FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | C77 |
| Lat/Long: | 42-19-22.3000N 088-50-10.7000W 42-19.371667N 088-50.178333W 42.3228611,-88.8363056 (estimated) |
| Elevation: | 857.4 ft. / 261.3 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2025) |
| From city: | 3 miles S of POPLAR GROVE, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 61065 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1972 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | KANKAKEE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IKK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SR-SS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| ROCKFORD APPROACH: | 121.0 |
| ROCKFORD DEPARTURE: | 121.0 |
| WX ASOS at RFD (14 nm SW): | PHONE 224-634-4737 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| JVLr137/18.5 | | JANESVILLE VOR/DME | | 114.30 | | 03E |
| DPAr318/33.8 | | DUPAGE VOR/DME | | 114.55 | | 02E |
| OBKr281/39.7 | | NORTHBROOK VOR/DME | | 113.00 | | 02W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 3773 x 50 ft. / 1150 x 15 m |
| Surface: | asphalt/aggregate friction seal coat, in good condition |
| Runway edge lights: | low intensity NSTD LIRL DUE TO SPACING, INTST & NON-FRANGIBLE MOUNTINGS. |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 42-19.441592N | | 42-19.107633N |
| Longitude: | 088-50.558168W | | 088-49.852350W |
| Elevation: | 855.5 ft. | | 850.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 126 magnetic, 123 true | | 306 magnetic, 303 true |
| Displaced threshold: | 500 ft. MKD WITH WHITE BARS UNDER NUMBERS; NO ARROWS. | | no |
| Markings: | basic, in poor condition | | basic, in poor condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | no, no lights |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2709 x 200 ft. / 826 x 61 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Operational restrictions: | CLSD WHEN SNOW COVERED EXCP TO SKI ACFT. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 42-19.424975N | | 42-19.424418N |
| Longitude: | 088-50.513113W | | 088-49.912037W |
| Elevation: | 857.4 ft. | | 849.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 093 magnetic, 090 true | | 273 magnetic, 270 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Obstructions: | none | | 62 ft. tree, 655 ft. from runway, 155 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear |
Runway 17/35
| Dimensions: | 2467 x 150 ft. / 752 x 46 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Operational restrictions: | CLSD WHEN SNOW COVERED EXCP TO SKI ACFT. |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 42-19.664697N | | 42-19.259728N |
| Longitude: | 088-50.121875W | | 088-50.081482W |
| Elevation: | 850.0 ft. | | 848.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 176 true | | 359 magnetic, 356 true |
| Displaced threshold: | 220 ft. MKD WITH THREE CONES ON EACH SIDE OF RWY. | | no |
| Obstructions: | 17 ft. road APCH SLOPE IS 20:1 AT DSPLCD THR. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | STEVE THOMAS 11619 RTE 76 POPLAR GROVE, IL 61065 Phone 815-544-3471 ALT BLAKE THOMAS |
| Manager: | BKAKE . THOMAS 11619 RT 76 POPLAR GROVE, IL 61065 Phone 815-544-3471 EMAIL ADDRESS: STEVE@POPLARGROVEAIRMOTIVE.COM (ALL LOWER CASE) |
Additional Remarks
| A30A-30 | CALM WIND RWY. |
| A57-12 | APCH SLOPE IS 32:1 AT DSPLCD THR. |
| - | CAUTION: IMPAIRED SIGHT CLNCS BTN RWY ENDS DUE TO ROLLING TRRN. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | RWY 12/30 MARKINGS POOR. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (181KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
44C - Beloit Airport (12 nm NW)
KRFD - Chicago/Rockford International Airport (14 nm SW)
KJVL - Southern Wisconsin Regional Airport (20 nm NW)
10C - Galt Field Airport (21 nm E)
3CK - Lake in the Hills Airport (24 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 25-Jul-2020
Do you have a better or more recent aerial photo of Poplar Grove Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:01 | | 10:01 |
| Sunrise | | 05:33 | | 10:33 |
| Sunset | | 20:11 | | 01:11 |
| Evening civil twilight | | 20:43 | | 01:43 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 02:56:46 |
| Local (UTC-5) | 17-May-2026 21:56:46 |
|
| METAR |
KRFD 14nm SW | 180154Z 16009KT 10SM FEW070 26/18 A2978 RMK AO2 SLP079 T02560178
|
KJVL 19nm NW | 180235Z AUTO 18009KT 10SM SCT065 25/17 A2978 RMK AO2
|
KDKB 24nm S | 180235Z AUTO 16014G18KT 10SM SCT055 24/18 A2982 RMK AO2 T02410180
|
|
| TAF |
KRFD 14nm SW | 172103Z 1721/1818 18016G26KT P6SM SCT070 BKN200 PROB30 1809/1815 4SM -TSRA BKN035CB FM181500 20014G24KT P6SM SCT035 BKN050
|
KJVL 19nm NW | 180022Z 1800/1824 18012G19KT P6SM BKN070 FM180400 18011G22KT P6SM SCT070 WS020/21040KT FM180900 20011G22KT P6SM BKN080 WS020/21040KT PROB30 1809/1810 4SM TSRA OVC035CB FM181000 19010G22KT 6SM -SHRA BKN070 PROB30 1810/1816 4SM TSRA OVC025CB FM181600 20012G22KT P6SM BKN045 PROB30 1816/1819 4SM TSRA OVC025CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|