FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CWV |
| Lat/Long: | 32-11-42.2070N 081-52-09.5400W 32-11.703450N 081-52.159000W 32.1950575,-81.8693167 (estimated) |
| Elevation: | 111.5 ft. / 34.0 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2020) |
| From city: | 3 miles NE of CLAXTON, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30417 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1971 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0815-1500 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; PAPI RWYS 10 & 28 - CTAF. MIRL RWY 10/28 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST & ACTVT AFTER 2200 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 120.075 (912-739-3768) |
| WX AWOS-3PT at MHP (15 nm NW): | 120.3 (912-685-2729) |
| WX AWOS-3PT at RVJ (17 nm SW): | 128.325 (912-557-0011) |
| WX AWOS-3 at TBR (19 nm N): | 119.025 (912-764-9321) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 132.925/363.2 (SAVANNAH RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SAVr281/34.2 | | SAVANNAH VORTAC | | 115.95 | | 06W |
| SVNr289/38.6 | | HUNTER VOR/DME | | 111.60 | | 02W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BULLO | | 223/16.8 | | 407 | | 05W | | BZQ | -... --.. --.- |
| ONYUN | | 101/21.8 | | 372 | | 06W | | UQN | ..- --.- -. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5151 x 75 ft. / 1570 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 32-11.694483N | | 32-11.712385N |
| Longitude: | 081-52.658440W | | 081-51.659570W |
| Elevation: | 111.5 ft. | | 98.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 096 magnetic, 089 true | | 276 magnetic, 269 true |
| Displaced threshold: | 500 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:5151 TODA:5151 ASDA:5151 LDA:4651 | | TORA:5151 TODA:5151 ASDA:5151 LDA:5151 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 18 ft. road, 414 ft. from runway, 282 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear RWY 10 - 20:1 SLP TO DSPLCD THLD. | | 89 ft. trees, 2514 ft. from runway, 121 ft. left of centerline, 26:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CLAXTON BOX 33 CLAXTON, GA 30417 Phone 912-739-1712 |
| Manager: | VERNON OWENS, AIRPORT MANAGER 389 AIRPORT ROAD CLAXTON, GA 30417 Phone 912-739-0124 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (189KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (218KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (594KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMHP - John Edwin Jones Sr Field/Metter Municipal Airport (15 nm NW)
KRVJ - Swinton Smith Field at Reidsville Municipal Airport (17 nm SW)
KTBR - Statesboro-Bulloch County Airport (19 nm N)
KLHW - Wright Army Airfield (Fort Stewart)/Midcoast Regional Airport (24 nm SE)
KVDI - Vidalia Regional Airport (25 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jim Lewis
Photo taken 05-May-2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Claxton-Evans County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunrise | | 06:34 | | 10:34 |
| Sunset | | 20:14 | | 00:14 |
| Evening civil twilight | | 20:41 | | 00:41 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 12-May-2026 01:16:59 |
| Local (UTC-4) | 11-May-2026 21:16:59 |
|
| METAR |
| KCWV | 120055Z AUTO 00000KT 10SM OVC100 25/20 A2999 RMK AO2
|
KMHP 15nm NW | 120055Z AUTO 33003KT 10SM CLR 26/18 A3000 RMK AO2 T02560182
|
KRVJ 17nm SW | 120055Z AUTO 35004KT 10SM BKN100 25/18 A3000 RMK AO2 T02520184
|
KTBR 19nm N | 120055Z AUTO 34002KT 9SM -RA CLR 26/17 A2998 RMK AO2
|
|
| TAF |
KSAV 34nm E | 112001Z 1120/1218 26010KT P6SM SCT050 SCT250 TEMPO 1200/1202 35010G20KT 6SM -SHRA BR BKN050 FM120200 02009KT P6SM OVC100 FM120700 04012G20KT P6SM SCT015 OVC050 FM121500 07014G20KT P6SM SCT030 BKN040
|
KSVN 38nm E | 111655Z 1117/1223 27009KT 9999 VCSH BKN050 QNH2996INS TEMPO 1118/1120 27015G30KT 4800 -TSRA BKN050CB BECMG 1120/1121 27006KT 9999 NSW BKN065 QNH2994INS BECMG 1205/1206 06010G25KT 9999 BKN025 OVC080 QNH3000INS TX31/1117Z TN19/1210Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|