FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | MRI |
| Lat/Long: | 61-12-48.7670N 149-50-40.9540W 61-12.812783N 149-50.682567W 61.2135464,-149.8447094 (estimated) |
| Elevation: | 143.1 ft. / 43.6 m (surveyed) |
| Variation: | 19E (2010) |
| From city: | 2 miles E of ANCHORAGE, AK |
| Time zone: | UTC -8 (UTC -9 during Standard Time) |
| Zip code: | 99508 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1947 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ANCHORAGE CENTER |
| FSS: | KENAI FLIGHT SERVICE STATION [907-283-7211] |
| NOTAMs facility: | MRI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1730 |
| Pattern altitude: | TPA FOR ACFT 105 KTS OR LESS 900 FT MSL. ACFT GREATER THAN 105 KTS 1200 FT MSL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 07, 16, 25, 34; MIRL RWY 07/25 & 16/34 - CTAF. PAPI RWY 07, 25 & 34; VASI RWY 16 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 126.0 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 124.25 |
| WX ASOS: | 124.25 (907-271-5277) |
| MERRILL GROUND: | 121.7 [0700-2200L.] |
| MERRILL TOWER: | 126.0 127.55 [0700-2200L.] |
| ANCHORAGE APPROACH: | 119.1 |
| ANCHORAGE DEPARTURE: | 119.1 |
| CLASS C: | 119.1 |
| WX ASOS at LHD (4 nm SW): | 125.6 (907-245-5432) |
| WX ASOS at ANC (5 nm SW): | PHONE 907-271-5278 |
| WX ASOS at FRN (6 nm NE): | 134.25 |
| WX AWOS-3P at BCV (16 nm NE): | 135.55 (907-621-7605) |
- INTERFERENCE MAY BE RECEIVED ON ATCT FREQS IN TRAFFIC PATTERN FROM FM BROADCAST STATION.
- WHEN ATCT CLSD CTAF PROCEDURES ARE RECOMMENDED. SEE REGULATORY NOTICES ANCHORAGE TERMINAL AREA MERRILL SEGMENT THIS SUPPLEMENT.
- WHEN ATCT CLSD WX ALSO AVBL ON CTAF, CALL SIGN MERRILL WEATHER OR PHONE 907-271-4355.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TEDr033/4.3 | | ANCHORAGE VOR/DME | | 113.15 | | 18E |
| BGQr152/21.6 | | BIG LAKE VORTAC | | 112.50 | | 19E |
Airport Services
| Fuel available: | 100 JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 4000 x 100 ft. / 1219 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 80.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 61-12.954258N | | 61-12.953968N |
| Longitude: | 149-51.196307W | | 149-49.835143W |
| Elevation: | 131.0 ft. | | 143.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 071 magnetic, 090 true | | 251 magnetic, 270 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 41 ft. pole, 846 ft. from runway, 339 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear | | none |
Runway 16/34
| Dimensions: | 2640 x 75 ft. / 805 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 61-12.940978N | | 61-12.507698N |
| Longitude: | 149-51.150777W | | 149-51.151603W |
| Elevation: | 130.8 ft. | | 123.3 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 161 magnetic, 180 true | | 341 magnetic, 000 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-box VASI on right (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 31 ft. bldg, 437 ft. from runway, 268 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear | | 27 ft. pole, 331 ft. from runway, 231 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear |
Runway 5/23
| Dimensions: | 2000 x 60 ft. / 610 x 18 m |
| Surface: | asphalt/gravel, in good condition FIRST 60 FT PAVED; RMNG GRVL. |
| Operational restrictions: | USED SEASONALLY AS SNOW RWY. RCMD SKI EQUIP ACFT USE TO MINIMIZE WHEEL RUTTING. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 61-12.580202N | | 61-12.713380N |
| Longitude: | 149-50.708625W | | 149-50.086607W |
| Elevation: | 133.2 ft. | | 138.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 047 magnetic, 066 true | | 227 magnetic, 246 true |
