FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | DVN |
| Lat/Long: | 41-36-37.0000N 090-35-18.1000W 41-36.616667N 090-35.301667W 41.6102778,-90.5883611 (estimated) |
| Elevation: | 750.5 ft. / 228.8 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (1985) |
| From city: | 5 miles N of DAVENPORT, IA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 52804 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1950 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | FORT DODGE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DVN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0630-DUSK FOR SVC AFT HRS CALL (563) 391-5650. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | DUSK-DAWN. ACTVT MIRL RY 03/21 AND HIRL RY 15/33; VASI RYS 03/21 AND 15/33; MALSR RY 15 & REIL RWYS 3/21 AND 33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 120.175 (563-388-2154) |
| QUAD CITY APPROACH: | 125.95 [0500-2330] |
| QUAD CITY DEPARTURE: | 125.95 [0500-2330] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.35 |
| WX ASOS at MLI (10 nm S): | 121.2 (309-233-0742) |
| WX AWOS-3PT at CWI (18 nm NE): | 125.525 (563-243-8934) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 118.75/377.05 (MOLINE RCAG) WHEN QUAD CITY APCH CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CVAr215/7.5 | | DAVENPORT VORTAC | | 113.80 | | 04E |
| MZVr002/17.5 | | MOLINE VOR/DME | | 114.40 | | 05E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 5511 x 100 ft. / 1680 x 30 m |
| Surface: | concrete/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 29 /R/B/W/U | | Single wheel: | 68.0 | | Double wheel: | 93.0 | | Double tandem: | 122.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 41-36.923135N | | 41-36.140813N |
| Longitude: | 090-35.607175W | | 090-34.994462W |
| Elevation: | 750.5 ft. | | 743.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 150 true | | 329 magnetic, 330 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 19 ft. road, 1180 ft. from runway | | none |
Runway 3/21
| Dimensions: | 4001 x 100 ft. / 1220 x 30 m |
| Surface: | concrete/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 29 /R/B/W/U | | Single wheel: | 68.0 | | Double wheel: | 93.0 | | Double tandem: | 122.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 41-36.447380N | | 41-37.020342N |
| Longitude: | 090-35.519958W | | 090-35.086895W |
| Elevation: | 746.7 ft. | | 749.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 029 magnetic, 030 true | | 209 magnetic, 210 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 14 ft. road, 375 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DAVENPORT 9230 HARRISON STREET DAVENPORT, IA 52806 Phone 563-391-5650 |
| Manager: | THOMAS VESALGA PUBLIC WORKS 1200 EAST 46TH STREET DAVENPORT, IA 52807 Phone 563-326-7783 JACOB SACHLEBEN , OPERATIONS MANAGER 563-391-5650 |
Additional Remarks
| - | HELICOPTER OPERATIONS ON CTAF OPERG PARALLEL TO RYS FM GRASS AREAS. |
| - | JET A AND 100LL FULL SVC AVBL ON MAIN RAMP IN FRONT OF TRML BUILDING. |
| - | 100LL SELF SVC FUEL AVBL ON E END OF TWY C. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | CAUTION WILDLIFE INVOF |
| - | RWY 15 DESIGNATED CALM WIND RY. |
| - | TWO WAY RADIO COMMUNICATIONS REQUIRED FOR ALL ACFT CONDUCTING MULTIPLE OPNS. |
| - | EXTSV HVY MIL HEL (CHINOOK) TRNG ON & INVOF OF ARPT; PSBL EXTREME TRUB FM ROTORS. |
| - | ARNG: DSN 431-5510. |
| - | PAEW ANG RAMP LIMITED PARKING 48 HR PPR. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 15 | |
download (251KB) |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (244KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (212KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (234KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (213KB) |
| VOR RWY 03 | |
download (211KB) |
| VOR RWY 21 | |
download (216KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (16KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (158KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMLI - Quad Cities International Airport (10 nm S)
KCWI - Clinton Municipal Airport (18 nm NE)
8C4 - Mathews Memorial Airport (27 nm W)
KOQW - Maquoketa Municipal Airport (27 nm N)
KMUT - Muscatine Municipal Airport (29 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 24-Sep-2015
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Davenport Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:13 | | 10:13 |
| Sunrise | | 05:45 | | 10:45 |
| Sunset | | 20:13 | | 01:13 |
| Evening civil twilight | | 20:44 | | 01:44 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 15-May-2026 04:33:01 |
| Local (UTC-5) | 14-May-2026 23:33:01 |
|
| METAR |
| KDVN | 150352Z AUTO 15010KT 10SM OVC090 19/02 A2993 RMK AO2 RAB29E39 SLP127 P0000 T01890022
|
KMLI 10nm S | 150352Z AUTO 15008KT 10SM OVC090 18/03 A2991 RMK AO2 SLP126 T01830033
|
KCWI 17nm NE | 150356Z AUTO 09004KT 10SM VCTS BKN100 16/07 A2998 RMK AO2 PRESRR SLP153 P0000 T01610067
|
|
| TAF |
KMLI 10nm S | 141720Z 1418/1518 16009KT P6SM SCT250 FM150100 15009KT P6SM BKN100 FM150600 16010KT P6SM SCT050 BKN090 FM151500 17014G22KT P6SM SCT050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|