTAC | | 113.20 | | 06E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL AVBL 24 HRS. SELF SVC AVGAS AVBL. FOR JET A FUEL AFT HRS CALL(580) 231-0189. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW 2100 LBS |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 8613 x 100 ft. / 2625 x 30 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 21 /R/C/W/T | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 73.0 | | Double tandem: | 131.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 36-23.209287N | | 36-21.789743N |
| Longitude: | 097-47.464667W | | 097-47.465203W |
| Elevation: | 1167.1 ft. | | 1137.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 175 magnetic, 180 true | | 355 magnetic, 000 true |
| Displaced threshold: | 611 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:8613 TODA:8613 ASDA:8613 LDA:8002 | | TORA:8002 TODA:8002 ASDA:8002 LDA:8002 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 20 ft. road, 284 ft. from runway, 512 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear OBSTN CLC SLOPE 44:1 TO DISP THLD. | | none |
Runway 13/31
| Dimensions: | 3150 x 75 ft. / 960 x 23 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 36-22.898902N | | 36-22.531853N |
| Longitude: | 097-47.320282W | | 097-46.866043W |
| Elevation: | 1158.8 ft. | | 1158.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 130 magnetic, 135 true | | 310 magnetic, 315 true |
| Displaced threshold: | 112 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:3150 TODA:3150 ASDA:3150 LDA:3038 | | TORA:3150 TODA:3150 ASDA:3038 LDA:3038 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ENID PO BOX 1768 ENID, OK 73702 Phone 580-234-0400 |
| Manager: | KESTON COOK 1026 SOUTH 66TH STREET ENID, OK 73701 Phone 580-616-7386 |
Additional Remarks
| - | MIL JET TRNG DRG DALGT HRS INVOF ARPT. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA 3/4NM NW. ALL ACFT DEP RWY 35 CLIMB 500FT AGL PRIOR TO TURNING CROSSWIND TO WEST. |
| - | FOR CD CTC VANCE APCH C580-213-6765. WHEN VANCE APCH CLSD, CTC KANSAS CITY ARTCC 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 35 | |
download (360KB) |
| RNAV (GPS) RWY 13 **NEW** | |
download (251KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 **NEW** | |
download (255KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (274KB) |
| VOR RWY 17 | |
download (175KB) |
| VOR RWY 35 | |
download (177KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (147KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply **CHANGED** | |
download (404KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEND - Vance Air Force Base (7 nm W)
F22 - Perry Municipal Airport (25 nm E)
O53 - Medford Municipal Airport (25 nm N)
KBKN - Blackwell-Tonkawa Municipal Airport (31 nm NE)
6K4 - Fairview Municipal Airport (34 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Dean Ritter, Aerial Oklahoma
Taken in the Spring of 2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Enid Woodring Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:47 | | 10:47 |
| Sunrise | | 06:17 | | 11:17 |
| Sunset | | 20:40 | | 01:40 |
| Evening civil twilight | | 21:10 | | 02:10 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-May-2026 15:37:00 |
| Local (UTC-5) | 29-May-2026 10:37:00 |
|
| METAR |
| KWDG | 291445Z 00000KT 10SM -DZ SCT026 SCT050 BKN110 22/20 A2993
|
KEND 7nm SW | 291455Z 09005KT 7SM -SHRA FEW004 BKN090 22/20 A2989 RMK AO2A LTG DSNT E-SE SLP112 T02170201 50003 $
|
|
| TAF |
KEND 7nm SW | 291405Z 2914/3016 28003KT 9999 VCSH FEW030 BKN060 QNH2987INS TEMPO 2914/2917 -TSRA BKN040CB TEMPO 2920/2923 21008KT 8000 -TSRA BKN050CB OVC120 BECMG 3001/3002 16007KT 9999 NSW FEW070 BKN150 QNH2975INS BECMG 3008/3009 18009KT 9999 FEW200 QNH2975INS TX32/2921Z TN21/2914Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|