FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CLW |
| Lat/Long: | 27-58-37.9700N 082-45-32.6050W 27-58.632833N 082-45.543417W 27.9772139,-82.7590569 (estimated) |
| Elevation: | 71 ft. / 21.6 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 3 miles NE of CLEARWATER, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33755 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 LNDGS & TKOFS PERMITTED 0700-2300. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes SEG CIRCLE PAINTED ON RWY. |
| Lights: | ACTVT VASI RWY 16 & 34; MIRL RWY 16/34 - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3P: | 119.225 (727-462-6383) |
| TAMPA APPROACH: | 125.3 |
| TAMPA DEPARTURE: | 125.3 |
| WX ASOS at PIE (6 nm SE): | 134.5 (727-502-6385) |
| WX ASOS at TPA (12 nm E): | 126.45 (813-296-2752) |
| WX ASOS at SPG (15 nm SE): | 118.875 (727-821-4334) |
| WX AWOS-3 at TPF (17 nm E): | 118.925 (813-251-6824) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PIEr321/5.7 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| SRQr348/35.8 | | SARASOTA VOR/DME | | 117.00 | | 05W |
| LALr268/39.5 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CAPOK | | 255/3.1 | | 360 | | 05W | | PI | .--. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 4108 x 75 ft. / 1252 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 8 /F/B/X/T | | Single wheel: | 27.0 | | Double wheel: | 42.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 27-58.938000N | | 27-58.327667N |
| Longitude: | 082-45.709667W | | 082-45.377167W |
| Elevation: | 65.9 ft. | | 69.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Displaced threshold: | 357 ft. | | 846 ft. |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-box VASI on right (3.50 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. pole, 257 ft. from runway, 110 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear RWY 16 APCH RATIO 22:1 TO DTHR. | | 37 ft. trees, 350 ft. from runway, 110 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear RWY 34 APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CLEARWATER P.O. BOX 4748, ATTN: MARINE DEPT CLEARWATER, FL 33758-4748 Phone 727-224-7005 CTC PERSON: MICHAEL MACDONALD 727-224-7005. |
| Manager: | WILLIAM HODGSON 25 CAUSEWAY BLVD., P.O. BOX 4748, P.O. BOX4748 CLEARWATER, FL 33767 Phone 727-224-7101 727-562-4955 EXT 3499 |
Additional Remarks
| - | FULL STOP LNDG ONLY. NO TOUCH & GO. |
| - | RWY 16/34 TREES PENETRATE 7:1 TRANS SFC W SIDE. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT CTC FBO 727-325-5957. |
| - | FOR CD CTC TAMPA APCH AT 813-878-2528 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BANGZ TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (424KB) |
| BLFRG THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (302KB) |
| DADES TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (429KB) |
| RAYZZ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (443KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (183KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (146KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (416KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPIE - St Pete-Clearwater International Airport (6 nm SE)
KTPA - Tampa International Airport (12 nm E)
KSPG - Albert Whitted Airport (15 nm SE)
KMCF - MacDill Air Force Base (15 nm SE)
KTPF - Peter O Knight Airport (17 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David King
Taken in October 2013
looking northwest from 1,500 ft.
Do you have a better or more recent aerial photo of Clearwater Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:19 | | 10:19 |
| Sunrise | | 06:45 | | 10:45 |
| Sunset | | 20:10 | | 00:10 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 00:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 11-May-2026 12:05:51 |
| Local (UTC-4) | 11-May-2026 08:05:51 |
|
| METAR |
| KCLW | 111155Z AUTO 00000KT CLR 25/22 A3005 RMK AO2
|
KPIE 5nm SE | 111153Z 18004KT 10SM CLR 26/23 A3003 RMK AO2 SLP169 T02610233 10272 20244 53008
|
KTPA 12nm E | 111153Z 16003KT 10SM BKN250 26/22 A3004 RMK AO2 SLP172 T02610222 10267 20256 53009 $
|
KSPG 14nm SE | 111153Z 17008KT 10SM CLR 27/24 A3001 RMK AO2 SLP163 T02720239 10283 20267 52007
|
KMCF 15nm SE | 111055Z AUTO 17006KT 10SM CLR 26/23 A3001 RMK AO2 SLP165 T02610229
|
|
| TAF |
KPIE 5nm SE | 110542Z 1106/1206 VRB04KT P6SM BKN250 FM111500 23010KT P6SM FEW040 BKN250 FM111800 29011KT P6SM FEW050 BKN250 FM120200 VRB03KT P6SM FEW050 BKN250
|
KTPA 12nm E | 110858Z 1109/1212 VRB03KT P6SM BKN250 FM111600 22010KT P6SM SCT040 BKN250 FM112000 28010KT P6SM SCT050 BKN250 FM120200 VRB04KT P6SM FEW050 BKN250
|
KMCF 15nm SE | 110900Z 1109/1215 VRB03KT 9999 SCT050 SCT150 QNH2998INS BECMG 1116/1117 30009KT 9999 SCT040 BKN150 QNH3003INS TEMPO 1120/1124 32010G18KT 8000 -SHRA BKN040 BECMG 1201/1202 35006KT 9999 SCT040 QNH2998INS TX32/1120Z TN24/1110Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|