FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | DWH |
| Lat/Long: | 30-03-42.4048N 095-33-10.0383W 30-03.706747N 095-33.167305W 30.0617791,-95.5527884 (estimated) |
| Elevation: | 152.4 ft. / 46.5 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2000) |
| From city: | 17 miles NW of HOUSTON, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 77379 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1963 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | MONTGOMERY COUNTY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DWH (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT REIL RWYS 17R & 35L; HIRL RWY 17R/35L - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.4 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 128.375 |
| WX ASOS: | 128.375 (281-251-7853) |
| HOOKS GROUND: | 121.8 239.0 [0700-2200] |
| HOOKS TOWER: | 118.4 ;WEST 127.4 ;EAST 354.1 [0700-2200] |
| HOUSTON APPROACH: | 119.7 |
| HOUSTON DEPARTURE: | 119.7 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.45 |
| ALEXANDRIA DP: | 119.7 |
| BLTWY RNAV DP: | 119.7 |
| BORRN RNAV DP: | 119.7 ;RWY 35L, 35R 123.8 ;RWY 17L, 17R |
| CRIED DP: | 119.7 |
| DREMR DP: | 119.7 |
| EL DORADO DP: | 119.7 |
| GIFFA DP: | 119.7 |
| HOODO RNAV DP: | 119.7 ;RWY 35L, 35R 123.8 ;RWY 17L, 17R |
| HUDZY STAR: | 120.05 |
| INDIE RNAV DP: | 119.7 ;RWY 35L, 35R 123.8 ;RWY 17L, 17R |
| JUNCTION DP: | 119.7 ;RWY 35L, 35R 123.8 ;RWY 17L, 17R |
| KARRR RNAV DP: | 119.7 ;RWY 35L, 35R 123.8 ;RWY 17L, 17R |
| LAKE CHARLES DP: | 119.7 |
| LEONA DP: | 119.7 |
| LUFKIN DP: | 119.7 |
| LURIC RNAV DP: | 119.7 |
| MMALT RNAV DP: | 119.7 |
| OHIIO STAR: | 120.05 |
| PIEGY RNAV STAR: | 119.7 |
| RIICE STAR: | 124.35 |
| STRYA DP: | 119.7 |
| STYCK DP: | 119.7 |
| TRUAX DP: | 119.7 |
| WATFO DP: | 119.7 ;RWY 35L, 35R 123.8 ;RWY 17L, 17R |
| WYLSN RNAV DP: | 119.7 ;RWY 35L, 35R 123.8 ;RWY 17L, 17R |
| WX ASOS at IAH (12 nm SE): | PHONE 713-338-9561 |
| WX ASOS at CXO (19 nm N): | PHONE 936-379-2019 |
- GND CTL FREQ 348.6 OTS INDEFLY.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IAHr295/12.5 | | HUMBLE VORTAC | | 116.60 | | 05E |
| TNVr109/29.5 | | NAVASOTA VOR/DME | | 115.90 | | 08E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 17R/35L
| Dimensions: | 7009 x 100 ft. / 2136 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 85.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17R | | RUNWAY 35L |
| Latitude: | 30-04.398802N | | 30-03.251697N |
| Longitude: | 095-33.288798W | | 095-33.121113W |
| Elevation: | 150.5 ft. | | 145.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 168 magnetic, 173 true | | 348 magnetic, 353 true |
| Displaced threshold: | 1007 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:7009 TODA:7009 ASDA:7009 LDA:6002 | | TORA:6700 TODA:6700 ASDA:6700 LDA:6700 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes REIL LCTD 126 FT BYD DSPLCD THR. | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 15 ft. road, 200 ft. from runway, 160 ft. left of centerline 8 FT FENCE, 0 FT DSTC, 240 L, 15 FT RD, 145 FT DSTC, 238 FT L. | | 60 ft. trees, 300 ft. from runway, 260 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear |
Runway 17L/35R
| Dimensions: | 3500 x 35 ft. / 1067 x 11 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 17L | | RUNWAY 35R |
| Latitude: | 30-03.755833N | | 30-03.183042N |
| Longitude: | 095-33.133167W | | 095-33.050648W |
| Elevation: | 149.9 ft. | | 143.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 168 magnetic, 173 true | | 348 magnetic, 353 true |
| Displaced threshold: | no | | 208 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 60 ft. trees, lighted, 300 ft. from runway, 110 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear OBSTN CLNC SLOPE 7:1 AT DSPLCD THLD. |
Helipad H1
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Latitude: | 30-04.134000N | | |
| Longitude: | 095-33.111167W | | |
| Elevation: | 147.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Helipad H2
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Latitude: | 30-04.116333N | | |
| Longitude: | 095-33.111167W | | |
| Elevation: | 148.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Helipad H3
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Latitude: | 30-04.098500N | | |
| Longitude: | 095-33.111167W | | |
| Elevation: | 148.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Helipad H4
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Latitude: | 30-04.080667N | | |
| Longitude: | 095-33.111167W | | |
| Elevation: | 148.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Runway 17W/35W
| Dimensions: | 2530 x 100 ft. / 771 x 30 m |
| Surface: | water, in good condition |
