FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | BKV |
| Lat/Long: | 28-28-24.4490N 082-27-21.8340W 28-28.407483N 082-27.363900W 28.4734581,-82.4560650 (estimated) |
| Elevation: | 76.1 ft. / 23.2 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 6 miles SW of BROOKSVILLE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 34609 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BKV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-2200. MALSR RWY 9; MIRL RWY 03/21 & 09/27 PRESET LOW INTST DUSK-2200, TO INCR INTST AND ACTVT AFTER 2200 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.55 |
| UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 134.725 (352-799-5881) |
| BROOKSVILLE GROUND: | 121.4 [0700-2200] |
| BROOKSVILLE TOWER: | 118.55 [0700-2200] |
| TAMPA APPROACH: | 125.3 119.9 |
| TAMPA DEPARTURE: | 125.3 119.9 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.125 ;WHEN TWR CLSD |
| ARNG OPS: | 42.525 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PIEr025/36.0 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| LALr320/37.4 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 7001 x 150 ft. / 2134 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 29 /R/C/W/T | | Single wheel: | 90.0 | | Double wheel: | 130.0 | | Double tandem: | 230.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 28-28.554542N | | 28-28.558410N |
| Longitude: | 082-28.236737W | | 082-26.929323W |
| Elevation: | 70.0 ft. | | 69.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 094 magnetic, 090 true | | 274 magnetic, 270 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 63 ft. trees, 3135 ft. from runway, 385 ft. right of centerline, 46:1 slope to clear | | 99 ft. trees, 3540 ft. from runway, 75 ft. right of centerline, 34:1 slope to clear |
Runway 3/21
| Dimensions: | 4200 x 150 ft. / 1280 x 46 m |
| Surface: | concrete, in poor condition LONG AND TRANSVERSE CRACKING PRODUCING LOOSE AGGREGATE. |
| Weight bearing capacity: | | PCN 26 /R/C/W/T | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 75.0 | | Double tandem: | 135.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 28-27.847838N | | 28-28.470283N |
| Longitude: | 082-27.170995W | | 082-26.826300W |
| Elevation: | 67.3 ft. | | 68.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 030 magnetic, 026 true | | 210 magnetic, 206 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 51 ft. trees, 1155 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear | | 81 ft. trees, 2960 ft. from runway, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HERNANDO COUNTY BOCC 20 NORTH MAIN STREET, ROOM 263, M 263 BROOKSVILLE, FL 34601 Phone 352-754-4000 |
| Manager: | STEVE MILLER 15800 FLIGHT PATH DR BROOKSVILLE, FL 34604 Phone 352-540-6342 |
Additional Remarks
| - | WILDLIFE ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC TAMPA APCH AT 813-878-2528. |
| - | PPR 352-797-5813. PRK RAMP 42.525. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 09 | |
download (235KB) |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (237KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (239KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (412KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KINF - Inverness Airport (21 nm N)
KZPH - Zephyrhills Municipal Airport (22 nm SE)
KCGC - Crystal River Airport/Davis Field (24 nm N)
KVDF - Tampa Executive Airport (28 nm S)
KTPA - Tampa International Airport (30 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Brooksville-Tampa Bay Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 12-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:17 | | 10:17 |
| Sunrise | | 06:42 | | 10:42 |
| Sunset | | 20:10 | | 00:10 |
| Evening civil twilight | | 20:36 | | 00:36 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 12-May-2026 13:01:04 |
| Local (UTC-4) | 12-May-2026 09:01:04 |
|
| METAR |
| KBKV | 121253Z 06005KT 10SM CLR 26/22 A3000 RMK AO2 SLP158 T02610222
|
|
| TAF |
KTPA 31nm S | 121134Z 1212/1318 VRB03KT P6SM BKN150 FM121800 24007KT P6SM BKN060 PROB30 1218/1223 4SM TSRA OVC025CB FM122300 04008KT P6SM BKN060 PROB30 1223/1303 4SM SHRA OVC025 FM130300 09005KT P6SM BKN080 FM131700 25007KT P6SM BKN250
|
KPIE 36nm S | 121134Z 1212/1312 VRB03KT P6SM BKN150 FM121600 05005KT P6SM BKN060 PROB30 1218/1220 4SM TSRA OVC025CB FM122000 29008KT P6SM BKN060 PROB30 1220/1223 4SM SHRA OVC025 FM122300 03009KT P6SM BKN100 FM130100 07008KT P6SM BKN090 FM131000 15005KT P6SM BKN250
|
KMCF 38nm S | 120900Z 1209/1315 04006KT 9999 BKN200 QNH2996INS BECMG 1217/1218 20009KT 9999 -SHRA VCTS BKN040CB QNH2995INS TEMPO 1220/1223 VRB10G15KT 8000 -TSRA BECMG 1301/1302 07010KT 9999 NSW BKN025 QNH2991INS TEMPO 1308/1313 VRB06KT 8000 SHRA BKN010 BECMG 1313/1314 27009KT 9999 BKN010 QNH2988INS TX31/1219Z TN24/1210Z
|
KLAL 38nm SE | 121134Z 1212/1312 VRB03KT P6SM BKN070 FM121800 17005KT 5SM -SHRA VCTS BKN040CB FM122100 03007KT 5SM -SHRA VCTS BKN040CB FM130000 06005KT P6SM BKN040 PROB30 1300/1303 4SM SHRA OVC025 FM130500 VRB03KT P6SM BKN080
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|