FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | RMN |
| Lat/Long: | 38-23-56.8850N 077-27-23.7880W 38-23.948083N 077-27.396467W 38.3991347,-77.4566078 (estimated) |
| Elevation: | 219.1 ft. / 66.8 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2000) |
| From city: | 3 miles SW of STAFFORD, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 22406 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/2001 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RMN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS, & NEW YEARS DAYS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALS RWY 33; REIL RWY 15; PAPI RWY 15 & 33; HIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-3: | 126.325 (540-657-8283) |
| QUANTICO APPROACH: | 127.05 |
| POTOMAC APPROACH: | 128.525 ;WHEN NYG TWR CLSD |
| QUANTICO DEPARTURE: | 127.05 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 128.525 ;WHEN NYG TWR CLSD |
| HYPER STAR: | 133.0 |
| TIKEE STAR: | 120.45 |
| TRSTN STAR: | 126.75 |
| WX AWOS-3 at EZF (8 nm S): | 128.125 (540-372-6794) |
| WX AWOS-3 at HWY (16 nm NW): | 120.350 (540-788-4078) |
| WX AWOS-3PT at HEF (20 nm N): | PHONE 703-361-6160 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY POTOMAC TRACON (PCT) ON 128.525/ 306.925 WHEN QUANTICO (NYG) CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BRVr317/6.2 | | BROOKE VORTAC | | 114.50 | | 09W |
| CSNr133/24.1 | | CASANOVA VORTAC | | 116.30 | | 06W |
| AMLr187/32.1 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| DCAr224/33.9 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| ADWr239/37.0 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SHANNON | | 008/8.0 | | 237 | | 10W | | EZF | . --.. ..-. |
| NAILR | | 109/21.3 | | 351 | | 10W | | MSQ | -- ... --.- |
| OXONN | | 233/29.8 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| GEORGETOWN | | 215/35.4 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL UNTIL 1800; AFTER HRS CALL 540-288-3838 WITHIN 12 HRS NOTICE. PRIST AVBL. A:GOVT CONTR FUEL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 6000 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 70.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-24.321940N | | 38-23.574210N |
| Longitude: | 077-27.807313W | | 077-26.985682W |
| Elevation: | 219.1 ft. | | 171.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 139 true | | 329 magnetic, 319 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | none | | 44 ft. trees, 451 ft. from runway, 490 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | STATE 95 AVIATION WAY FREDERICKSBURG, VA 22406 Phone 540-658-1212 |
| Manager: | JAMES STOVER 95 AVIATION WAY FREDERICKSBURG, VA 22406 Phone 540-658-1212 |
Additional Remarks
| - | DEER & FLOCKS OF BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 135.075 SERVICED BY QUANTICO AND POTOMAC APP. IF UNA, FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-709-4993. |
| - | NOISE: IN EFF 24 HRS. VFR ACFT DEPARTING RWY 33 FLY RWY HEADING UNTIL BASEBALL FIELDS 1 NM THEN TURN LEFT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| HYPER NINE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (382KB) |
| HYPER NINE (RNAV), CONT.2 | |
download (165KB) |
| TIKEE FOUR (RNAV) | |
download (216KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 33 | |
download (274KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (264KB) |
| VOR RWY 33 | |
download (219KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (358KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEZF - Shannon Airport (8 nm S)
KNYG - Quantico Marine Corps Air Facility (Turner Field) (9 nm NE)
KHWY - Warrenton/Fauquier Airport (16 nm NW)
KHEF - Manassas Regional Airport/Harry P. Davis Field (20 nm N)
KCJR - Culpeper Regional Airport (20 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Roger W. Snyder
Photo taken 31-Mar-2014
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Stafford Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:24 | | 10:24 |
| Sunrise | | 06:51 | | 10:51 |
| Sunset | | 19:35 | | 23:35 |
| Evening civil twilight | | 20:01 | | 00:01 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 19:36:50 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 15:36:50 |
|
| METAR |
| KRMN | 041915Z AUTO 19010G16KT 10SM BKN065 31/11 A3005 RMK AO2 T03120106
|
KEZF 8nm S | 041915Z AUTO 18011G20KT 10SM SCT070 SCT080 31/13 A3005 RMK AO2 T03060125
|
KNYG 10nm NE | 041856Z AUTO 15014KT 8SM CLR 24/16 A3006 RMK AO2 SLP181 T02390161
|
KHWY 16nm NW | 041915Z AUTO 19005KT 10SM 31/12 A3005 RMK AO2 T03050122
|
KHEF 19nm N | 041856Z 19007KT 10SM SCT110 29/16 A3006 RMK AO2 SLP182 T02940161 $
|
|
| TAF |
KNYG 10nm NE | 032100Z 0321/0421 18009KT 9999 FEW100 QNH3012INS BECMG 0412/0414 21006KT 9999 SCT100 QNH3005INS LAST NO AMDS AFT 0321 NEXT 0609 AUTOMATED SENSOR METWATCH 0321 TIL 0612 TX26/0321Z TN18/0412Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|