FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 8A1 |
| Lat/Long: | 34-24-22.2811N 086-15-39.1330W 34-24.371352N 086-15.652217W 34.4061892,-86.2608703 (estimated) |
| Elevation: | 614.6 ft. / 187.3 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2020) |
| From city: | 3 miles NE of GUNTERSVILLE, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 35976 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1951 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ANB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON - SAT 0800-1700 MGR ON CALL AFT HRS. CALL OUT SVC AVBL 256-582-6087. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 7 & 25; PAPI RWY 25; MIRL RWY 7/25 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 121.125 |
| HUNTSVILLE APPROACH: | 125.6 |
| HUNTSVILLE DEPARTURE: | 125.6 |
| WX AWOS-3PT at BFZ (11 nm S): | 119.575 (256-891-8259) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 120.8/307.0 (HUNTSVILLE RCAG) WHEN HUNTSVILLE APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GADr339/27.2 | | GADSDEN VOR/DME | | 112.30 | | 02E |
| RQZr140/29.8 | | ROCKET VORTAC | | 112.20 | | 02E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:24/7 SELF-SVC AVGAS & FULL SVC JET-A DURNG NML OPN HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 5005 x 75 ft. / 1526 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 34-24.011412N | | 34-24.356972N |
| Longitude: | 086-16.266930W | | 086-15.362888W |
| Elevation: | 610.0 ft. | | 614.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 069 magnetic, 065 true | | 249 magnetic, 245 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.35 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 45 ft. tree, 604 ft. from runway, 290 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear | | 21 ft. trees, 245 ft. from runway, 127 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear |
Runway 6W/24W
| Dimensions: | 5500 x 200 ft. / 1676 x 61 m |
| Surface: | water |
| RUNWAY 6W | | RUNWAY 24W |
| Latitude: | 34-24.350000N | | 34-24.733333N |
| Longitude: | 086-16.000000W | | 086-15.008333W |
| Elevation: | 595.0 ft. | | 595.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 069 magnetic, 065 true | | 249 magnetic, 245 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GUNTERSVILLE 341 GUNTER AVE GUNTERSVILLE, AL 35976 Phone 256-571-7560 |
| Manager: | GARY MCILQUHAM 405 BUCK ISLAND RD GUNTERSVILLE, AL 35976 Phone (256) 582-6087 |
Additional Remarks
| - | DEER, BIRDS, AND COYOTES ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC HUNTSVILLE APCH AT 256-542-2070, WHEN APCH CLSD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (215KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 | |
download (218KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (156KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (479KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBFZ - Albertville Regional Airport-Thomas J Brumlik Field (11 nm S)
4A6 - Scottsboro Municipal Airport-Word Field (21 nm NE)
KHUA - Redstone Army Airfield (27 nm NW)
20A - Robbins Field Airport (27 nm S)
4A9 - Isbell Field Airport (27 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Marty Sellers sellersphoto.com
Photo taken 01-Oct-2020
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Guntersville Municipal Airport - Joe Starnes Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 11:09 |
| Sunrise | | 06:35 | | 11:35 |
| Sunset | | 19:04 | | 00:04 |
| Evening civil twilight | | 19:29 | | 00:29 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 00:02:50 |
| Local (UTC-5) | 31-Mar-2026 19:02:50 |
|
| METAR |
KBFZ 11nm S | 312355Z AUTO 23005KT 10SM CLR 24/16 A3014 RMK AO2
|
K4A6 21nm NE | 312355Z AUTO 23004KT 10SM CLR 25/17 A3012 RMK AO2
|
|
| TAF |
KHSV 30nm NW | 311731Z 3118/0118 20012G19KT P6SM BKN025 BKN050 FM010200 18007KT P6SM SCT250 FM011000 18005KT P6SM BKN020 FM011600 20008G14KT P6SM SCT030 PROB30 0117/0118 4SM TSRA BR BKN040CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|