FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | UKT |
| Lat/Long: | 40-26-06.5000N 075-22-55.0000W 40-26.108333N 075-22.916667W 40.4351389,-75.3819444 (estimated) |
| Elevation: | 525.1 ft. / 160.1 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (2005) |
| From city: | 2 miles W of QUAKERTOWN, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 18951 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | UKT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0830-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | DUSK-DAWN. ACTVT REIL RWY 11 & 29; MIRL 11/29 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-3: | 119.475 (215-538-7610) |
| PHILADELPHIA APPROACH: | 123.8 |
| PHILADELPHIA DEPARTURE: | 123.8 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.55 |
| WX AWOS-3 at CKZ (5 nm SE): | 126.325 (215-257-7291) |
| WX AWOS-3 at XLL (9 nm NW): | 127.875 (610-231-3111) |
| WX ASOS at ABE (13 nm N): | 126.975 (610-477-0813) |
| WX ASOS at DYL (13 nm SE): | 118.875 (215-345-0392) |
| WX ASOS at PTW (14 nm SW): | 119.425 (610-495-0823) |
| WX AWOS-3 at LOM (19 nm S): | 118.925 (215-646-1068) |
| WX AWOS-3 at N40 (20 nm NE): | 121.725 |
- CLEARANCE DELIVERY PHILADELPHIA APCH TF 800-354-9884.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PTWr042/15.2 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| ETXr131/16.3 | | EAST TEXAS VOR/DME | | 110.20 | | 09W |
| FJCr179/17.8 | | ALLENTOWN VORTAC | | 117.50 | | 10W |
| ARDr307/24.3 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| SBJr263/30.5 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| BWZr240/33.6 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| MXEr032/33.7 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:100 LL AVBL 24 HRS SELF-SERVE CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 3210 x 75 ft. / 978 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 40-26.149525N | | 40-26.068135N |
| Longitude: | 075-23.258947W | | 075-22.575312W |
| Elevation: | 525.1 ft. | | 505.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 111 magnetic, 099 true | | 291 magnetic, 279 true |
| Displaced threshold: | no | | 190 ft. |
| Declared distances: | TORA:3210 TODA:3210 | | TORA:3210 TODA:3210 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 77 ft. trees, 613 ft. from runway, 275 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear | | 27 ft. tree, 213 ft. from runway, 166 ft. left of centerline APCH SLP 15:1 TO 190 FT DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BUCKS COUNTY AIRPORT AUTH OLD EASTON RD, PO BOX 1185 DOYLESTOWN, PA 18901 Phone 215-345-1970 |
| Manager: | PHIL REINFORD 2425 MILFORD SQUARE PIKE QUAKERTOWN, PA 18951 Phone 215-720-9715 |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ACFT WITH WING SPAN GREATER THAN 54.5 FEET MUST COORDINATE WITH AMGR. |
| - | FOR CD CTC PHILADELPHIA APCH AT 800-354-9884. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (197KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (202KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (34KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (149KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCKZ - Pennridge Airport (5 nm SE)
KXLL - Allentown Queen City Municipal Airport (9 nm NW)
KABE - Lehigh Valley International Airport (13 nm N)
KDYL - Doylestown Airport (13 nm SE)
KPTW - Heritage Field Airport (14 nm SW)
N47 - Pottstown Municipal Airport (17 nm SW)
KLOM - Wings Field Airport (19 nm S)
N85 - Alexandria Airport (19 nm NE)
N43 - Braden Airpark (19 nm N)
N40 - Sky Manor Airport (20 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Salvatore A. Boccuti www.salboccuti.com
Photo taken 23-Mar-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Quakertown Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:02 | | 09:02 |
| Sunrise | | 05:35 | | 09:35 |
| Sunset | | 20:24 | | 00:24 |
| Evening civil twilight | | 20:56 | | 00:56 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 19:55:47 |
| Local (UTC-4) | 31-May-2026 15:55:47 |
|
| METAR |
| KUKT | 311935Z AUTO 25006G13KT 10SM FEW075 24/07 A2996 RMK AO2
|
KCKZ 5nm SE | 311935Z AUTO 30007G16KT 10SM SCT075 22/06 A2996 RMK AO2
|
KXLL 9nm NW | 311935Z AUTO 00000KT 10SM CLR 24/06 A2996 RMK AO2 TSNO
|
KABE 13nm N | 311851Z 10SM FEW080 23/05 A2996 RMK AO2 SLP145 T02330050
|
KDYL 14nm SE | 311854Z AUTO 29009G16KT 260V330 10SM FEW075 23/05 A2997 RMK AO2 SLP146 T02280050
|
KPTW 14nm SW | 311854Z AUTO 32006KT 10SM CLR 23/05 A3000 RMK AO2 SLP157 T02280050 $
|
KLOM 19nm S | 311935Z AUTO 25009KT 230V300 10SM CLR 23/05 A2997 RMK AO2 T02340052
|
|
| TAF |
KABE 13nm N | 311720Z 3118/0118 29010G18KT P6SM FEW070 SCT250 FM010100 VRB02KT P6SM SCT150 FM011400 03007KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|