FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 31E |
| Lat/Long: | 39-39-55.6350N 074-18-28.9600W 39-39.927250N 074-18.482667W 39.6654542,-74.3080444 (estimated) |
| Elevation: | 38.6 ft. / 12 m (estimated) |
| Variation: | 12W (1985) |
| From city: | 2 miles N of WEST CREEK, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08092 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1989 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | NOV-MAR 7 SR-SS, APR-OCT 7 0900-1700 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 14 & 32; HIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| ATLANTIC CITY APPROACH: | 134.25 |
| ATLANTIC CITY DEPARTURE: | 134.25 |
| WX AWOS-3PT at MJX (16 nm N): | 119.875 (732-797-2542) |
| WX ASOS at ACY (18 nm SW): | PHONE 609-277-2644 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CYNr158/10.7 | | COYLE VORTAC | | 113.40 | | 10W |
| ACYr055/17.7 | | ATLANTIC CITY VORTAC | | 117.15 | | 10W |
| GXUr159/24.5 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| VCNr086/31.4 | | CEDAR LAKE VOR/DME | | 115.20 | | 10W |
| RBVr175/33.3 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| COLr201/39.4 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LAKEHURST | | 188/22.8 | | 396 | | 11W | | NEL | -. . .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 3670 x 60 ft. / 1119 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 39-40.137167N | | 39-39.717333N |
| Longitude: | 074-18.764167W | | 074-18.201167W |
| Elevation: | 31.2 ft. | | 38.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 146 magnetic, 134 true | | 326 magnetic, 314 true |
| Displaced threshold: | 400 ft. | | 400 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) PAPI UNUSABLE 5 DEG LEFT OF COURSE. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 58 ft. tree, 785 ft. from runway, 126 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear | | 64 ft. tree, 484 ft. from runway, 92 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | EAGLES NEST AIRPORT LLC 100 AIRPORT ROAD, PO BOX 129 WEST CREEK, NJ 08092 Phone 609-296-1229 |
| Manager: | SAL MAZZA 100 AIRPORT ROAD, PO BOX 129 WEST CREEK, NJ 08092 Phone 609-296-1229 |
Additional Remarks
| - | REMOTE CTL ACFT OPER ADJ TO RY. |
| - | PARACHUTE DROP ZONE SW CORNER OF ARPT |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC WASHINGTON ARTCC AT 703-771-3587. |
| - | BTN THE HRS OF SS-SR TAKE OFF RWY 32 ONLY, LDG RWY 14 ONLY. |
| - | SEASONAL BANNER TOWING OPNS PARL TO LEFT SIDE RWY 32. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (164KB) |
| RNAV (GPS)-B | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (249KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMJX - Ocean County Airport (16 nm N)
KACY - Atlantic City International Airport (18 nm SW)
N81 - Hammonton Municipal Airport (21 nm W)
KNEL - Lakehurst Maxfield Field Airport (22 nm N)
KWRI - McGuire Field (Joint Base Mc Guire Dix Lakehurst) Airport (25 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of FlyinPhilsPhotos.com
Photo taken 30-Sep-2007
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Eagles Nest Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:10 | | 10:10 |
| Sunrise | | 06:38 | | 10:38 |
| Sunset | | 19:23 | | 23:23 |
| Evening civil twilight | | 19:50 | | 23:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 10:22:57 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 06:22:57 |
|
| METAR |
KMJX 16nm N | AWOS-3 119.875 732-244-4450
040956Z AUTO 24006KT 10SM CLR 16/14 A3013 RMK AO2 SLP208 T01560139 $
|
KACY 17nm SW | 040954Z AUTO 23005KT 10SM CLR 18/14 A3014 RMK AO2 SLP205 T01780139
|
KWRI 25nm NW | 040955Z AUTO 00000KT 1 3/4SM BR CLR 13/12 A3013 RMK AO2 VIS 1 1/2V2 1/2 SLP202 T01260118 $
|
KVAY 29nm NW | ASOS 119.325 609-267-1176
040954Z AUTO 00000KT 10SM CLR 14/13 A3013 RMK AO2 SLP202 T01440128
|
KBLM 31nm N | AWOS-3 121.625 732-938-3330
040956Z AUTO 24004KT 10SM CLR 15/ A3013 RMK AO2 SLP204 T0150
|
|
| TAF |
KACY 17nm SW | 040543Z 0406/0506 22006G12KT P6SM SCT130 TEMPO 0410/0412 5SM BR FM041200 VRB04KT P6SM SKC FM041900 09010G16KT P6SM SCT025 FM042300 09009G16KT 6SM BR BKN007 FM050300 13007KT 3SM BR BKN007
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|