FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | DRI |
| Lat/Long: | 30-49-54.2020N 093-20-23.6960W 30-49.903367N 093-20.394933W 30.8317228,-93.3399156 (estimated) |
| Elevation: | 201.8 ft. / 61.5 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (1990) |
| From city: | 3 miles SW of DE RIDDER, LA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 70634 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | DE RIDDER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DRI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 FOR ATTENDANT OTHER TIMES CALL 337-401-2967. |
| Pattern altitude: | 1201.8 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | REIL RWY 18 AND MIRL RWY 18/36 PRESET LOW INTST DUSK-DAWN; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 118.225 (337-463-8278) |
| MAKS APPROACH: | 123.7 |
| MAKS DEPARTURE: | 123.7 |
| WX ASOS at POE (15 nm NE): | 134.85 (726-780-1210) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FXUr198/(17.9) | | POLK VOR | | 108.40 | | 02E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SULPHUR | | 002/38.2 | | 278 | | 04E | | AUR | .- ..- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL AVBL 24 HRS SELF SERVICE WITH CREDIT CARD. FOR JET A AFT HRS & HOLS CALL 337-401-2967. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5494 x 100 ft. / 1675 x 30 m |
| Surface: | asphalt/concrete/aggregate friction seal coat, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | RUNWAY 36 MARKINGS FADED |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 30-50.279965N | | 30-49.373698N |
| Longitude: | 093-20.268090W | | 093-20.257583W |
| Elevation: | 201.1 ft. | | 196.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 179 true | | 355 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 95 ft. trees, 2437 ft. from runway, 23:1 slope to clear | | 74 ft. trees, 2169 ft. from runway, 226 ft. right of centerline, 26:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4218 x 60 ft. / 1286 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 30-50.246655N | | 30-49.759432N |
| Longitude: | 093-20.854830W | | 093-20.279237W |
| Elevation: | 191.5 ft. | | 192.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 130 magnetic, 134 true | | 310 magnetic, 314 true |
| Displaced threshold: | 454 ft. | | no |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 81 ft. trees, 1426 ft. from runway, 163 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear APCH SLP 20:1 TO DSPLCD THR. | | 65 ft. trees, 1635 ft. from runway, 114 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BEAUREGARD PARISH 1220 1ST AVE DERIDDER, LA 70634 Phone 337-463-8250 |
| Manager: | SAM LACK 1220 1ST AVE DERIDDER, LA 70634 Phone 337-463-8250 |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC MAKS APCH AT 726-780-0456. |
| - | CTC APRT MGR FOR DSGND RAMP SPACE FOR PUB USE. |
| - | COMMUNICATIONS: MAKS APP VOIP 726-780-0456 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (215KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (240KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (116KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPOE - Maks Army Air Field (15 nm NE)
L39 - Leesville Airport (20 nm N)
5R8 - De Quincy Industrial Airpark (24 nm S)
KACP - Allen Parish Airport (34 nm E)
KJAS - Jasper County Airport-Bell Field (36 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 11-Apr-2015
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Beauregard Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:48 | | 10:48 |
| Sunrise | | 06:15 | | 11:15 |
| Sunset | | 20:05 | | 01:05 |
| Evening civil twilight | | 20:32 | | 01:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 23:03:15 |
| Local (UTC-5) | 23-May-2026 18:03:15 |
|
| METAR |
| KDRI | 232255Z AUTO 12004KT 6SM -RA BR 22/22 A2994 RMK AO2 P0000 T02150215 $
|
|
| TAF |
KPOE 26nm NE | 231910Z 2319/2421 VRB06KT 9999 SCT007 BKN025 BKN120 OVC280 QNH2993INS BECMG 2323/2324 19006KT 9999 VCSH BKN020 BKN100 QNH2993INS TEMPO 2401/2403 6000 -SHRA VCTS BKN015CB BKN025 BECMG 2403/2404 16006KT 9999 NSW BKN015 BKN025 BKN120 QNH2994INS BECMG 2406/2407 VRB04KT 9999 BKN007 BKN120 QNH2997INS BECMG 2407/2408 VRB04KT 4800 BR OVC005 QNH2993INS BECMG 2412/2413 VRB04KT 9999 NSW OVC005 QNH2999INS BECMG 2414/2415 VRB04KT 9999 BKN007 BKN012 QNH3001INS BECMG 2415/2416 VRB06KT 9999 VCSH BKN010 BKN020 Q
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|