FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CRG |
| Lat/Long: | 30-20-10.8000N 081-30-52.0000W 30-20.180000N 081-30.866667W 30.3363333,-81.5144444 (estimated) |
| Elevation: | 40.7 ft. / 12.4 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2015) |
| From city: | 8 miles E of JACKSONVILLE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32225 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CRG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0600-2300, ALL SAT-SUN 0700-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 32; REIL RWY 14 & 23; HIRL RWY 14/32, MIRL RWY 5/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 132.1 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 125.4 |
| WX ASOS: | 125.4 (904-646-4670) |
| CRAIG GROUND: | 121.8 [0600-2300 MON-FRI; 0700-2200 SAT-SUN] |
| CRAIG TOWER: | 132.1 269.525 [0600-2300 MON-FRI; 0700-2200 SAT-SUN] |
| JACKSONVILLE APPROACH: | 124.9 |
| JACKSONVILLE DEPARTURE: | 124.9 132.775 ;251-069 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.35 |
| ALCRN STAR: | 127.0 |
| WX AWOS-3 at NIP (10 nm SW): | 119.275 |
| WX ASOS at JAX (13 nm NW): | 125.85 (904-549-9655) |
| WX AWOS-3 at HEG (16 nm W): | 119.275 (904-741-2224) |
| WX AWOS-3 at FHB (17 nm N): | 118.075 (904-277-7323) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRG at field | | CRAIG VORTAC | | 114.50 | | 03W |
| SGJr343/24.7 | | ST AUGUSTINE VOR/DME | | 109.40 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| REYNOLDS | | 026/23.4 | | 338 | | 07W | | RYD | .-. -.-- -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 4008 x 100 ft. / 1222 x 30 m RWY 14/32 HAS 150 FT STWYS BOTH ENDS. |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 34 /F/A/W/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 30-20.626955N | | 30-20.159225N |
| Longitude: | 081-31.137333W | | 081-30.598483W |
| Elevation: | 32.0 ft. | | 40.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 135 true | | 321 magnetic, 315 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 61 ft. trees, 2465 ft. from runway, 290 ft. left of centerline, 37:1 slope to clear | | 20 ft. brush, 1200 ft. from runway, 220 ft. right of centerline |
Runway 5/23
| Dimensions: | 4004 x 100 ft. / 1220 x 30 m RWY 05/23 HAS 150 FT STWYS BOTH ENDS. |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 31 /F/A/W/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 30-19.733500N | | 30-20.200500N |
| Longitude: | 081-31.136167W | | 081-30.597667W |
| Elevation: | 40.1 ft. | | 40.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 051 magnetic, 045 true | | 231 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 3.5 MILES ON FINAL DUE TO LRG TWRS LCTD ON EXTDD CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 8.0 DEGS LEFT AND RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 114 ft. tower, marked and lighted, 3030 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 36 ft. trees, 975 ft. from runway, 240 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | JACKSONVILLE AVIATION AUTHORITY 14201 PECAN PARK ROAD JACKSONVILLE, FL 32218 Phone 904-741-2069 |
| Manager: | ROLF RIECHMANN 855-1 SAINT JOHNS BLUFF RD NORTH, SUITE 500 JACKSONVILLE, FL 32225-8388 Phone 904-741-5066 NOISE ABATEMENT COMPLAINTS 904-641-3606. |
Additional Remarks
| - | BIRDS PERIODICALLY ON OR NEAR THE ARPT INCREASING IN ACTIVITY DURING INCLEMENT WEATHER. |
| - | BANNER TOWING ON WEEKENDS & SPECIAL EVENTS. |
