FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | RRL |
| Lat/Long: | 45-11-56.1000N 089-42-46.2670W 45-11.935000N 089-42.771117W 45.1989167,-89.7128519 (estimated) |
| Elevation: | 1318.2 ft. / 401.8 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (1995) |
| From city: | 1 mile NW of MERRILL, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 54452 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1938 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RRL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 07/25 PRESET TO LOW SS-SR; TO INCR INTST & ACTVT REIL RWY 07 & 25; PAPI RWY 07 & 25; MIRL RWY 16/34; - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.925 (715-539-8422) |
| WX AWOS-3 at TKV (17 nm N): | 118.250 (715-453-5716) |
| WX ASOS at AUW (17 nm S): | 125.925 (534-626-7129) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 124.4/317.7 (MOSINEE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RHIr200/28.2 | | RHINELANDER VOR/DME | | 115.05 | | 02E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 5101 x 75 ft. / 1555 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 45.0 | | Double wheel: | 65.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 45-11.744610N | | 45-12.051133N |
| Longitude: | 089-43.510223W | | 089-42.405157W |
| Elevation: | 1318.1 ft. | | 1306.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 070 magnetic, 069 true | | 250 magnetic, 249 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 55 ft. trees, 1600 ft. from runway, 230 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 35 ft. trees, 1025 ft. from runway, 85 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear |
Runway 16/34
| Dimensions: | 2997 x 75 ft. / 913 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 45-12.224217N | | 45-11.772010N |
| Longitude: | 089-42.592837W | | 089-42.314378W |
| Elevation: | 1317.7 ft. | | 1303.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 157 magnetic, 156 true | | 337 magnetic, 336 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 83 ft. trees, 1775 ft. from runway, 150 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MERRILL N2241 AIRPORT RD MERRILL, WI 54452 Phone 715-536-2024 |
| Manager: | RICH MCCULLOUGH N2241 AIRPORT RD MERRILL, WI 54452 Phone 715-536-2024 |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT ACT ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (211KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 | |
download (213KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (51KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTKV - Tomahawk Regional Airport (17 nm N)
KAUW - Wausau Downtown Airport (17 nm S)
KCWA - Central Wisconsin Airport (25 nm S)
KMDZ - Taylor County Airport (26 nm W)
KAIG - Langlade County Airport (26 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Karen Krueger
Taken in July 2015
looking east-northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Merrill Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:58 | | 09:58 |
| Sunrise | | 05:32 | | 10:32 |
| Sunset | | 20:18 | | 01:18 |
| Evening civil twilight | | 20:52 | | 01:52 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 08:03:41 |
| Local (UTC-5) | 13-May-2026 03:03:41 |
|
| METAR |
KAUW 16nm S | 130754Z AUTO 32014G20KT 10SM OVC023 07/02 A2993 RMK AO2 PK WND 30027/0655 SLP138 T00670022
|
KTKV 17nm N | 130755Z AUTO 34009G18KT 10SM OVC016 05/02 A2995 RMK AO2 T00450015 PWINO
|
|
| TAF |
KAUW 16nm S | 130520Z 1306/1406 32012G22KT P6SM BKN022 FM130800 33011G21KT P6SM BKN020 FM131100 33011G20KT P6SM BKN022 FM131300 33012G20KT P6SM BKN018 FM131700 34012G19KT P6SM SCT070 FM140100 VRB03KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|