FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MPG |
| Lat/Long: | 39-52-51.0000N 080-44-08.8000W 39-52.850000N 080-44.146667W 39.8808333,-80.7357778 (estimated) |
| Elevation: | 1214.6 ft. / 370.2 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2000) |
| From city: | 3 miles S of MOUNDSVILLE, WV |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 26041 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1975 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ELKINS FLIGHT SERVICE STATION [703-724-4288] |
| NOTAMs facility: | EKN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0830-DUSK AFTER HRS ATNDT 304-312-1199 (MGR CELL). |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 06/24 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT RTG BCN - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 119.05 (304-845-2959) |
| WX ASOS at HLG (18 nm N): | 127.375 (304-277-3504) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC ON FREQS 126.95/239.30 (BELMONT RCAG) OR CALL CLEVELAND ARTCC (ZOB) 440-774-0442.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AIRr162/9.0 | | BELLAIRE VOR/DME | | 117.10 | | 07W |
| HLGr206/24.0 | | WHEELING VOR/DME | | 114.25 | | 07W |
| JPUr051/39.6 | | PARKERSBURG VOR/DME | | 114.45 | | 03W |
| AGCr242/39.8 | | ALLEGHENY VOR/DME | | 110.00 | | 09W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CADIZ | | 156/24.9 | | 239 | | 07W | | CFX | -.-. ..-. -..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SERVE FUEL AVBL 24/7. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 3301 x 60 ft. / 1006 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 39-52.680622N | | 39-53.017948N |
| Longitude: | 080-44.423310W | | 080-43.869872W |
| Elevation: | 1214.4 ft. | | 1194.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 060 magnetic, 052 true | | 240 magnetic, 232 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 7 DEGS LEFT OF CNTRLN. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 213 ft. pline, 5525 ft. from runway, 25:1 slope to clear | | 128 ft. pline, 5200 ft. from runway, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MARSHALL CO COMSN COUNTY COURT HOUSE, 600 SEVENTH STREET, MOUNDSVILLE, WV 26041 Phone 304-845-0482 |
| Manager: | SUSAN BOARD 80 AIRPORT LANE MOUNDSVILLE, WV 26041 Phone 304-845-0200 |
Additional Remarks
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | RWY 06/24 SLOPES UP 0.6% FROM SOUTH TO NORTH. |
| - | RWY SAFETY AREA BOTH ENDS HAVE 100 FT DROP-OFFS 200 FT FM THR 0B. |
| - | RWY 24, DUE TO TERRAIN, WINDS MAY BE TURBULENT ON APCH. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0226. |
| - | TREES IN CLOSE VCNTY OF AWOS & WINDSOCK MAY CAUSE ERRONEOUS READINGS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 **CHANGED** | |
download (213KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (174KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
2P7 - Alderman Airport (15 nm NW)
4G5 - Monroe County Airport (18 nm W)
KHLG - Wheeling Ohio County Airport (18 nm N)
6G5 - Barnesville/Bradfield Airport (22 nm W)
8G6 - Harrison County Airport (25 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Marshall County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:30 | | 09:30 |
| Sunrise | | 06:02 | | 10:02 |
| Sunset | | 20:38 | | 00:38 |
| Evening civil twilight | | 21:09 | | 01:09 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 06:02:33 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 02:02:33 |
|
| METAR |
KHLG 18nm N | 240553Z AUTO 13007KT 10SM SCT027 OVC033 14/13 A3010 RMK AO2 RAB35E48 SLP191 P0001 60004 T01390133 10183 20139 56002
|
KAFJ 26nm NE | 240556Z AUTO 00000KT 10SM SCT030 BKN044 OVC060 13/12 A3014 RMK AO2 RAE27 SLP204 P0005 60018 T01330122 10167 20128 58005 $
|
|
| TAF |
KHLG 18nm N | 240535Z 2406/2506 15007KT 6SM BR SCT010 BKN020 TEMPO 2406/2408 -SHRA BKN060 FM240900 16006KT P6SM SCT009 BKN018 PROB30 2416/2422 6SM -TSRA BKN025CB FM242200 VRB04KT P6SM -SHRA BKN045 FM250400 VRB03KT 3SM SHRA SCT009 OVC013 FM250500 VRB03KT 1 1/2SM BR OVC004
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|