| Runway edge markings: | BUOY |
| RUNWAY 17W | | RUNWAY 35W |
| Latitude: | 30-03.862833N | | 30-03.445500N |
| Longitude: | 095-33.066500W | | 095-33.064333W |
| Elevation: | 138.0 ft. | | 138.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Markings: | none, in good condition | | none, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. berm ALSO 25 FT HGRS, 185 FT DSTC, 135 FT L, 7:1. | | 4 ft. berm |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | JAG GILL 20803 STEUBNER AIRLINE, NR 0 SPRING, TX 77379 Phone 281-376-5436 NORTHWEST ARPT MANAGEMENT, L.P. |
| Manager: | AMY MOUNGER 20803 STEUBNER AIRLINE, NR 0 SPRING, TX 77379 Phone 281-376-5436 RSCHMIDT@HOOKSAIRPORT.COM |
Additional Remarks
| - | TWYS UNLGTD. |
| - | TWYS A & B CLSD EAST OF RWY 17R. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA SW OF ARPT. ALL MIL ACFT DEPARTING RWY 17R CLIMB RWY HDG TO 650 FT MSL PRIOR TO TURNS OR REJOIN. |
| - | ACFT 25000 LBS & OVR ARE RSTRD TO TWYS C, P, E (BTN TWYS P & G), TWY G (NORTH OF TWY E), RAMPS A AND C AND THE TOMBALL JET CNTR RAMP. ALL OTHER TWYS RSTRD TO ACFT BLW 25000 LBS. |
| - | TWYS D & K RSTRD TO ACFT 12500 LBS AND BLW. |
| - | INT WHERE TWYS PAPA, ECHO, JULIETTE & KILO MEET IS REFERRED TO AS THE TRIANGLE. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD, CTC HOUSTON APCH ON CD FREQ OR CALL 281-443-5844. FOR IFR CANCELLATION WHEN ATCT CLSD, CALL 281-443-5888. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | RAPID RFL AVBL HEL DURG FBO HRS, PPR 24 HRS. CTC OPNS MGR 832-953-8572 OR FREQ 122.95 PRIOR TO LNDG. |
| - | AFT SS LRG ACFT USE TWY P BTN TWYS E & C. |
| - | HEL PRACTICE AREA WEST OF ATCT AT OR BLW 600 FT. |
| - | FOUR HEL PRKG PADS LCTD EAST OF TWY K. |
| - | TWY K RSTRD TO PISTON ACFT ONLY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BAZBL ONE (RNAV) | |
download (256KB) |
| HUDZY FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (284KB) |
| OHIIO FOUR | |
download (266KB) |
| PIEGY ONE (RNAV) | |
download (135KB) |
| RIICE ONE | |
2 pages:
[1] [2] (507KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17R | |
download (277KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35L | |
download (248KB) |
| LOC RWY 17R | |
download (245KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (134KB) |
Departure Procedures |
| ALEXANDRIA THREE | |
2 pages:
[1] [2] (318KB) |
| BLTWY SEVEN (RNAV) | |
download (169KB) |
| BORRN SIX (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (320KB) |
| CRIED ONE | |
download (165KB) |
| EL DORADO ONE | |
download (178KB) |
| GIFFA ONE | |
download (164KB) |
| HOODO SEVEN (RNAV) | |
download (214KB) |
| INDIE EIGHT (RNAV) | |
download (197KB) |
| JUNCTION ONE | |
download (175KB) |
| KARRR SEVEN (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (267KB) |
| LAKE CHARLES FIVE | |
download (170KB) |
| LEONA FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (336KB) |
| LUFKIN FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (248KB) |
| LURIC EIGHT (RNAV) | |
download (218KB) |
| MMALT SEVEN (RNAV) | |
download (224KB) |
| STRYA EIGHT (RNAV) | |
download (207KB) |
| STYCK EIGHT (RNAV) | |
download (194KB) |
| WATFO SIX (RNAV) | |
download (181KB) |
| WYLSN EIGHT (RNAV) | |
download (185KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (210KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIAH - George Bush Intercontinental/Houston Airport (12 nm SE)
KIWS - West Houston Airport (16 nm SW)
KCXO - Conroe/North Houston Regional Airport (19 nm N)
KTME - Houston Executive Airport (24 nm SW)
KSGR - Sugar Land Regional Airport (27 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 30-Sep-2014
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of David Wayne Hooks Memorial Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:58 | | 10:58 |
| Sunrise | | 06:25 | | 11:25 |
| Sunset | | 20:14 | | 01:14 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 01:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 13:02:50 |
| Local (UTC-5) | 25-May-2026 08:02:50 |
|
| METAR |
| KDWH | 251253Z 00000KT 5SM BR FEW014 22/22 A2999 RMK AO2 SLP151 T02220217
|
KIAH 10nm E | 251253Z 34005KT 7SM FEW025 SCT047 BKN075 OVC250 23/23 A2998 RMK AO2 SLP151 T02330228
|
KCXO 19nm N | 251253Z 00000KT 7SM FEW049 23/22 A2999 RMK AO2 SLP153 T02280217 $
|
|
| TAF |
KIAH 10nm E | 251124Z 2512/2618 03003KT 4SM BR BKN030 BKN250 TEMPO 2512/2513 BKN019 FM251300 05005KT P6SM BKN035 FM251600 08008KT P6SM BKN200 FM260000 10008KT P6SM SCT250 FM260600 06002KT P6SM BKN050
|
KCXO 19nm N | 251124Z 2512/2612 01001KT 6SM BR BKN040 TEMPO 2512/2514 1SM BR BKN009 FM251400 08006KT P6SM BKN250 FM260000 VRB03KT P6SM BKN250 FM260600 VRB03KT 6SM BR BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|