FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 93Y |
| Lat/Long: | 41-13-49.1870N 097-07-21.1110W 41-13.819783N 097-07.351850W 41.2303297,-97.1225308 (estimated) |
| Elevation: | 1617.7 ft. / 493.1 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2005) |
| From city: | 1 mile S of DAVID CITY, NE |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 68632 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | COLUMBUS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OLU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 14 & 32; MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| OMAHA APPROACH: | 124.0 |
| OMAHA DEPARTURE: | 124.0 |
| WX AWOS-3PT at OLU (16 nm NW): | 125.525 (402-563-3895) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OLUr135/16.4 | | COLUMBUS VOR/DME | | 116.95 | | 08E |
| LNKr308/25.2 | | LINCOLN VORTAC | | 116.10 | | 09E |
| SCBr219/31.6 | | SCRIBNER VOR/DME | | 111.00 | | 06E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAHOO | | 263/23.6 | | 400 | | 06E | | AHQ | .- .... --.- |
| YORK | | 042/30.0 | | 257 | | 06E | | JYR | .--- -.-- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 3676 x 60 ft. / 1120 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 41-14.036168N | | 41-13.536928N |
| Longitude: | 097-07.508718W | | 097-07.055540W |
| Elevation: | 1613.1 ft. | | 1616.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 141 magnetic, 146 true | | 321 magnetic, 326 true |
| Displaced threshold: | 74 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:3675 TODA:3675 ASDA:3675 LDA:3600 | | TORA:3675 TODA:3675 ASDA:3675 LDA:3675 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 13 ft. road, 422 ft. from runway, 16:1 slope to clear RWY 14 CLNC SLP 33:1 FOR TREE 1892 FT OUT, 58 FT ABV, 89R. 37:1 FM DSPLCD THLD FOR ROAD. | | none |
Runway 1/19
| Dimensions: | 2114 x 120 ft. / 644 x 37 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Operational restrictions: | RWY 01/19 NOT PLOWED WINTER MONTHS. |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 41-13.709108N | | 41-14.045990N |
| Longitude: | 097-07.531190W | | 097-07.415033W |
| Elevation: | 1612.4 ft. | | 1613.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 010 magnetic, 015 true | | 190 magnetic, 195 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DAVID CITY P.O. BOX 191 DAVID CITY, NE 68632-0191 Phone 402-367-3135 |
| Manager: | CHRIS KROESING 174 WEST E STREET DAVID CITY, NE 68632-1531 Phone 402-367-3109 FOR SVCS OR EMERG, CALL 402-367-3109/7400. |
Additional Remarks
| A57-01 | RWY 01 SLOPE 37:1, DUE TO FENCE 4 FT ABV, 148 FT FROM RWY END, 134R. |
| A57-19 | RWY 19 SLOPE 30:1 DUE TO ROAD 14 FT ABV, 420 FT FM RWY END, 0B. |
| - | FOR CD CTC OMAHA APCH AT 402-682-4395. |
| - | FUEL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (211KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (211KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (370KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOLU - Columbus Municipal Airport (16 nm NW)
KSWT - Seward Municipal Airport (22 nm S)
KAHQ - Wahoo Municipal Airport (24 nm E)
KLNK - Lincoln Airport (28 nm SE)
KFET - Fremont Municipal Airport (30 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Chase Holoubek
Photo taken 18-Jun-2017
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of David City Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:03 | | 11:03 |
| Sunrise | | 06:32 | | 11:32 |
| Sunset | | 20:20 | | 01:20 |
| Evening civil twilight | | 20:50 | | 01:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 14:11:26 |
| Local (UTC-5) | 27-Apr-2026 09:11:26 |
|
| METAR |
KOLU 16nm NW | 271356Z AUTO 30017G21KT 10SM BKN009 OVC013 11/09 A2961 RMK AO2 SLP028 T01060094
|
KAHQ 24nm E | 271355Z AUTO 30016G20KT 5SM BR OVC005 14/12 A2958 RMK AO2 T01350121
|
KLNK 29nm SE | 271354Z 28013G22KT 6SM -RA BR OVC008 13/12 A2962 RMK AO2 CIG 005V011 SLP027 P0000 T01280117
|
KJYR 30nm SW | 271355Z AUTO 29017KT 10SM OVC011 11/11 A2965 RMK AO2
|
KFET 30nm NE | 271355Z AUTO 29013G17KT 10SM OVC007 13/12 A2958 RMK AO2 T01300115
|
|
| TAF |
KLNK 29nm SE | 271120Z 2712/2812 25012KT P6SM -SHRA FEW012 SCT080 OVC100 FM271400 31009KT P6SM -SHRA SCT015 OVC100 FM271700 31015G23KT P6SM OVC015 FM272000 32020G30KT P6SM OVC020 FM280100 33015G23KT P6SM OVC025 FM280500 34012KT P6SM SCT025 BKN100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|