| Markings: | , in good condition | | , in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 7 ft. fence, 250 ft. from runway, 115 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MUNICIPALITY OF ANCHORAGE 800 MERRIL FIELD DR. ANCHORAGE, AK 99501-4129 Phone 907-343-6303 |
| Manager: | EARL MALPASS 800 MERRIL FIELD DR ANCHORAGE, AK 99501-4129 Phone 907-343-6301 |
Additional Remarks
| - | WHEN ATCT CLSD CTC MERRILL WX - CTAF OR 271-4355. |
| - | FLT PLANNING IN ANCHORAGE BOWL AREA - RCO 122.55. |
| - | NONMOVEMENT AREA ACFT CTC GND CTL BFR TAX. |
| - | ANCHORAGE WX CAMERA AVBL ON INTERNET AT HTTPS://WEATHERCAMS.FAA.GOV |
| - | PTNS OF TWY C BTN TWY S & N AND PTNS OF TWY Q NOT VIS FM TWR. |
| - | TWY B SOUTH OF TWY M, TWY G BTN TWY N & RWY 05/23, TWY Q EAST OF TWY C & ALL SFCS SOUTH OF RWY 05/23 UNCTLD. |
| - | COMPASS ROSE AVBL WITH PRIOR CDN - ATCT. |
| - | ARR/DEP ROUTES - SEE AREA NOTICES; SPL NOTICE CARTEE ASP. |
| - | NOISE ABATEMENT; TGL OR PAT WORK NA 2200-0700. |
| - | ALASKA RGNL HOSPITAL 2OK HELI ON ARPT; SEE SEPARATE LISTING FOR INFO. |
| - | OTFC OF ARPT BLO 300 FT NA. |
| - | BIRDS & SEAGULLS ON & INVOF ARPT. |
| - | PPR OVR 12500 LB. |
| - | ALL RWY & TWY LGTS NONSTD HEIGHT. |
| - | 1-8 FT SNOW BERMS ADJ TO RWYS & TWYS DURG WINTER. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 34 | |
download (396KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 07 | |
download (267KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 07 | |
download (260KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (267KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (174KB) |
Departure Procedures |
| MERRILL ONE (RNAV) | |
download (131KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (407KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
PAED - Elmendorf Air Force Base (3 nm NE)
PANC - Ted Stevens Anchorage International Airport (5 nm SW)
PAFR - Bryant Army Airfield (6 nm NE)
PAGQ - Big Lake Airport (19 nm N)
PAWS - Wasilla Airport (23 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Vicki Eifert
Taken in June 2018
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Merrill Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-8) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:04 | | 13:04 |
| Sunrise | | 05:59 | | 13:59 |
| Sunset | | 21:54 | | 05:54 |
| Evening civil twilight | | 22:49 | | 06:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 20:50:16 |
| Local (UTC-8) | 28-Apr-2026 12:50:16 |
|
| METAR |
| PAMR | 281953Z 19007KT 10SM FEW023 SCT033 BKN095 05/02 A2986 RMK AO2 RAB21E43 SLP114 P0002 T00500022
|
PAED 3nm NE | 281955Z 21010KT 10SM FEW013 SCT024 BKN047 BKN075 BKN090 06/03 A2985 RMK AO2A RAE18 SLP105 P0000 T00600026 $
|
PALH 4nm SW | 281953Z AUTO 18006KT 10SM FEW028 BKN036 OVC095 06/02 A2987 RMK AO2 RAB10E53 SLP117 P0000 T00560022 TSNO $
|
PANC 6nm SW | 282022Z 17009G20KT 10SM FEW024 SCT030 BKN045 07/02 A2987 RMK AO2 RAE05 CIG 038 N P0000 T00670022
|
PAFR 6nm NE | 282022Z AUTO 00000KT 10SM FEW021 SCT026 OVC049 07/03 A2987 RMK AO2 RAB02E12 SLP119 $
|
PABV 15nm NE | 282042Z AUTO 03007KT 10SM SCT009 BKN017 OVC070 06/03 A2992 RMK AO2 $
|
|
| TAF |
PAED 3nm NE | 281910Z 2819/2919 19012G18KT 9999 -SHRA FEW008 SCT015 BKN030 BKN055 620307 520203 QNH2978INS BECMG 2821/2822 21012G22KT 9999 -SHRA SCT020 BKN035 BKN060 620357 510009 QNH2980INS BECMG 2905/2906 20009KT 9999 NSW SCT060 BKN100 QNH2991INS WND 03006KT AFT 2912 TX09/2823Z TN00/2912Z
|
PANC 6nm SW | 281941Z 2820/2924 15012G20KT P6SM SCT025 BKN045 TEMPO 2820/2822 BKN025 FM282200 15015G25KT P6SM SCT045 BKN070 FM290600 15015G22KT P6SM SCT050 BKN080 FM291400 15008KT P6SM SCT100 BKN200 FM292200 26006KT P6SM SCT060 BKN100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|