FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | M05 |
| Lat/Long: | 36-10-08.8530N 089-40-35.3310W 36-10.147550N 089-40.588850W 36.1691258,-89.6764808 (estimated) |
| Elevation: | 268.1 ft. / 81.7 m (surveyed) |
| Variation: | 00W (2005) |
| From city: | 1 mile SW of CARUTHERSVILLE, MO |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 63830 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1949 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | STL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1630 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX ASOS at HKA (16 nm SW): | 135.025 (870-763-8206) |
| WX AWOS-3PT at DYR (17 nm SE): | 135.625 (731-287-0300) |
| WX AWOS-3PT at TKX (18 nm W): | 119.05 (573-888-9640) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 134.65/316.15 (MCKELLAR RCAG).
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4003 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 36-10.477410N | | 36-09.817682N |
| Longitude: | 089-40.593478W | | 089-40.584233W |
| Elevation: | 268.1 ft. | | 265.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 179 true | | 359 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 3 DEG L OF CNTRLN. UNUSBL BYD 5 DEG R OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 5 DEG R OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 83 ft. trees, 680 ft. from runway, 248 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear CROPS 1-3 FT TALL 0-200 FT FM THR, 50 FT- 250 FT RIGHT. | | 87 ft. trees, 1120 ft. from runway, 285 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear CROPS 1- 3 FT TALL, 0-200 FT FM THR, 50 FT- 250 FT RIGHT, 55 FT- 250 FT LEFT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CARUTHERSVILLE 200 W 3RD ST. CARUTHERSVILLE, MO 63830 Phone 573-333-2142 |
| Manager: | JERRIE DAVIS 200 W 3RD ST. CARUTHERSVILLE, MO 63830 Phone 573-333-4296 ALTERNATE PHONE NBR 573-333-4296. |
Additional Remarks
| - | CROP DUSTING ACFT ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (235KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (229KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (435KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
M12 - Steele Municipal Airport (10 nm SW)
KHKA - Blytheville Municipal Airport (16 nm SW)
KDYR - Dyersburg Regional Airport (17 nm SE)
KTKX - Kennett Memorial Airport (18 nm W)
KBYH - Arkansas International Airport (18 nm SW)
M85 - Gideon Memorial Airport (20 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Caruthersville Memorial Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:21 | | 10:21 |
| Sunrise | | 05:50 | | 10:50 |
| Sunset | | 20:01 | | 01:01 |
| Evening civil twilight | | 20:30 | | 01:30 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 17:03:22 |
| Local (UTC-5) | 20-May-2026 12:03:22 |
|
| METAR |
KHKA 16nm SW | 201653Z AUTO 01012KT 10SM OVC007 19/18 A3009 RMK AO2 SLP189 T01890183 PWINO $
|
KTKX 18nm W | 201655Z AUTO 04015KT 9SM SCT010 19/19 A3009 RMK AO2
|
KMAW 30nm NW | 201655Z AUTO 03011KT 10SM -DZ BKN014 OVC029 18/16 A3014 RMK AO1
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|