| - | VFR NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT, CALL AMGR 904-641-7666. WX PERMITTING, RY 05 PREFERRED FOR APCH, RY 32 PREFERRED FOR DEP. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | PAVEMENT ACCOMMODATES DESIGN GROUP II ACFT (UP TO 79 FT WINGSPAN) UP TO 60,000 LBS DUAL WHEEL LOADING. PPR FOR ACFT EXCEEDING THESE LTDS CTC AT 904-741-2020. |
| - | 24 HR ADVN NOTICE OR IMT REPORTING UPON LDG FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQUIP CTC ARPT OPS 904-741-2020. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| ALCRN ONE (RNAV) | |
download (155KB) |
| HOTAR ONE (RNAV) | |
download (227KB) |
| MARQO THREE (RNAV) | |
download (173KB) |
| POGIE TWO | |
download (170KB) |
| QUBEN TWO (RNAV) | |
download (164KB) |
| TEBOW TWO (RNAV) | |
download (134KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 32 | |
download (271KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (265KB) |
| VOR RWY 14 | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (126KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (408KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNRB - Mayport Naval Station (Adm David L. McDonald Field) (6 nm NE)
KNIP - Jacksonville Naval Air Station (Towers Field) (10 nm SW)
KJAX - Jacksonville International Airport (13 nm NW)
KHEG - Herlong Recreational Airport (16 nm W)
KFHB - Fernandina Beach Municipal Airport (17 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Rett Meador
Photo taken 04-Apr-2012
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Jacksonville Executive Airport at Craig that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 15-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunrise | | 06:33 | | 10:33 |
| Sunset | | 20:12 | | 00:12 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 00:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 15-May-2026 18:17:12 |
| Local (UTC-4) | 15-May-2026 14:17:12 |
|
| METAR |
| KCRG | 151753Z 05013G20KT 10SM BKN022 BKN028 25/18 A3009 RMK AO2 SLP188 T02500183 10256 20194 50001
|
KNRB 6nm NE | 151752Z 03017KT 10SM SCT030 SCT250 24/18 A3008 RMK AO2 SLP187 T02390183 10244 20211 50000 $
|
KNIP 11nm SW | 151753Z 04010KT 10SM BKN028 BKN250 26/19 A3009 RMK AO2 SLP183 T02610189 10261 20194 50000
|
KJAX 13nm NW | 151756Z 05012G19KT 10SM SCT027 BKN250 26/17 A3008 RMK AO2 SLP187 T02610172 10267 20167 50001 $
|
KHEG 16nm W | 151755Z AUTO 06010KT 10SM CLR 26/16 A3010 RMK AO2 TSNO
|
KFHB 17nm N | 151755Z AUTO 05016G21KT 10SM SCT021 SCT032 SCT039 24/17 A3011 RMK AO2
|
KNEN 18nm W | 151753Z AUTO 07009G15KT 10SM SCT042 26/15 A3008 RMK AO2 SLP251 T02610150 10272 20161 50000 $
|
|
| TAF |
| KCRG | 151736Z 1518/1618 06013G20KT P6SM FEW025 BKN250 FM160000 08005KT P6SM FEW030 SCT250 FM160500 VRB03KT P6SM FEW025 FM161400 13008G15KT P6SM SCT030
|
KNRB 6nm NE | 1515/1615 05015G24KT 9999 SCT030 BKN250 QNH3004INS FM160000 08008KT 9999 SCT250 QNH3005INS FM161000 VRB05KT 9999 FEW020 SCT250 QNH3007INS LAST NO AMDS AFT 1522 NEXT 1807 AUTOMATED SENSOR METWATCH 1522 TIL 1809
|
KNIP 11nm SW | 151500Z 1515/1615 05010G15KT 9999 SCT030 BKN250 QNH3004INS TEMPO 1515/1521 BKN025 FM152100 07010KT 9999 FEW030 SCT250 QNH3005INS FM160700 09006KT 9999 FEW250 QNH3007INS TX27/1520Z TN21/1610Z FN20115
|
KJAX 13nm NW | 151736Z 1518/1618 05011G17KT P6SM SCT035 BKN250 FM160000 07005KT P6SM FEW030 SCT250 FM161400 12008KT P6SM SCT030 BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|