FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | BLG |
| Lat/Long: | 61-10-22.6628N 151-02-43.4987W 61-10.377713N 151-02.724978W 61.1729619,-151.0454163 (estimated) |
| Elevation: | 87.2 ft. / 27 m (estimated) |
| Variation: | 19E (2010) |
| From city: | 8 SM NE TYONEK. |
| Time zone: | UTC -8 (UTC -9 during Standard Time) |
| Zip code: | 99688 |
Airport Operations
| Airport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 07/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ANCHORAGE CENTER |
| FSS: | KENAI FLIGHT SERVICE STATION [907-283-7211] |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 01/19 & 09/27 - CTAF. |
Airport Communications
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TEDr253/31.4 | | ANCHORAGE VOR/DME | | 113.15 | | 18E |
| ENAr348/33.8 | | KENAI VOR/DME | | 117.60 | | 19E |
| BGQr213/39.1 | | BIG LAKE VORTAC | | 112.50 | | 19E |
Airport Services
Runway Information
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 61-10.664667N | | |
| Longitude: | 151-02.157500W | | |
| Elevation: | 79.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Runway 1/19
| Dimensions: | 5002 x 100 ft. / 1525 x 30 m |
| Surface: | gravel, in good condition FIRST 200 FT RWY 19 SOFT & UNSTBL. |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 61-10.003333N | | 61-10.724333N |
| Longitude: | 151-02.981167W | | 151-02.168333W |
| Elevation: | 76.3 ft. | | 71.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 010 magnetic, 029 true | | 190 magnetic, 209 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | trees, 100 ft. from runway, 20:1 slope to clear | | trees, 100 ft. from runway, 12:1 slope to clear |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2505 x 60 ft. / 764 x 18 m |
| Surface: | gravel |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | NOT MNTND IN WINTER. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 61-10.468833N | | 61-10.342000N |
| Longitude: | 151-03.429667W | | 151-02.620000W |
| Elevation: | 86.7 ft. | | 73.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 089 magnetic, 108 true | | 269 magnetic, 288 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | HILCORP ALASKA, LLC 3800 CENTERPOINT DR., STE 1400 ANCHORAGE, AK 99503 Phone 907-777-8300 |
| Manager: | HILCORP ALASKA, LLC 3800 CENTERPOINT DR., STE 1400 ANCHORAGE, AK 99503 Phone 907-777-8300 |
Additional Remarks
| A30A-19 | ROAD XS ADJ TO N END. BRUSH HINDERS VEHICLES FM SEEING ARR ON APCH END. |
| - | GTR THAN 20000 LB & ALL LDG OPS PPR - 907-263-3930/907-263-3910. |
| - | SHOULDER ON W & N SIDE OF RWYS SOGGY. |
| - | UNCTLD VEHICLE OPS ON ROAD ALG E SIDE OF RWYS. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | W SIDE OF TWY SHOULDER NA BYD RWY EDGE LGTS. |
| - | RWYS NOT VISIBLE BY PSNL. |
| - | WX CAMERA AVBL ON INTERNET AT HTTPS://WEATHERCAMS.FAA.GOV |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at PABG.
Some nearby airports with instrument procedures:
PANC - Ted Stevens Anchorage International Airport (30 nm E)
PAMR - Merrill Field Airport (35 nm E)
PAED - Elmendorf Air Force Base (36 nm E)
PAEN - Kenai Municipal Airport (36 nm S)
PAFR - Bryant Army Airfield (41 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Security Aviation
Photo taken 18-Oct-2018
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Beluga Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-May-2026
| | Local (UTC-8) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:59 | | 12:59 |
| Sunrise | | 05:56 | | 13:56 |
| Sunset | | 22:07 | | 06:07 |
| Evening civil twilight | | 23:04 | | 07:04 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-May-2026 18:40:30 |
| Local (UTC-8) | 01-May-2026 10:40:30 |
|
| METAR |
PANC 30nm E | 011753Z 32010KT 10SM SCT050 BKN070 OVC120 03/01 A2967 RMK AO2 SLP050 SH DSNT W-N T00280006 10033 20017 58026
|
PALH 31nm E | 011753Z AUTO 33010KT 10SM BKN080 BKN110 03/M01 A2967 RMK AO2 SLP049 T00331006 10033 20017 58026 TSNO
|
PAMR 35nm E | 011753Z 28011KT 10SM BKN070 BKN110 03/00 A2966 RMK AO2 SLP046 T00280000 10039 20022 56027
|
PAED 36nm E | 011755Z 28010KT 10SM SCT065 OVC100 04/00 A2965 RMK AO2A SLP038 T00360003 10060 20027 57025 $
|
PAEN 37nm S | 011753Z 06014G24KT 10SM -RA BKN045 OVC060 05/00 A2960 RMK AO2 PK WND 07029/1714 RAB40 SLP025 P0000 60000 T00500000 10056 20044 56022
|
PAFR 41nm E | 011812Z AUTO 17016G25KT 10SM SCT075 BKN100 OVC120 08/M05 A2965 RMK AO2 WSHFT 10 SLP044 $
|
PASX 41nm S | 011756Z AUTO 07015G25KT 10SM SCT049 OVC060 05/M01 A2957 RMK AO2 PK WND 07034/1712 RAE06B38E48 SLP021 P0000 60000 T00501006 10050 20039 56026 TSNO
|
PABV 46nm E | 011756Z AUTO 00000KT 10SM CLR 06/M02 A2969 RMK AO2 SLP053 T00611022 10061 20028 56030 $
|
|
| TAF |
PANC 30nm E | 011129Z 0112/0218 32006KT P6SM OVC100 WS020/13045KT TEMPO 0112/0115 14010G18KT FM011500 33008KT P6SM OVC050 WS020/12035KT FM011800 33011KT P6SM VCSH OVC060 WS020/12025KT FM012200 14015G25KT P6SM VCSH OVC045 FM020400 16012G20KT 6SM -RA BR OVC040
|
PAED 36nm E | 011300Z 0113/0219 29010KT 9999 FEW042 SCT080 OVC120 550426 QNH2969INS BECMG 0115/0116 31010G16KT 9999 FEW040 OVC120 580406 QNH2952INS BECMG 0204/0205 32010KT 9999 FEW040 OVC100 550406 QNH2954INS BECMG 0210/0211 30010KT 9999 VCSH BKN040 OVC080 640406 540408 QNH2969INS BECMG 0217/0218 30012KT 9999 NSW SCT030 OVC045 620456 540307 QNH2985INS TX08/0201Z TN01/0212Z
|
PAEN 37nm S | 011129Z 0112/0212 09011G18KT P6SM OVC080 FM011600 04015G23KT P6SM VCSH BKN060 FM012100 05017G25KT 4SM -RA BR OVC030
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|