FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 2R4 |
| Lat/Long: | 30-38-15.4410N 086-59-37.1510W 30-38.257350N 086-59.619183W 30.6376225,-86.9936531 (estimated) |
| Elevation: | 81.7 ft. / 24.9 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2000) |
| From city: | 3 miles E of MILTON, FL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 32583 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GNV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-DUSK |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RY 18 & 36; MIRL RY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| PENSACOLA APPROACH: | 124.85 |
| PENSACOLA DEPARTURE: | 124.85 |
| WX ASOS at NDZ (4 nm N): | PHONE 850-623-7210 |
| WX ASOS at NSE (5 nm N): | PHONE 850-623-7241 |
| WX ASOS at PNS (14 nm SW): | 121.25 (850-436-4799) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CEWr232/19.8 | | CRESTVIEW VORTAC | | 115.90 | | 03E |
| NUNr060/(20.3) | | SAUFLEY VOR | | 112.25 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:FUEL 24 HR CREDIT CARD SVC AVBL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3703 x 75 ft. / 1129 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 9 /F/A/X/T | | Single wheel: | 22.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | RWY 36 MRKGS DISCOLORED AND FADED. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 30-38.562623N | | 30-37.952065N |
| Longitude: | 086-59.609273W | | 086-59.629158W |
| Elevation: | 78.7 ft. | | 79.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 183 magnetic, 182 true | | 003 magnetic, 002 true |
| Markings: | basic, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 32 ft. trees, 765 ft. from runway, 200 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear APCH SLOPE 24:1 TO AER. | | 50 ft. trees, 990 ft. from runway, 150 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SANTA ROSA COUNTY 6495 CAROLINE STREET MILTON, FL 32570 Phone 850-530-7915 CTC PERSON: BRAD BAKER |
| Manager: | JARED LOWE 6491 CAROLINE ST, SUITE 4 MILTON, FL 32570 Phone 850-983-1817 AIRPORT PHYSICAL ADDRESS: 5550 NORTH AIRPORT RD. |
Additional Remarks
| - | BE ALERT ARPT SITUATED IN CUT-OFF OF NAS WHITING CASS C AIRSPACE LOCATED 1400 FT OVERHEAD WITHIN 1 MILE FROM THE CENTER OF THE ARPT ON THREE SIDES TO THE EAST, NORTH, AND WEST FROM SURFACE TO 4200 FT. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU PENSACOLA APCH. |
| - | INTENSIVE FLIGHT TRAINING INVOF ARPT. |
| - | LIMITED PARKING ON WEST RAMP FOR TRANSIENT ACFT URGED TO BRING TIE-DOWN ROPES FOR EAST RAMP PARKING. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
| - | LNDG AND TKOFS IN THE GRASS ARE AT YOUR OWN RISK. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (218KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (406KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNDZ - Whiting Field Naval Air Station South (4 nm N)
KNSE - Whiting Field Naval Air Station North (5 nm N)
KPNS - Pensacola International Airport (14 nm SW)
KHRT - Hurlburt Field Airport (20 nm SE)
KNPA - Pensacola Naval Air Station (Forrest Sherman Field) Airport (24 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 05-May-2011
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Peter Prince Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:24 | | 10:24 |
| Sunrise | | 05:51 | | 10:51 |
| Sunset | | 19:38 | | 00:38 |
| Evening civil twilight | | 20:05 | | 01:05 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 04:01:30 |
| Local (UTC-5) | 21-May-2026 23:01:30 |
|
| METAR |
KNDZ 4nm N | 220356Z 14008KT 10SM FEW010 SCT015 BKN090 24/23 A2998 RMK AO2 RAB22E35 SLP136 P0001 T02440233 $
|
KNSE 5nm N | 220356Z 14007KT 10SM SCT015 BKN047 BKN075 24/23 A2997 RMK AO2 RAB29E43 SLP134 P0002 T02390233 $
|
KPNS 13nm SW | 220353Z 15012KT 10SM BKN010 BKN015 26/24 A2996 RMK AO2 CIG 008V014 SLP148 T02560239
|
|
| TAF |
KNSE 5nm N | 2123/2223 18010KT 9999 SCT020 BKN100 BKN250 QNH2991INS BECMG 2202/2204 16006KT 9999 SCT008 BKN012 BKN250 QNH2992INS TEMPO 2204/2210 8000 BR SCT004 BKN008 FM221000 16008KT 9999 VCSH BKN008 BKN015 OVC090 QNH2989INS FM221500 18012G18KT 8000 -SHRA VCTS SCT012 BKN035CB BKN150 QNH2991INS TEMPO 2216/2220 VRB15G25KT 3200 TSRA SCT006 BKN012CB OVC030 AUTOMATED SENSOR METWATCH 2204 TIL 2211 TX27/2123Z TN22/2212Z FN20029
|
KPNS 13nm SW | 220220Z 2202/2224 15008KT P6SM VCSH BKN010 BKN021 FM220500 15006KT P6SM BKN020 FM221200 15010KT 6SM -SHRA BKN025 PROB30 2212/2218 5SM TSRA BR BKN020CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|