FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CEW |
| Lat/Long: | 30-46-43.7920N 086-31-19.6060W 30-46.729867N 086-31.326767W 30.7788311,-86.5221128 (estimated) |
| Elevation: | 213.5 ft. / 65.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2020) |
| From city: | 3 miles NE of CRESTVIEW, FL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 32539 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1963 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CEW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT HIRL RWY 17/35 - CTAF. PAPI RWYS 17 & 35 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX ASOS: | 119.275 (850-682-1237) |
| EGLIN APPROACH: | 124.05 |
| EGLIN DEPARTURE: | 124.05 |
| WX ASOS at 0J4 (19 nm NE): | 124.175 (251-216-1056) |
| WX AWOS-3P at 54J (19 nm E): | 118.725 (850-892-0147) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CEWr106/8.6 | | CRESTVIEW VORTAC | | 115.90 | | 03E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| KOBRA | | 174/4.5 | | 201 | | 04W | | CE | -.-. . |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A1+ 100LL:FOR FUEL AFT 1900 CALL 850-393-0751. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 8006 x 150 ft. / 2440 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 22 /F/A/W/T | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 120.0 | | Double tandem: | 170.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 30-47.382027N | | 30-46.077710N |
| Longitude: | 086-31.446497W | | 086-31.207055W |
| Elevation: | 213.5 ft. | | 153.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 171 true | | 355 magnetic, 351 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 41 ft. trees, 1845 ft. from runway, 95 ft. left of centerline, 40:1 slope to clear | | 58 ft. trees, 2195 ft. from runway, 120 ft. left of centerline, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | OKALOOSA COUNTY BOARD OF COUNTY COMMISSIONERS, 302 NORTH WILSON ST. CRESTVIEW, FL 32536 Phone 850-689-5000 FAX: 850-651-7164 |
| Manager: | TRACY STAGE 1701 STATE ROAD 85 NORTH EGLIN AFB, FL 32542-1413 Phone 850-651-7160 EXT 4. |
Additional Remarks
| A30A-17 | UNLGT OBST IN APCH; 55 FT TREES 1755 FT BFR AER. |
| - | MIL & TRNG TFC ALL QUADRANTS; MEN & EQUIP ON & INVOF SAFETY AREA. |
| - | VFR ARR MNT 122.95. |
| - | NOISE ABATEMENT PROC IN EFCT; DEP MNTN RWY HDG TO 700 FT MSL BFR TURNING. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT; SPCLY AT NIGHT. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC EGLIN APCH 850-882-9152 OR 850-882-9151. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 17 | |
download (229KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (228KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (242KB) |
| VOR-A | |
download (231KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (58KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (162KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEGI - Duke Field (Eglin AF Aux Nr 3) Airport (8 nm S)
KVPS - Eglin Air Force Base/Destin-Fort Walton Beach Airport (18 nm S)
0J4 - Florala Municipal Airport (19 nm NE)
54J - DeFuniak Springs Airport (19 nm E)
KHRT - Hurlburt Field Airport (23 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Scott Jackson - PhotosFlorida.com
Photo taken 27-Apr-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Bob Sikes Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:18 | | 10:18 |
| Sunrise | | 05:45 | | 10:45 |
| Sunset | | 19:42 | | 00:42 |
| Evening civil twilight | | 20:09 | | 01:09 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-May-2026 23:21:04 |
| Local (UTC-5) | 30-May-2026 18:21:04 |
|
| METAR |
| KCEW | 302253Z AUTO 20007KT 10SM SCT060 28/23 A2989 RMK AO2 LTG DSNT NE AND E SLP120 T02830228
|
KEGI 9nm S | 302155Z AUTO 22014KT 10SM FEW180 30/23 A2987 RMK AO2 SLP114 T03040225 $
|
KVPS 19nm S | 302155Z AUTO 22011KT 10SM CLR 29/23 A2988 RMK AO2 SLP124 T02910230 $
|
K0J4 19nm NE | 302258Z AUTO 17003KT 7SM -RA FEW024 SCT042 BKN060 24/23 A2990 RMK AO2 RAB28 TSB11B13E54 SLP122 P0005 T02440228
|
K54J 19nm E | 302255Z AUTO 21003KT 10SM TS SCT060 27/21 A2990 RMK AO2 LTG DSNT N AND SW T02720214
|
|
| TAF |
KVPS 19nm S | 301700Z 3017/3123 24009KT 9999 FEW025 BKN050 QNH2991INS TEMPO 3017/3021 8000 -SHRA BKN020 BECMG 3021/3022 23009KT 9999 FEW025 SCT040 BKN060 QNH2990INS BECMG 3107/3108 VRB06KT 8000 BR SCT012 BKN020 QNH2991INS TEMPO 3110/3114 BKN015 BECMG 3114/3115 24009KT 9999 NSW FEW030 SCT050 BKN080 QNH2995INS TX32/3019Z TN24/3111Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|