FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | FIT |
| Lat/Long: | 42-33-13.8500N 071-45-33.0260W 42-33.230833N 071-45.550433W 42.5538472,-71.7591739 (estimated) |
| Elevation: | 344.5 ft. / 105.0 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (2005) |
| From city: | 3 miles SE of FITCHBURG, MA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 01453 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FIT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Pattern altitude: | 1346.5 ft. MSL |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 14 & 32; PAPI RWY 14 & 32; MIRL RWY 14/32 - 123.0. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ROTG BCN NOT AVBL DURG DALGT IFR CONDS. Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, CORPORATE & COML FLTS ONLY. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX ASOS: | 135.175 (978-343-9121) |
| BOSTON APPROACH: | 124.4 |
| BOSTON DEPARTURE: | 124.4 |
| WX AWOS-3PT at ASH (17 nm NE): | 125.1 (603-578-0473) |
| WX ASOS at ORH (18 nm S): | PHONE 508-767-5851 |
| WX ASOS at AFN (19 nm NW): | 135.875 (603-532-6195) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GDMr102/13.2 | | GARDNER VOR/DME | | 116.95 | | 14W |
| BOSr305/36.0 | | BOSTON VOR/DME | | 112.70 | | 16W |
| PUTr020/36.1 | | PUTNAM VOR/DME | | 117.40 | | 14W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 5001 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 41.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 42-33.495735N | | 42-32.965892N |
| Longitude: | 071-45.976670W | | 071-45.124270W |
| Elevation: | 344.5 ft. | | 328.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 145 magnetic, 130 true | | 325 magnetic, 310 true |
| Displaced threshold: | 163 ft. | | 300 ft. |
| Declared distances: | TORA:5001 TODA:5001 ASDA:4701 LDA:4538 | | TORA:5001 TODA:5001 ASDA:4838 LDA:4538 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 5 DEGS L & R OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. trees, 600 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear | | 42 ft. trees, 800 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FITCHBURG CITY HALL, 718 MAIN ST FITCHBURG, MA 01420 Phone 978-829-1800 |
| Manager: | RUSSEL CORNELIA FITCHBURG MUNICIPAL AIRPORT, 567 CRAWFORD ST FITCHBURG, MA 01420 Phone 618-681-1771 PKETTLE@FITCHBURGMA.GOV. |
Additional Remarks
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC BOSTON APCH AT 603-594-5552. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -21C. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA: DEP ACFT CLIMB TO TPA BFR TURNING CROSSWIND. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 **CHANGED** | |
download (226KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (138KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (533KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGDM - Gardner Municipal Airport (11 nm W)
6B6 - Minute Man Air Field (12 nm SE)
KASH - Boire Field Airport (17 nm NE)
KORH - Worcester Regional Airport (18 nm S)
KAFN - Jaffrey Airfield Silver Ranch (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Barry Turner
Photo taken 01-Oct-2017
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Fitchburg Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:43 | | 08:43 |
| Sunrise | | 05:17 | | 09:17 |
| Sunset | | 20:12 | | 00:12 |
| Evening civil twilight | | 20:45 | | 00:45 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 13:14:49 |
| Local (UTC-4) | 26-May-2026 09:14:49 |
|
| METAR |
| KFIT | 261252Z AUTO 28005KT 10SM CLR 21/12 A3010 RMK AO2 SLP190 T02110117
|
KASH 17nm NE | 261256Z 00000KT 10SM CLR 20/13 A3009 RMK AO2 SLP189 T02000133
|
KORH 18nm S | 261254Z 31006KT 10SM CLR 20/09 A3012 RMK AO2 SLP198 T02000089 $
|
KAFN 18nm NW | 261252Z AUTO 00000KT 10SM CLR 19/13 A3012 RMK AO2 SLP200 T01940128
|
|
| TAF |
KORH 18nm S | 261120Z 2612/2712 34005KT P6SM SKC FM261500 25009KT P6SM FEW250
|
KBED 21nm E | 261120Z 2612/2712 00000KT P6SM SKC FM261600 25006KT P6SM FEW250 FM261900 25010KT P6SM FEW250 FM270300 24005KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|