FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 4D0 |
| Lat/Long: | 42-46-29.5750N 084-43-59.2910W 42-46.492917N 084-43.988183W 42.7748819,-84.7331364 (estimated) |
| Elevation: | 841.1 ft. / 256.4 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1995) |
| From city: | 2 miles N of GRAND LEDGE, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48837 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON&FRI 0800-1630, ALL TUE-THU 0800-0000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 27; PAPI RWY 09 & 27; MIRL RWY 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| GREAT LAKES APPROACH: | 118.65 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 118.65 |
| WX ASOS at LAN (6 nm E): | PHONE 517-908-8494 |
| WX AWOS-3P at FPK (13 nm S): | 118.075 (517-543-2288) |
| WX AWOS-3P at Y70 (17 nm NW): | 118.9 (616-523-1852) |
| WX AWOS-3P at TEW (19 nm SE): | 119.425 (517-676-5607) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.75/348.75 (FLINT RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VIOr095/33.6 | | VICTORY VOR/DME | | 115.95 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 3200 x 75 ft. / 975 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 42-46.517055N | | 42-46.557633N |
| Longitude: | 084-44.157673W | | 084-43.444680W |
| Elevation: | 830.5 ft. | | 840.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 091 magnetic, 086 true | | 271 magnetic, 266 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 5 DEGS RIGHT OF CNTRLN. | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 49 ft. tree, 1003 ft. from runway, 380 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear | | 14 ft. brush, 353 ft. from runway, 204 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear 4 FT HILL, 30-199 FT DIST, 125-250 FT L. |
Runway 18/36
| Dimensions: | 2560 x 120 ft. / 780 x 37 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 42-46.648022N | | 42-46.226665N |
| Longitude: | 084-44.220880W | | 084-44.223098W |
| Elevation: | 828.3 ft. | | 836.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 185 magnetic, 180 true | | 005 magnetic, 360 true |
| Displaced threshold: | 388 ft. | | 387 ft. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 8 ft. trees, 50 ft. from runway, 130 ft. left and right of centerline, 6:1 slope to clear | | 17 ft. road, 45 ft. from runway, 2:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GRAND LEDGE 310 GREENWOOD ST GRAND LEDGE, MI 48837-1651 Phone 517-627-2149 |
| Manager: | AMEE KING, ASST CITY MGR 310 GREENWOOD ST GRAND LEDGE, MI 48837-1651 Phone 517-622-7925 |
Additional Remarks
| - | MILITARY: RNG: NO FIXED WING & LTD ROTARY WING PRKG ON AASF RAMP. |
| - | CTC AIRFIELD OPS ON 41.85/122.7/241.0. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3345, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0224/0490. |
| - | TPA 1900 FT MSL FOR FW; 1700 FT MSL FOR HEL. |
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | INTSV NG HELICOPTER TRG ON & INVOF ARPT. HELICOPTERS AVOID FLOW OF FIXED WING ACFT PER 14 CFR 91.126. |
| - | AVOID OVERFLIGHT OF GRAND LEDGE BLW 2000 FT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (184KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (122KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLAN - Capital Region International Airport (6 nm E)
KFPK - Fitch H Beach Airport (13 nm S)
Y70 - Ionia County Airport (17 nm NW)
KTEW - Mason Jewett Field Airport (19 nm SE)
9D9 - Hastings Airport (28 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Abrams Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:38 | | 09:38 |
| Sunrise | | 06:12 | | 10:12 |
| Sunset | | 20:59 | | 00:59 |
| Evening civil twilight | | 21:33 | | 01:33 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 21:05:59 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 17:05:59 |
|
| METAR |
KLAN 7nm E | 212053Z 04010KT 10SM CLR 17/03 A3029 RMK AO2 SLP259 T01670028 58012 $
|
KFPK 13nm S | 212055Z AUTO 05009G16KT 10SM CLR 18/04 A3027 RMK AO2
|
KY70 17nm NW | 212055Z AUTO 05014KT 10SM CLR 15/04 A3029 RMK AO2
|
KTEW 19nm SE | 212055Z AUTO 05009KT 10SM CLR 18/00 A3027 RMK AO2 T01790000
|
|
| TAF |
KLAN 7nm E | 211736Z 2118/2218 05013KT P6SM SKC FM212200 07008KT P6SM BKN250 FM221600 08014G22KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|