FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | MPR |
| Lat/Long: | 38-21-08.6170N 097-41-28.6740W 38-21.143617N 097-41.477900W 38.3523936,-97.6912983 (estimated) |
| Elevation: | 1498.3 ft. / 456.7 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2000) |
| From city: | 1 mile SW of MC PHERSON, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67460 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT 0800-1200, ALL MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RY 18/36 PRESET ON LOW INTST TO INCREASE INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 119.025 (620-798-1650) |
| WICHITA APPROACH: | 125.5 |
| WICHITA DEPARTURE: | 125.5 |
| WX ASOS at HUT (19 nm SW): | PHONE 620-662-1071 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HUTr024/24.2 | | HUTCHINSON VOR/DME | | 116.80 | | 04E |
| SLNr178/34.5 | | SALINA VORTAC | | 117.10 | | 07E |
| ICTr345/36.8 | | WICHITA VORTAC | | 113.80 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A MOGAS 100LL:100LL IS AVBL BY USE OF CREDIT CARD. JET A AND MO GAS AFTER HOURS CALL MANAGER 620-755-8901 |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5503 x 100 ft. / 1677 x 30 m |
| Surface: | concrete, in good condition PORTIONS OF TWYS & TIE DOWN AREAS ARE A COMBINATION OF CONCRETE & ASPHALT. |
| Weight bearing capacity: | | PCN 11 /R/C/X/U | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-21.527225N | | 38-20.625053N |
| Longitude: | 097-41.338205W | | 097-41.450425W |
| Elevation: | 1493.8 ft. | | 1494.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 180 magnetic, 186 true | | 000 magnetic, 006 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 8/26
| Dimensions: | 2502 x 75 ft. / 763 x 23 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | RWY 26 THLD AND EDGE DELINEATED WITH YELLOW CONES. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 38-21.290378N | | 38-21.293625N |
| Longitude: | 097-41.923417W | | 097-41.400030W |
| Elevation: | 1494.1 ft. | | 1493.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 084 magnetic, 090 true | | 264 magnetic, 270 true |
| Markings: | , in good condition | | , in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY & CITY OF MC PHERSON 400 EAST KANSAS MC PHERSON, KS 67460 Phone (620) 245-2535 |
| Manager: | CYNTHIA PETERSON 1000 S. 81 BYPASS MC PHERSON, KS 67460 Phone 620-241-0684 |
Additional Remarks
| - | PHONE AVBL 24 HRS. |
| - | +300 FOOT CONSTRUCTION CRANES OCCASIONALLY AT REFINERY .9 MILES EAST SOUTHEAST OF AIRPORT |
| - | AWOS (620) 241-2498 FREQ. 119.025 |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC WICHITA APPCH AT 316-350-1520 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (248KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (256KB) |
| VOR RWY 36 | |
download (209KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (358KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
47K - Moundridge Municipal Airport (12 nm SE)
KHUT - Hutchinson Regional Airport (19 nm SW)
KLYO - Lyons-Rice County Municipal Airport (25 nm W)
KSLN - Salina Regional Airport (26 nm N)
KEWK - Newton City/County Airport (26 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
As seen circa 2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Mc Pherson Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 11:12 |
| Sunrise | | 06:40 | | 11:40 |
| Sunset | | 20:17 | | 01:17 |
| Evening civil twilight | | 20:45 | | 01:45 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 03:54:30 |
| Local (UTC-5) | 27-Apr-2026 22:54:30 |
|
| METAR |
| KMPR | 280335Z AUTO 03009KT 10SM CLR 12/07 A2998 RMK AO2 T01240074
|
KHUT 19nm SW | 280252Z A2995 RMK AO2 SLPNO 53032 $
|
|
| TAF |
KHUT 19nm SW | 271727Z 2718/2818 32014G23KT P6SM BKN035 FM280100 02015KT P6SM FEW015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|