FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 18A |
| Lat/Long: | 34-20-25.3000N 083-07-50.9000W 34-20.421667N 083-07.848333W 34.3403611,-83.1308056 (estimated) |
| Elevation: | 889.9 ft. / 271 m (estimated) |
| Variation: | 05W (2005) |
| From city: | 1 mile SW of CANON, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30520 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1970 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-0000. AFT 0000, ACTVT PAPI RWY 08 & 26; MIRL RWY 08/26 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3PT: | 118.625 (706-245-1097) |
| WX AWOS-3 at TOC (17 nm NW): | 119.625 (706-297-7473) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 127.5/316.05 (ATHENS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ELWr255/17.8 | | ELECTRIC CITY VORTAC | | 108.60 | | 00E |
| ODFr159/22.9 | | FOOTHILLS VOR/DME | | 113.40 | | 00E |
| AHNr022/25.5 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BARROW COUNTY | | 048/33.3 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:SELF SVC 100LL AND A FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 34-20.294337N | | 34-20.547428N |
| Longitude: | 083-08.321550W | | 083-07.375757W |
| Elevation: | 828.5 ft. | | 889.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 077 magnetic, 072 true | | 257 magnetic, 252 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 42 ft. trees, 578 ft. from runway, 294 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear | | 84 ft. trees, 1796 ft. from runway, 351 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | FRANKLIN COUNTY 823 AIRPORT ROAD CANON, GA 30520 Phone 706-244-0383 FRANKLIN-HART AIRPORT AUTHORITY. |
| Manager: | CHUCK FLOYD 823 AIRPORT ROAD CANON, GA 30520 Phone 321-514-9571 ARPT PHONE 706-245-1002. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (215KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (212KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (508KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTOC - Toccoa Airport-RG Letourneau Field (17 nm NW)
KEBA - Elbert County Airport-Patz Field (21 nm SE)
KAND - Anderson Regional Airport (23 nm NE)
KAJR - Habersham County Airport (23 nm NW)
KCEU - Oconee County Regional Airport (23 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in May 2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Franklin-Hart Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:55 | | 10:55 |
| Sunrise | | 07:21 | | 11:21 |
| Sunset | | 19:52 | | 23:52 |
| Evening civil twilight | | 20:17 | | 00:17 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 15:51:13 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 11:51:13 |
|
| METAR |
| K18A | 011535Z AUTO 25006KT 10SM CLR 24/17 A3026 RMK AO2 T02440170
|
KTOC 17nm NW | 011535Z AUTO 22006KT 10SM CLR 24/17 A3026 RMK AO2
|
|
| TAF |
KAND 23nm NE | 011128Z 0112/0212 19006KT P6SM BKN100 FM011500 21008KT P6SM SCT060 BKN100 PROB30 0118/0123 4SM TSRA BR BKN060CB FM020000 20004KT P6SM BKN100
|
KAHN 25nm SW | 011145Z 0112/0212 VRB03KT P6SM FEW200 FM011600 23004KT P6SM SCT080 FM012000 21005KT P6SM VCSH SCT060 FM020200 VRB03KT P6SM FEW040 SCT070
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|