FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | HDO |
| Lat/Long: | 29-21-32.8700N 099-10-38.9700W 29-21.547833N 099-10.649500W 29.3591306,-99.1774917 (estimated) |
| Elevation: | 930.1 ft. / 283.5 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (1980) |
| From city: | 2 miles NW of HONDO, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78861 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HDO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1700 |
| Pattern altitude: | 1730.1 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX ASOS: | 119.675 (830-426-3060) |
| WX AWOS-3 at CVB (17 nm E): | 119.25 (830-931-0232) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 134.95/ 269.4 (KERRVILLE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CSIr169/33.8 | | CENTER POINT VORTAC | | 117.50 | | 08E |
| SSFr276/(38.9) | | STINSON VOR | | 108.40 | | 03E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DEVINE | | 310/18.2 | | 359 | | 07E | | HHH | .... .... .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL 24 HR SELF SERVE. FULL SERVE JET A & AVGAS ON REQUEST, 830-426-3810. 2 HR PRIOR NOTICE, AFT HRS. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 17L/35R
| Dimensions: | 6002 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 103/R/C/W/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17L | | RUNWAY 35R |
| Latitude: | 29-22.046650N | | 29-21.056400N |
| Longitude: | 099-10.321217W | | 099-10.320583W |
| Elevation: | 929.4 ft. | | 911.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 172 magnetic, 180 true | | 352 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 98 ft. bldg, 2450 ft. from runway, 445 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear GRAIN BIN TWR. | | none |
Runway 13/31
| Dimensions: | 5545 x 150 ft. / 1690 x 46 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 29-21.703000N | | 29-21.056500N |
| Longitude: | 099-11.097167W | | 099-10.358333W |
| Elevation: | 927.3 ft. | | 912.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 127 magnetic, 135 true | | 307 magnetic, 315 true |
| Displaced threshold: | 98 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 8/26
| Dimensions: | 3451 x 75 ft. / 1052 x 23 m RWY WID IS 75 FT AND UNMKD; OVERALL PAVEMENT WID IS 150 FT. |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 29-21.842167N | | 29-21.842500N |
| Longitude: | 099-11.095000W | | 099-10.445000W |
| Elevation: | 930.1 ft. | | 926.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 082 magnetic, 090 true | | 262 magnetic, 270 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 17R/35L
| Dimensions: | 3224 x 140 ft. / 983 x 43 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Operational restrictions: | CLSD TO ACFT OVER 12500 LBS. |
| RUNWAY 17R | | RUNWAY 35L |
| Latitude: | 29-21.780617N | | 29-21.248700N |
| Longitude: | 099-10.998000W | | 099-10.997800W |
| Elevation: | 927.9 ft. | | 916.9 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 172 magnetic, 180 true | | 352 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HONDO 1600 AVENUE M HONDO, TX 78861 Phone 830-426-3378 |
| Manager: | RYAN ELDER 700 VANDENBERG RD HONDO, TX 78861 Phone 830-426-3810 |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17L | |
download (277KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35R | |
download (250KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (105KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCVB - Castroville Municipal Airport (17 nm E)
23R - Devine Municipal Airport (18 nm SE)
KUVA - Garner Field Airport (31 nm W)
KSKF - Kelly Field Airport (31 nm E)
T30 - Mc Kinley Field Airport (32 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by John D. Trolinger
Photo taken 02-Nov-2018
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of South Texas Regional Airport at Hondo that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:32 | | 11:32 |
| Sunrise | | 06:58 | | 11:58 |
| Sunset | | 20:11 | | 01:11 |
| Evening civil twilight | | 20:36 | | 01:36 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 10:09:13 |
| Local (UTC-5) | 29-Apr-2026 05:09:13 |
|
| METAR |
| KHDO | 290951Z AUTO 11005KT 7SM OVC008 25/23 A2984 RMK AO2 SLP089 T02500233 $
|
KCVB 17nm E | 290955Z AUTO 11005KT 5SM BR OVC009 25/24 A2983 RMK AO2
|
|
| TAF |
KSKF 32nm E | 290155Z 2902/3008 17010G15KT 9999 FEW050 BKN200 QNH2978INS BECMG 2905/2906 15009KT 9000 HZ BKN200 QNH2980INS BECMG 2907/2908 12009KT 8000 BR BKN017 BKN200 QNH2980INS TEMPO 2910/2914 BKN009 BECMG 2918/2919 08012G18KT 6000 -SHRA BR SCT020 BKN030 BKN050 OVC200 QNH2977INS TEMPO 2920/2924 VRB15G25KT 4800 -TSRA BKN030CB OVC050 BECMG 3002/3003 06010KT 8000 BR BKN012 OVC020 QNH2982INS TX32/2920Z TN25/2910Z
|
KSSF 37nm E | 290527Z 2906/3006 14009KT P6SM BKN015 FM291000 11004KT 5SM BR OVC009 FM291500 11006KT 5SM HZ OVC015 FM291900 06008KT P6SM BKN025 PROB30 2919/2923 -TSRA BKN030CB
|
KSAT 39nm E | 290527Z 2906/3012 15009KT P6SM BKN015 FM290800 13006KT 5SM HZ OVC009 FM291500 13007KT 5SM HZ OVC019 FM291800 05007KT P6SM BKN025 PROB30 2919/2923 -TSRA BKN030CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|