FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MQY |
| Lat/Long: | 36-00-32.2930N 086-31-12.3230W 36-00.538217N 086-31.205383W 36.0089703,-86.5200897 (estimated) |
| Elevation: | 543 ft. / 165.5 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (1995) |
| From city: | 2 miles N of SMYRNA, TN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 37167 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | NASHVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MQY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | 1500 ft. MSL TPA: 457 FT AGL HEL, 957 FT AGL LIGHT ACFT, 1457 FT AGL TURBOPROP/JET. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 32; REIL RWY 14; MIRL RWY 01/19; HIRL RWY 14/32 - CTAF. PAPI RWY 01, 14, 19 & 32 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
Airport Communications
| CTAF: | 118.5 |
| UNICOM: | 122.95 |
| WX AWOS-3PT: | 119.125 (615-223-7716) |
| SMYRNA GROUND: | 121.4 [0700-2200 MON-FRI, 0700-1900 SAT-SUN] |
| SMYRNA TOWER: | 118.5 233.1 [0700-2200 MON-FRI, 0700-1900 SAT-SUN] |
| NASHVILLE APPROACH: | 118.4 |
| NASHVILLE DEPARTURE: | 118.4 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.4 |
| NG OPS: | 149.8 373.9 41.5 |
| WX ASOS at BNA (10 nm NW): | PHONE 629-236-5115 |
| WX AWOS-3 at MBT (10 nm SE): | 133.975 (615-849-2622) |
| WX AWOS-3 at M54 (15 nm NE): | 118.325 (615-444-5778) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BNA ATCT (NASHVILLE INTL, NASHVILLE, TN) ON FREQ 118.4 & 360.7. 121.7 CLEARENCE DELIVERY WHEN MQY CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BNAr136/11.1 | | NASHVILLE VORTAC | | 114.10 | | 02W |
| SYIr353/27.1 | | SHELBYVILLE VOR/DME | | 113.55 | | 01W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:C615-220-2957 OR C615-459-3337. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 8038 x 150 ft. / 2450 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 454/F/B/X/T | | Single wheel: | 95.0 | | Double wheel: | 160.0 | | Double tandem: | 175.0 | | Dual double tandem: | 250.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 36-01.070182N | | 36-00.068267N |
| Longitude: | 086-31.723107W | | 086-30.656265W |
| Elevation: | 543.0 ft. | | 517.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 139 true | | 321 magnetic, 319 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 35 ft. tree, 1500 ft. from runway, 485 ft. right of centerline, 37:1 slope to clear | | none |
Runway 1/19
| Dimensions: | 5546 x 100 ft. / 1690 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 125/F/A/W/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 90.0 | | Double tandem: | 150.0 | | Dual double tandem: | 250.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 36-00.037370N | | 36-00.949128N |
| Longitude: | 086-31.268730W | | 086-31.187665W |
| Elevation: | 519.2 ft. | | 521.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 006 magnetic, 004 true | | 186 magnetic, 184 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 74 ft. tree, 1800 ft. from runway, 143 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear | | none |
Helipad H1
| Dimensions: | 40 x 40 ft. / 12 x 12 m |
| Surface: | concrete, in fair condition |
| Runway edge lights: | PERI OTS INDEFLY. MIL: ACTVT HELI PERIMETER LGT - AMGR. |
| Operational restrictions: | CLSD INDEFLY. |
| Latitude: | 36-00.593333N | | |
| Longitude: | 086-30.652667W | | |
| Elevation: | 512.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in poor condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SMYRNA/RUTHERFORD ARPT AUTH 278 DOUG WARPOOLE RD. SMYRNA, TN 37167 Phone 615-459-2651 |
| Manager: | EVAN LESTER 278 DOUG WARPOOLE RD. SMYRNA, TN 37167 Phone 615-459-2651 |
Additional Remarks
| - | NASHVILLE INTL TFC TRANSITS SMYRNA TFC AREA AT 2500 FT MSL & ABV. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC BNA APCH ON 121.7, IF UNA CALL 615-695-4522. |
| - | ANG BASE OPS 0630-1600 MON-FRI; PPR - D683-3611. |
| - | 24 HR PPR OVR 30 PAX - AMGR. |
| - | TWY J SOUTH OF TWY A LTD TO 65000 LB. |
| - | TWY K LTD TO 65000 LB. |
| - | CLASS D SVC 1300-0400Z MON-FRI. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 32 | |
download (271KB) |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (238KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (260KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (162KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (362KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBNA - Nashville International Airport (10 nm NW)
KMBT - Murfreesboro Municipal Airport (10 nm SE)
M54 - Lebanon Municipal Airport (15 nm NE)
KJWN - John C Tune Airport (21 nm NW)
KXNX - Music City Executive Airport (23 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Eve Cascella
Photo taken 14-Sep-2010
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Smyrna Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:09 | | 10:09 |
| Sunrise | | 05:38 | | 10:38 |
| Sunset | | 19:48 | | 00:48 |
| Evening civil twilight | | 20:17 | | 01:17 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 17:58:51 |
| Local (UTC-5) | 20-May-2026 12:58:51 |
|
| METAR |
| KMQY | 201735Z 32011KT 10SM -TSRA BKN038CB BKN048 OVC055 24/21 A3010 RMK AO2 LTG DSNT SE AND S TSB34RAB14 OCNL LTGCCCG TS OHD MOV E P0000
|
KBNA 10nm NW | 201753Z 26006KT 5SM -RA BR SCT025 BKN037 BKN050 OVC150 24/20 A3010 RMK AO2 RAE12B45 SLP186 P0002 60002 T02440200 10272 20239 58005
|
KMBT 10nm SE | 201735Z AUTO 30006KT 10SM BKN044 BKN049 BKN060 29/20 A3005 RMK A01
|
KM54 15nm NE | 201735Z AUTO 31010G16KT 10SM BKN035 BKN043 BKN055 28/21 A3004 RMK A01
|
|
| TAF |
| KMQY | 201120Z 2012/2112 VRB05KT P6SM VCSH BKN050 OVC100 TEMPO 2016/2020 2SM TSRA OVC025CB FM202000 33005KT 5SM -SHRA OVC040 TEMPO 2020/2024 2SM TSRA OVC025CB FM210000 36005KT 4SM BR VCSH BKN007 OVC015
|
KBNA 10nm NW | 201445Z 2015/2118 01006KT P6SM VCSH BKN050 OVC100 TEMPO 2015/2016 4SM -SHRA OVC035 FM201600 25007KT P6SM VCSH BKN050 BKN100 TEMPO 2016/2020 2SM TSRA OVC025CB FM202000 33005KT 5SM -SHRA OVC040 TEMPO 2020/2024 2SM TSRA OVC025CB FM210000 36005KT 4SM BR VCSH BKN007 OVC015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|